reklama
reklama

PGE zmienia dyrektora w największej polskiej elektrowni. To ciąg dalszy kadrowego tsunami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PGE zmienia dyrektora w największej polskiej elektrowni. To ciąg dalszy kadrowego tsunami - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region W Elektrowni Bełchatów powołano nowego dyrektora. To kolejne zmiany w PGE. W ubiegłym tygodniu wybrano prezesa koncernu PGE GiEK.
reklama

Kolejne zmiany w Polskiej Grupie Energetycznej. Tym razem w największej polskiej elektrowni. Jak się udało ustalić, w poniedziałek, 15 kwietnia, pełnienie obowiązków dyrektora Elektrowni Bełchatów powierzono Rafałowi Smejdzie, a z funkcji odwołano Arkadiusza Gaika.

Kim jest nowy dyrektor zakładu, który odpowiada za blisko jedną piątą  krajowej produkcji prądu? Wcześniej związany był z innym z oddziałów PGE GiEK, a mianowicie Elektrownią Opole, gdzie był zatrudniony na stanowisku zastępcy dyrektora – dyrektora technicznego.

Warto przypomnieć, że we władzach bełchatowskiej elektrowni zasiadają również Robert Młynarski jako zastępca dyrektora – dyrektor techniczny, a także była posłanka klubu PiS – Małgorzata Janowska na stanowisku dyrektora ekonomiczno-finansowego.

Prezes wrócił do koncernu po latach

Powołanie nowego dyrektora elektrowni Bełchatów to kolejna, w ostatnim czasie, zmiana w bełchatowskim zagłębiu paliwowo-energetycznym. W ubiegłym tygodniu, na stanowisko prezesa powołany został Jacek Kaczorowski, który do PGE GiEK powrócił po blisko dziewięciu latach. Kierował bowiem energetyczną spółką w latach 2010-2015, czyli od chwili jej powstania aż do czasu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.

Kaczorowski to doświadczony górnik, który z bełchatowskim zagłębiem związany jest od lat. Pracę w bełchatowskiej kopalni rozpoczął na początku lat 80. po ukończonych studiach na Akademii Górniczo-Hutniczej. W KWB Bełchatów był m.in. głównym inżynierem, dyrektorem zakładu robót inżynieryjno-budowlanych., a w latach 1999–2003 jako członek zarządu piastował w KWB Bełchatów funkcję dyrektora ds. inwestycji, a w latach 2006–2010 prezesa zarządu i dyrektora generalnego. Co ciekawe, od lipca 2009 roku przez krótki czas równolegle zarządzał również bełchatowską elektrownią

Konkurs na wiceprezesów PGE GiEK wciąż czeka na rozstrzygnięcie

W zarządzie PGE GiEK zasiadają również Zbigniew Kasztalewicz (wiceprezes ds. wydobycia ) oraz Waldemar Lutkowski (wiceprezes z ramienia załogi). Pozostali dotychczasowi członkowie zarządu zostali odwołani przez radę nadzorczą 26 marca. Stanowiska stracili wówczas: Zbigniew Fałek (wiceprezes ds. rozwoju i ICT), Sławomir Podkówka (wiceprezes ds. finansowych) oraz Norbert Grudzień (wiceprezes ds. operacyjnych i transformacji). W koncernie wciąż nie został rozstrzygnięty konkurs na czterech wiceprezesów. Jak nieoficjalnie wiadomo, ma to nastąpić w najbliższych dniach. 

Ostatnie miesiące to prawdziwe kadrowe tsunami w spółkach Skarbu Państwa. Podobnie sytuacja wygląda w PGE. Pod koniec stycznia podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy odwołano członków rady nadzorczej, aby powołać nowych. Później zaczęły się zmiany w zarządzie. Dotychczasowy prezes Wojciech Dąbrowski został odwołany 7 lutego. Tego samego dnia stanowiska stracili także Wanda Buk, wiceprezes zarządu ds. regulacji oraz Rafał Włodarski, wiceprezes zarządu ds. wsparcia i rozwoju. Pod koniec lutego, natomiast odwołano z zarządu Lechosława Rojewskiego, wiceprezesa ds. finansowych. Rozstrzygnięto konkurs na nowego prezesa PGE, którym został Dariusz Marzec. Z kolei funkcję wiceprezesa ds. regulacji powierzono Marcinowi Laskowskiemu.

Największa węglowa elektrownia w Europie

Elektrownia Bełchatów to jeden z oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która jest częścią Polskiej Grupy Energetycznej. Według oficjalnych danych, bełchatowska elektrownia jest wytwórcą około 18 proc. energii elektrycznej w Polsce.

W zakładzie pracuje obecnie 12 bloków, w tym 11 bloków, które uruchamiano w latach 1981 - 1988 oraz nowsza jednostka o mocy 858 MW, oddana do użytku w 2011 roku. Blok 858 MW jest największą i najnowocześniejszą jednostką produkcyjną w Polsce, pracującą na węglu brunatnym, o sprawności ok. 42 proc.

Moc zainstalowana Elektrowni Bełchatów wynosi 5096,7 MW, a osiągalna 5102 MW. Jest ona największą w Europie elektrownią pracującą na węglu brunatnym i pełniącą bardzo ważną, stabilizującą rolę w polskim systemie elektroenergetycznym.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy