Reklama

PGE bije rekordy w produkcji prądu z OZE. Starczyłoby dla wszystkich mieszkańców Łódzkiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE Polska Grupa Energetyczna

PGE bije rekordy w produkcji prądu z OZE. Starczyłoby dla wszystkich mieszkańców Łódzkiego - Zdjęcie główne

foto PGE Polska Grupa Energetyczna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PGE w regionie PGE Polska Grupa Energetyczna wytwarza coraz więcej prądu z OZE. W 2022 roku produkcja osiągnęła rekordowy poziom 1 931 GWh – o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Lider zielonej transformacji energetycznej w Polsce jest już w stanie pokryć energią z OZE roczne zapotrzebowanie 860 tys. gospodarstw domowych. Okazuje się, że taka ilość energii starczyłaby dla wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego.

Z każdym kolejnym rokiem zielona transformacja w wykonaniu Grupy PGE nabiera rozpędu. Koncern zwiększa ilość fotowoltaiki i farm wiatrowych. PGE posiada już 24 elektrownie fotowoltaiczne, z których do końca 2023 r. łączna moc instalacji wybudowanych lub będących w ostatnim etapie budowy osiągnie ok. 500 MW. PGE produkuje też zieloną energię na 20 farmach wiatrowych w całej Polsce, na które składają się 342 wiatraki o łącznej zainstalowanej mocy 772 MW. PGE posiada również 29 elektrowni wodnych o łącznej mocy 96 MW i 4 elektrownie szczytowo-pompowych o łącznej mocy 1 543 MW. Te ostatnie mogą nie tylko produkować, ale również magazynować energię elektryczną, wspierając stabilizację systemu energetycznego kraju.

- Energia z OZE nie jest obciążona opłatami za emisję CO2, które z roku na rok są coraz wyższe, podnosząc tym samym koszty wytwarzania energii. W efekcie, zielona zmiana oznacza korzystniejsze ceny energii elektrycznej, ale również bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski, które sukcesywnie zwiększamy dzięki nowym mocom produkcyjnym opartym na wietrze, wodzie i słońcu. – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak dodaje, zgodnie z przyjętą strategią do 2030 roku PGE będzie posiadać 3 GW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych, 1,7 GW mocy w elektrowniach wiatrowych na lądzie i 2,5 GW w morskich elektrowniach wiatrowych na Bałtyku.

Według ostatnich badań, aż 44 proc. Polaków obawia się wprowadzenia limitów zużycia prądu, a 40 proc. nawet braków w dostawach energii elektrycznej. Produkcja prądu z OZE ma ogromną zaletę, bo nie wymaga importu paliw kopalnych z innych krajów ani korzystania z wyczerpujących się w Polsce zasobów węgla. Dzięki energii z OZE produkcja i dostępność energii nie będzie uzależniona w żaden sposób od zewnętrznych dostawców paliw, opłat za emisję CO2 ani wydarzeń na świecie.

Rozbudowa OZE i wzrost produkcji z energetyki odnawialnej wraz z rozbudową sieci dystrybucyjnej i magazynów energii w przyszłości zagwarantuje stabilizację rynku oraz pewność dostaw do odbiorców.

Jak informuje PGE, wyniki badania ukazały jednocześnie, że Polacy zdają sobie sprawę z korzyści, jakie przynosi im zielona zmiana w energetyce. Aż 66 proc. popiera inwestycje ukierunkowane na rozwój farm wiatrowych, a 77 proc. na budowę morskich farm wiatrowych. Wyniki badania IBRIS potwierdzają wysokie poparcie dla rozwoju zielonej energetyki w Polsce.

Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE