reklama

Ceny w sklepach nadal wysokie. Warzywa i owoce ciągną w górę, paliwa w dół

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ceny w sklepach nadal wysokie. Warzywa i owoce ciągną w górę, paliwa w dół - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaCeny masła czy oleju jadalnego już nie straszą wysokością tak, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Rozsądne są także ceny mleka czy jego przetworów. Ale za to włos na głowie może zjeżyć cena niektórych warzyw. Przez rok zdrożały o kilkanaście procent.
reklama

Widać, że ceny w sklepach już nie zmieniają się tak gwałtownie, jak było to w poprzednich miesiącach. Znacznie wolniej rosną ceny podstawowych towarów, a w niektórych przypadkach zauważalny jest spadek w porównaniu z cenami, jakie trzeba było zapłacić w grudniu 2022 roku. Jak to wyglądało gdy spojrzeć na poszczególne produkty?

W ostatnim miesiącu jednak inflacja wyniosła 6,2 proc. Ale wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2023 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 11,4 proc. O tyle podrożało w sklepach rok do roku. A dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2023 r. w stosunku do 2022 r. nastąpił wzrost cen o 11,9 proc. W grudniu 2023 roku robiliśmy zakupy przedświąteczne. Żywność, jak wylicza Główny Urząd Statystyczny, zdrożała o 5 proc.

reklama

Są jednak towary, których ceny w sklepie albo nie drożeją, albo zaczęły nieznacznie spadać w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wyraźnie tańsza niż w grudniu 2022 roku jest mąka, cukier i mięso drobiowe.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. w porównaniu z listopadem 2022 roku wzrosły o 6,2 proc. Ceny towarów liczone w stosunku do listopada 2023 roku wzrosły o 0,2 proc. W listopadzie i grudniu utrzymywały się na stałym poziomie ceny paliw, co przytłumiło inflację.

Nie napędzały cen koszty transportu. Paliwa staniały średnio o 6 proc. w porównaniu z grudniem 2022 roku. Benzyna w grudniu była już tylko o 2 proc. tańsza niż przed rokiem. Olej napędowy rok do roku potaniał o 14,1 proc. Zdrożał gaz do samochodów o 1,4 proc.

reklama

W grudniu klienci mogli cieszyć się niższymi niż przed rokiem cenami oleju i masła. Olej roślinny, a więc i margaryny są tańsze o ponad 12 proc. Masło kosztuje mniej o 12 proc. niż przed rokiem. Przestała wreszcie drożeć mąka. W grudniu jej cena spadła o 4,2 proc.

Spadły także ceny mięsa drobiowego. Za kurczaki trzeba było zapłacić w listopadzie o 7 proc. mniej niż w grudniu 2022 roku.

Nie drożeje już także cukier. Jego cena w porównaniu do 2022 roku spadła o 10 proc. Ale licząc od stycznia, to ten towar podrożał o ponad 30 proc.

Kolejny z koszyka podstawowych produktów czyli mleko, zaczyna mieć przystępną cenę. Rok do roku spadła o 2,6 proc. To niewiele, ale można cieszyć się z opanowania wzrostu. Przestały też rosnąć ceny nabiału, czyli serów i jogurtów. Ceny w porównaniu do poprzedniego roku niemal się nie zmieniły. Przestały też drożeć jaja. Przed świętami były tylko o 1,8 proc. droższe niż rok temu.

reklama

W kolejnym miesiącu drożeją warzywa i owoce. Na półkach sklepowych klienci widzą ciągle bardzo drogie ziemniaki, cebulę czy marchew. Warzywa rok do roku podrożały prawie o 12 proc. Można się spodziewać, że będzie jeszcze drożej. Tradycyjnie warzywa zaczynają drożeć wiosną, gdy pojawiają się tak zwane nowalijki. Owoce rok do roku mają ceny wyższe o 4,8 proc.

W grudniu znacznie podrożała herbata i kawa. Ten wskaźnik to aż 15,7 proc. dla herbaty i 9,3 proc. dla kawy. Także napoje alkoholowe mają ceny wyższe o ponad 9,8 proc. niż przed rokiem. Tu też można się spodziewać podwyżek, choćby ze względu na zmiany w stawkach podatku akcyzowego.

Porównanie cen z grudnia 2023 rok do grudnia 2022 roku

  • Żywność wzrost o 5,5 proc.
  • Mąka spadek o 4,2 proc.
  • Makarony i produkty makaronowe wzrost o 6,2 proc.
  • Mięso wieprzowe wzrost o 6,8 proc.
  • Mięso drobiowe spadek o 7,1 proc.
  • Ryby i owoce morza wzrost o 3,5 proc.
  • Mleko spadek o 2,6 proc.
  • Jaja wzrost o 1,8 proc.
  • Olej roślinny spadek o 12,4 proc.
  • Masło spadek o 12,8 proc.
  • Warzywa wzrost o 11,9 proc.
  • Owoce wzrost o 4,8 proc.
  • Cukier spadek o 10,3 proc.
  • Napoje alkoholowe wzrost o 9,8 proc.
  • Energia elektryczna wzrost o 19,5 proc.
  • Gaz wzrost o 15,6 proc.
  • Energia cieplna wzrost o 19,7 proc.
  • Opał spadek o 19,7 proc.
  • Olej napędowy spadek o 14,1 proc.
  • Benzyna spadek o 2 proc.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Artykuł pochodzi z portalu trybunalski.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama