Reklama

Reklama

Dziesiątki osób padają ofiarą przemocy w Zelowie i okolicach. Kto najczęściej bije i ośmiesza?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dziesiątki osób padają ofiarą przemocy w Zelowie i okolicach. Kto najczęściej bije i ośmiesza? - Zdjęcie główne

Poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wyzwiska, krzyki, szarpanie, a nawet bicie, to często codzienność niektórych rodzin. W Zelowie co roku dziesiątki osób stają się ofiarami przemocy domowej. Ich oprawcami są zarówno partnerzy, rodzice, jak i dzieci lub wnukowie. Pomóc może rozpoczęcie procedury Niebieskiej Karty. Ile takich dokumentów wystawianych jest na terenie gminy?

Reklama

Coraz częściej wiele kobiet i dzieci z miejscowości gminy Zelów jest ośmieszanych i bitych. To właśnie te osoby najczęściej padają ofiarą przemocy domowej. Ze statystyk Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że po drugiej stronie zazwyczaj stają mężczyźni. Mężowie, konkubenci, synowie i wnukowie to oni zostają oprawcami swoich rodzin. Należy jednak pamiętać, że role te mogą się odwrócić.

Niezależnie od tego, kto bije, przemoc w rodzinie zawsze jest dramatem dla jej członków. W poradzeniu sobie z tym problemem może pomoc rozpoczęcie procedury Niebieskiej Karty. Ile takich postępowań wszczynanych jest na terenie gminy Zelów?

W 2020 roku do Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego wpłynęło łącznie 27 formularzy „Niebieskiej Karty A”. W 2021 roku było to już 30 wszczętych procedur. W 2022 roku liczba minimalnie spadła i wynosiła 27 przypadków. Okazuje się, że w ciągu tych lat ilość postępowań odbiegała od tej zanotowanej, chociażby w 2019 roku. Wynika to z tego, że coraz więcej osób zgłasza podejrzenie przemocy do służb.

 

 

- W okresie 2020-2022 liczba formularzy NK kształtowała się na podobnym poziomie. Mniejszą liczbę formularzy notowano na przełomie lat 2011-2019. Sytuacja ta może wynikać z większej świadomości społeczeństwa na temat zjawiska przemocy domowej – przekazuje Joanna Szafran z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zelowianie doświadczają różnych form przemocy. Najczęściej w zgłoszeniach wpływających do M-GOPS wspomniane są jednak dwa rodzaje zachowań agresywnych.

- Najczęściej w formularzach NK-A zgłaszane są zarówno zachowania z katalogu przemocy fizycznej oraz psychicznej jako formy sprzężone ze sobą. Zdarzają się jednak również takie sytuacje, kiedy zgłoszenie dotyczy form zachowań, które noszą znamiona wyłącznie przemocy psychicznej. Rzadkością są zgłoszenia dotyczące przemocy seksualnej, czy ekonomicznej – tłumaczy Joanna Szafran.

Wszystkim tym formom przemocy pomaga zapobiegać procedura Niebieskiej Karty. Najczęściej wszczynana jest przez pracowników M-GOPS-u lub policję, jednak coraz więcej zgłoszeń pochodzi od przedstawicieli oświaty.

Rodziny, którym założona została Niebieska Karta, są częściej kontrolowane przez dzielnicowego, pracownika socjalnego, pedagoga szkolnego, przedstawiciela służby zdrowia, kuratora sądowego. Dodatkowo policja ma prawo wydać osobie stosującej przemoc natychmiastowy nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania i zakaz zbliżania się. Dokumenty zgromadzone w trakcie trwania procedury mogą być również dowodem w sprawach karnych i rodzinnych.

Według danych M-GOPS z ostatniego roku pomocą grup roboczych objęte były łącznie 34 rodziny, 15 z terenu miasta oraz 19 z terenu wiejskiego. Łącznie było to 107 osób.

Niebieskie Karty realizowane są na podstawie Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2011r., w sprawie procedury Niebieskie Karty oraz wzorów formularzy Niebieska Karta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy