W ramach czerwcowej sesji rady miejskiej w Zelowie przygotowano raport dotyczący bezrobocia w naszej gminie w porównaniu z innymi regionami naszego powiatu. Okazuje się, że niestety Zelów piastuje niechlubne drugie miejsce pod względem ilości osób bezrobotnych.W zeszłym roku było ich bowiem aż 659.
Więcej osób, które nie podjęły pracy mieszka jedynie w Bełchatowie (1040). Należy jednak zaznaczyć, że miasto to liczy ponad 50 tys. mieszkańców, a gmina Zelów zaledwie ponad 14 tys. Dla porównania w gminie Bełchatów, która znalazła się na 3 miejscu niechlubnego rankingu (199 bezrobotnych) mieszka ok. 11 tys. osób. Można zatem powiedzieć, że między Zelowem a innymi gminami naszego powiatu jest prawdziwa przepaść pod tym względem.
Dla porównania gmina Rusiec (ok. 5 tys. mieszkańców), która może się pochwalić najmniejszą liczbą bezrobotnych za zeszły rok, zanotowała ich 67. Kolejno w gminie Kluki (ok. 4 tys. mieszkańców) były to 73 osoby, a w gminie Drużbice liczącej ponad 5 tys. mieszkańców bez pracy były 94 osoby. W gminie Kleszczów (ok. 6 tys. mieszkańców) nie pracowało natomiast 116 osób, a w gminie Szczerców (ponad 8 tys. mieszkańców) było 129 osób.
Zobacz również: Fly Fest 2023 w Piotrkowie. Pokazy, akrobacje - to było prawdziwe święto lotnictwa! [FOTO]
Zelowianki bardziej pracowite?
Co ciekawe w porównaniu z łącznym wynikiem całego powiatu mieszkanki naszej gminy okazały się bardzo pracowite. Na koniec 2022 roku w kobiety stanowiły aż 59,7 proc. wszystkich bezrobotnych w powiecie. W gminie Zelów było ich jednak znacznie mniej. Wynik różnił się aż o 10 punktów procentowych, co oznacza, że w naszej gminie kobiety stanowiły 49,5 proc. wszystkich bezrobotnych (326 pań).Zarówno w przypadku osób bezrobotnych do 30 roku życia, jak i tych powyżej 50 lat wyniki gminy i powiatu są porównywalne i różnią się o ok. 2 punkty procentowe. Znacznie gorzej jest natomiast w przypadku osób, które długotrwale nie pracują, którzy w gminie stanowią aż 64,2 proc wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych. W skali powiatu jest to 50,4 proc.
Jakie rozwiązania proponuje urząd pracy?
Tylko w zeszłym roku Powiatowy Urząd Pracy na finansowanie programów skierowanych do bezrobotnych miał fundusze w wysokości ponad 10 mln zł. W ramach takiej pomocy mieszkańcy naszej gminy nie tylko mogli skorzystać m.in. ze staży, szkoleń, środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, czy bonu na zasiedlenie w ramach pracy w poza miejscem zamieszkania. Z danych PUP wynika, że w zeszłym roku różnych form pomocy w naszej gminie skorzystało łącznie 118 osób.Czy w tym roku będzie podobnie, a może większa ilość mieszkańców postanowi podjąć się pracy? Przekonamy się już niedługo, PUP przekazuje bowiem, że również w tym roku może przeznaczyć ponad 9 mln zł na promocję zatrudnienia i aktywizację zawodową.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.