Reklama

Reklama

Niektórzy uczniowie płacą kilka razy drożej. Jak Zelów wypada na tle innych gmin?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niektórzy uczniowie płacą kilka razy drożej. Jak Zelów wypada na tle innych gmin? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od nowego roku szkolnego placówki zobowiązane są zapewnić dzieciom przynajmniej jeden ciepły posiłek w ciągu dnia. Koszt takiego dania w głównej mierze pokrywać ma samorząd. Okazuje się, że w szkołach na terenie powiatu różnica w wysokości dopłat jest zaskakująco duża. Sprawdziliśmy jak na tle innych gmin wypada Zelów.

Reklama

W szkołach podstawowych wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wiele się zmieniło. Od 1 września 2022 roku placówki mają obowiązek zapewnienia uczniom ciepłego posiłku w ciągu dnia oraz przygotowanie miejsca, w którym będą mogli go zjeść w czasie pobytu w szkole. Do tej pory zapewnienie stołówki nie było obowiązkowe. Mówi o tym ustawa prawo oświatowe. Uczniowie mogą, lecz nie muszą skorzystać z takiego posiłku. Jest on odpłatny, jednak znaczą część kwoty mają pokrywać samorządy.

Okazuje się, że w zależności od gminy koszty, które muszą ponosić rodzice, w placówkach na terenie powiatu znacząco się różnią. Zwraca na to uwagę nasz czytelnik. Jak przekazuje, w szkole w Bełchatowie musi płacić za posiłki dla swoich dzieci około 11 złotych. Natomiast w gminie Zelów kwota jest ponad połowę mniejsza. Sprawdziliśmy, na jakim poziomie kształtują się ceny obiadów w gminach naszego powiatu.

W których szkołach jest najtaniej?

Zdecydowanie najtaniej jest w gminie Kleszczów. Tam rodzice nie muszą dopłacać do posiłków dla dzieci. Decyzją rady gminy, całość kosztów ponosi samorząd. Gminne szkoły mają własne stołówki, więc nie ma potrzeby korzystania z usług firm cateringowych.

Niskimi kosztami, jakie ponoszą rodzice, może pochwalić się też gmina Rusiec. Znajdują się tam dwie placówki: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ruścu i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Wiązowej. Obie są wyposażone we własną stołówkę, a uczniowie mają możliwość skorzystania z dwóch posiłków. Koszty śniadania dla dzieci to 1,10 zł, za obiad trzeba natomiast zapłacić 2,80 zł.

W Bełchatowie najdrożej. Gdzie jeszcze?

Dla kontrastu zdecydowanie najdrożej jest na terenie Bełchatowa. Ceny posiłków dla uczniów w miejskich szkołach różnią się w zależności od placówki i wahają się od 4,40 zł do nawet 11 zł.

- Uczniowie korzystają z posiłków oferowanych przez firmy zewnętrzne, które w budynkach szkół wynajmują bloki kuchenne pod prowadzoną działalność lub przez kuchnię prowadzoną przez szkołę – przekazuje Kryspina Rogowska, rzecznik bełchatowskiego magistratu.

Dodaje ona, że wysokość cen obiadów uzależniona jest od firmy przygotowującej posiłki, a najtańsze obiady proponują zakłady, które z miastem podpisały umowy długoterminowe, które obowiązywały wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Najwięcej, bo około 10-11 zł muszą zapłacić rodzice w dwóch szkołach, są to SP nr 1 przy ulicy Dąbrowskiego (10 zł) oraz SP 13 na Przytorzu (11 zł). Nieco taniej jest w: SP nr 3, SP nr 4, SP nr 5 oraz w SP nr 9. Tutaj ceny sięgają od 6,50 zł do 8,50 zł.

Najtaniej w Bełchatowie zjedzą uczniowie z SP nr 8 (4,40 zł) oraz SP nr 12 (4,90 zł).

Drogo jest również w gminie Kluki. Tutaj opłata za posiłki dla uczniów uczęszczających do szkół podstawowych wynosi 6 zł. W dwóch placówkach posiłek dla uczniów zorganizowany jest w formie cateringu, jedna szkoła posiada własną stołówkę szkolną.

Ile płacą w gminie Zelów?

W szkołach gminy Zelów w zależności od placówki koszt obiadu waha się od 4 zł do 4,50 zł. Czyli faktycznie, tak jak zauważył nasz czytelnik, jest sporo taniej niż w Bełchatowie, czy Klukach. Z takimi cenami Zelów mieści się w środku rankingu gmin naszego powiatu. Warto dodać, że w tym roku jedna z placówek korzysta z cateringu zewnętrznego. Kuchnie szkolne zlokalizowane w dwóch szkołach z terenu gminy Zelów przygotowują posiłki dla sześciu gminnych placówek.

Jakie ceny są w innych gminach?

Ceny w placówkach zarządzanych przez gminę Bełchatów są równie korzystne dla kieszeni rodziców. Szkoły podstawowe oferują uczniom jeden posiłek składający się z zupy lub drugiego dnia. W zależności od miejsca koszt waha się od 3 zł do 4 zł.

- W placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Bełchatów funkcjonuje 8 stołówek szkolnych. Żadna z placówek nie korzysta z cateringu – przekazuje Ewa Drzazga, rzecznik gminy Bełchatów.

W gminie Drużbice ceny wahają się w granicach 3 zł. Taką kwotę za posiłek muszą zapłacić rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Wadlewie i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Drużbicach. W tych placówkach obiady przygotowują kuchnie. Wyjątkiem jest Szkoła Podstawowa w Rasach, gdzie zdecydowano się na skorzystanie z cateringu. Tutaj cena posiłku wynosi 5 zł.

Podobne ceny ustaliła również gmina Szczerców, gdzie posiłki dla uczniów przygotowywane są w kuchniach znajdujących się w szkołach. Rodzice dzieci uczących się w szkołach w Lubcu i SP im. ks. J. Baranowicza w Szczercowie muszą zapłacić 3,80 zł, natomiast w podstawówkach w Chabielicach i SP w Osinach koszt posiłku to 4,00 zł.

Za co płacą rodzicie?

Wysokość opłat za posiłki w szkole ustala dyrektor wraz z organem prowadzącym. Należy zaznaczyć, że w myśl ustawy rodzice mają ponosić jedynie cześć kosztu posiłku, będący tzw. wsadem do kotła. Zalicza się do tego jedynie cena produktów potrzebnych do przyrządzenia obiadu.

Samorządy ani dyrektorzy szkół nie mogą obarczać rodziców kosztem wynagrodzenia dla pracowników stołówki, czy kuchni. Na cenę posiłków nie powinien także mieć wpływać dowóz czy inne należności niezwiązane z żywnością.

Wszystkie samorządy zgodnie informują, że kwoty zależą tylko od cen żywności. Skąd więc takie rozbieżności w kosztach, które muszą ponieść rodzice dzieci uczęszczających do szkół powiatu bełchatowskiego?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy