reklama

Szkoły z powiatu bełchatowskiego na liście najlepszych w kraju. Są wzrosty, ale i spore spadki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szkoły z powiatu bełchatowskiego na liście najlepszych w kraju. Są wzrosty, ale i spore spadki - Zdjęcie główne

Poglądowe/Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW czwartek, 11 stycznia, poznaliśmy wyniki tegorocznego rankingu szkół średnich przygotowanego przez miesięcznik „Perspektywy”. Kleszczowskie technikum odzyskało palmę pierwszeństwa, część szkół zanotowała jednak spadki. Jak wypadły placówki?
reklama

Co roku miesięcznik „Perspektywy” przygotowuje ranking szkół średnich, w którym porównywane są m.in. wyniki uczniów na maturach czy też olimpiadach naukowych. W tegorocznej edycji Perspektywy analizowały wyniki 1431 liceów ogólnokształcących i 1231 techników, które spełniły kryterium wejścia do rankingu. Jak wypadły bełchatowskie placówki?

Kleszczów znów króluje, a jak wypadły bełchatowskie technika?

Lista techników, które zakwalifikowały się do rankingu krajowego, liczy 499 pozycji. Dodatkowo niektóre szkoły, które nie weszły do tego zestawienia, znalazły się za to na listach wojewódzkich. Wówczas ich miejsce w rankingu krajowym oznaczone jest jako 500+. W naszym powiecie są dwie takie placówki.

reklama

Dużym zaskoczeniem w poprzedniej edycji rankingu mogło być miejsce Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. W 2023 roku szkoła zajęła wysokie miejsce, jednak spadła wówczas poza podium i uplasowała się na 4. pozycji. W tegorocznym zestawieniu placówka zlokalizowana w najbogatszej gminie w Polsce ponownie znalazła się na szczycie i zajmując 1. miejsce, może nazywać się najlepszym technikum w kraju.

Na liście znalazł się również bełchatowski ekonomik, który w tym roku podskoczył na liście krajowej. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Romualda Traugutta w Bełchatowie znalazł się na 323 miejscu. Dla porównania rok wcześniej była to 332 lokata. W skali województwa szkoła jest natomiast 26 na 77 możliwych miejsc.

reklama

Zaskoczeniem może być z kolei miejsce zajęte przez popularnego „Energetyka”. Technikum znajdujące się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. gen. Ludwika Czyżewskiego w Bełchatowie w tym roku jest poza rannikiem krajowym, zajmując miejsce poniżej 500. lokaty. W zeszłym roku szkoła była na 413 miejscu w skali kraju. Nieco lepiej „Energetyk” wypadł natomiast w województwie, gdzie zajął 55 miejsce.

Na liście znalazło się również Technikum TEB Edukacja. Szkoła niestety również zanotowała solidny spadek w skali kraju. W zeszłym roku placówka uplasowała się na 358 pozycji. Tym razem nie weszła nawet do głównego rankingu. W województwie technikum jest natomiast na 72 miejscu.

Jak poradziły sobie licea z Bełchatowa i powiatu?

Wśród bełchatowskich liceów tradycyjnie już najlepsze jest I LO im. Władysława Broniewskiego, które w tym roku zanotowało wzrost w krajowym rankingu. Szkoła zajęła bowiem 198 miejsce. Dla porównania rok wcześniej „Bronek” uplasował się na 259 pozycji. W skali województwa placówka znalazła się natomiast na 14 miejscu na 91.

reklama

Na liście krajowej znalazło się również VI LO im. Zbigniewa Herberta, które niestety zanotowało spadek w porównaniu z zeszłym rokiem. Aktualnie szkoła jest na 491 miejscu. W poprzedniej edycji rankingu była na 362 pozycji. W województwie „Herbert” jest natomiast na 36 lokacie.

Zaskoczeniem może być również wyniki „Kochanowskiego”, który w tym roku znalazł się poza krajowym rankingiem, uzyskując miejsce poniżej 1000. Dla porównania w zeszłym roku II LO im. Jana Kochanowskiego zajmowało 928 pozycję w skali kraju. W województwie bełchatowski „Kochanek” jest natomiast 69.

LO im. Czesława Miłosza w Szczercowie podobnie jak w poprzednich latach nie weszło na listę krajową. W skali województwa jest natomiast 83. Swój wynik poprawiło natomiast kleszczowskie LO im. Jana Pawła II, które w tym roku w kraju jest 429, a w województwie 30. W poprzedniej edycji rankingu szkoła uplasowała się na 484 pozycji.

reklama

Pozostałe szkoły średnie z tereniu Bełchatowa i powiatu nie znalazły się w rankingach "Perspektyw".

Jak powstaje ranking?

"Perspektywy" od wielu lat opracowują zestawienie najlepszych szkół. Podczas przygotowywania rankingu pod uwagę branych jest kilka aspektów. Wśród nich są wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, a także sukcesy w olimpiadach w tym również w tych międzynarodowych. W przypadku techników oprócz wyników z matur pod uwagę brane są również rezultaty egzaminów zawodowych.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama