reklama

Podwyższona gotowość w największej elektrowni w Polsce. Koncern PGE uspokaja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podwyższona gotowość w największej elektrowni w Polsce. Koncern PGE uspokaja - Zdjęcie główne
Autor: Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaW Elektrowni Bełchatów wprowadzono podwyższoną gotowość służb. Koncern PGE GiEK wyjaśnia powody takiej decyzji, jednocześnie uspokajając odbiorców.
reklama

Do Polski wkroczyła właśnie fala upałów. W weekend prognozowane są wysokie wartości temperatur, które mają wahać się w granicach 35-38 stopni Celsjusza. W szczytowym momencie słupki rtęci na termometrach mogą przekroczyć nawet… 40 stopni. Wysokie temperatury powietrza oznaczają większe zapotrzebowanie na prąd, co spowodowane jest przede wszystkim pracą klimatyzacji i urządzeń chłodzących. Upały powodują również wzrost temperatury wody w rzekach i zbiornikach wodnych. Pojawia się więc pytanie o pracę elektrowni węglowych. Czy w Polsce może grozić nam ograniczenie produkcji energii? Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zapewniają, że system pracuje stabilnie.

- Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni systemowych wynikające z poziomu lub temperatury wody. Dane PSE nie wskazują na to, żeby taka sytuacja miała nastąpić. Nawet gdyby doszło do ograniczenia pracy niektórych elektrowni węglowych i gazowych, nie będzie to stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy systemu – powiedział Maciej Wapiński, rzecznik prasowy PSE.

reklama

Jak wygląda sytuacja w Elektrowni Bełchatów?

Przypomnijmy, że ograniczenia w poborze energii ostatni raz latem 2015 roku, gdy trwała susza, a temperatury wody w rzekach była wysoka. Od tego czasu właściciele elektrowni konwencjonalnych przeprowadzili inwestycje zabezpieczające ich przed takim ryzykiem.

O sytuację w związku z gigantycznymi upałami zapytaliśmy w Elektrowni Bełchatów, która jest największą polską elektrownią.

- W związku z prognozowaną falą upałów Elektrownia Bełchatów wdrożyła działania zapewniające odpowiednie warunki pracy dla załogi, a także utrzymanie stabilnej produkcji energii – przekazał koncern PGE GiEK.

Stan podwyższonej gotowości w PGE GiEK

Jak podkreślono, na bieżąco monitorowana jest praca kluczowych instalacji oraz systemów chłodzenia, wentylacji i klimatyzacji.

reklama

- Utrzymywana jest podwyższona gotowość służb eksploatacyjnych, w szczególności w obszarach energetyki, automatyki, IT i utrzymania ruchu – informuje PGE GiEK.

Koncern zapewnia, że zweryfikowano również sprawność urządzeń oraz przygotowanie systemów rezerwowych.

-  Elektrownia pozostaje w stałym kontakcie z właściwymi służbami oraz monitoruje komunikaty meteorologiczne, utrzymując pełną gotowość operacyjną na czas występowania wysokich temperatur – przekazało biuro prasowe PGE GiEK.

Koncern poinformował, że równolegle „wdrożone zostały działania organizacyjne i profilaktyczne ukierunkowane na bezpieczeństwo pracowników”.

- Zapewniono stały dostęp do wody oraz miejsc umożliwiających odpoczynek, a także dostosowano organizację pracy do warunków atmosferycznych. Prowadzone są kontrole służb BHP i PPOŻ – informuje PGE GiEK.

reklama

Zakład ważny dla bezpieczeństwa 

Bełchatowska elektrownia należy do infrastruktury krytycznej, niezwykle ważnej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Największa elektrownia w Polsce w 2025 roku wyprodukowała prawie 21,4 TWh energii elektrycznej netto, a jej moc stanowi prawie 13 proc. mocy zainstalowanej w krajowej energetyce zawodowej. W elektrowni pracuje obecnie 12 bloków energetycznych. Moc zainstalowana elektrowni wynosi 5096,7 MW, a osiągalna 5102 MW. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo