Do Polski wkroczyła właśnie fala upałów. W weekend prognozowane są wysokie wartości temperatur, które mają wahać się w granicach 35-38 stopni Celsjusza. W szczytowym momencie słupki rtęci na termometrach mogą przekroczyć nawet… 40 stopni. Wysokie temperatury powietrza oznaczają większe zapotrzebowanie na prąd, co spowodowane jest przede wszystkim pracą klimatyzacji i urządzeń chłodzących. Upały powodują również wzrost temperatury wody w rzekach i zbiornikach wodnych. Pojawia się więc pytanie o pracę elektrowni węglowych. Czy w Polsce może grozić nam ograniczenie produkcji energii? Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zapewniają, że system pracuje stabilnie.
- Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni systemowych wynikające z poziomu lub temperatury wody. Dane PSE nie wskazują na to, żeby taka sytuacja miała nastąpić. Nawet gdyby doszło do ograniczenia pracy niektórych elektrowni węglowych i gazowych, nie będzie to stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy systemu – powiedział Maciej Wapiński, rzecznik prasowy PSE.
Jak wygląda sytuacja w Elektrowni Bełchatów?
Przypomnijmy, że ograniczenia w poborze energii ostatni raz latem 2015 roku, gdy trwała susza, a temperatury wody w rzekach była wysoka. Od tego czasu właściciele elektrowni konwencjonalnych przeprowadzili inwestycje zabezpieczające ich przed takim ryzykiem.
O sytuację w związku z gigantycznymi upałami zapytaliśmy w Elektrowni Bełchatów, która jest największą polską elektrownią.
- W związku z prognozowaną falą upałów Elektrownia Bełchatów wdrożyła działania zapewniające odpowiednie warunki pracy dla załogi, a także utrzymanie stabilnej produkcji energii – przekazał koncern PGE GiEK.
Stan podwyższonej gotowości w PGE GiEK
Jak podkreślono, na bieżąco monitorowana jest praca kluczowych instalacji oraz systemów chłodzenia, wentylacji i klimatyzacji.
- Utrzymywana jest podwyższona gotowość służb eksploatacyjnych, w szczególności w obszarach energetyki, automatyki, IT i utrzymania ruchu – informuje PGE GiEK.
Koncern zapewnia, że zweryfikowano również sprawność urządzeń oraz przygotowanie systemów rezerwowych.
- Elektrownia pozostaje w stałym kontakcie z właściwymi służbami oraz monitoruje komunikaty meteorologiczne, utrzymując pełną gotowość operacyjną na czas występowania wysokich temperatur – przekazało biuro prasowe PGE GiEK.
Koncern poinformował, że równolegle „wdrożone zostały działania organizacyjne i profilaktyczne ukierunkowane na bezpieczeństwo pracowników”.
- Zapewniono stały dostęp do wody oraz miejsc umożliwiających odpoczynek, a także dostosowano organizację pracy do warunków atmosferycznych. Prowadzone są kontrole służb BHP i PPOŻ – informuje PGE GiEK.
Zakład ważny dla bezpieczeństwa
Bełchatowska elektrownia należy do infrastruktury krytycznej, niezwykle ważnej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Największa elektrownia w Polsce w 2025 roku wyprodukowała prawie 21,4 TWh energii elektrycznej netto, a jej moc stanowi prawie 13 proc. mocy zainstalowanej w krajowej energetyce zawodowej. W elektrowni pracuje obecnie 12 bloków energetycznych. Moc zainstalowana elektrowni wynosi 5096,7 MW, a osiągalna 5102 MW.
Komentarze (0)