Reklama

Reklama

Podzielili pieniądze z podatków od PGE. Gmina Zelów dostała... najwięcej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podzielili pieniądze z podatków od PGE. Gmina Zelów dostała... najwięcej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Łącznie aż 19 mln zł planuje przekazać w 2023 roku gmina Bełchatów dla sąsiednich samorządów w ramach tzw. funduszu wsparcia lokalnego. Najwięcej otrzyma gmina Zelów.

Reklama

Gmina Bełchatów po zmianie granic, do której doszło na początku 2022 roku, znacznie zwiększyła wpływy do budżetu. Na skutek decyzji rządu od gminy Kleszczów zostały odłączone tereny, na których położona jest elektrownia Bełchatów. W rezultacie, z tytułu płaconych przez PGE podatków, do gminy rocznie wpływa około 60-70 mln zł. W ubiegłym roku samorząd zdecydował, że część tej kwoty będzie przeznaczał dla sąsiednich gmin w ramach tzw. funduszu wsparcia lokalnego. Pierwsza pomoc finansowa zasiliła budżety już w 2022 roku kwotą 20 mln zł. Teraz radni gminy zaplanowali kolejną transzę pomocy. Tym razem będzie to 19 mln zł.

Jak wyjaśnia gmina Bełchatów, wysokość pomocy dla poszczególnych samorządów wyliczana była, tak jak poprzednio, według specjalnie opracowanego algorytmu, który opiera się na czterech podstawowych składnikach. Pod uwagę brany jest dochód na mieszkańca, długość dróg na terenie gminy, stopień zwodociągowania oraz kwota, jaką gmina dopłaca do utrzymania dziecka w szkole.

- Każdy samorząd otrzymał w ten sposób do dyspozycji sumę, którą może rozdysponować na wskazane zadania, przy czym połowa tej kwoty może zostać wydana na wydatki bieżące, a połowa na majątkowe. Ten warunek nie dotyczy powiatu bełchatowskiego, gdzie większość pomocy przeznaczona zostanie na przedsięwzięcia związane z drogami – informuje gmina Bełchatów.

Na co przeznaczą miliony?

Najwięcej spośród wszystkich samorządów otrzyma gmina Zelów, bo aż 5,1 mln zł z czego 2,5 mln zł na wydatki bieżące (700 tys. zł na bieżące remonty dróg, 1 mln zł  na pokrycie kosztów pobytu mieszkańców w DPS i 800 tys. zł na pokrycie kosztów oświetlenia dróg). Natomiast na inwestycje zaplanowano 2,6 mln zł. Z tej kwoty milion złotych przeznaczono na budowę chodnika w Ignacowie, a 1,6 mln zł na modernizację budynku na potrzeby świetlicy wiejskiej w Sobkach.

Miasto Bełchatów otrzyma w sumie 3,6 mln zł wsparcia. Z tej puli 900 tys. zł przeznaczone będzie na pokrycie kosztów oświetlenia ulicznego, placów i dróg. Taka sama kwota zostanie wydana na bieżące utrzymanie dróg w zakresie remontów nawierzchni chodników, ciągów pieszych, jezdnych, dróg rowerowych i parkingów. Aż 1,2 mln zł przeznaczone będzie na przebudowę i remont boisk treningowych za halą widowiskowo-sportową, a 600 tys. zł na rozbudowę lodowiska.

Łącznie 2 mln zł wsparcia otrzyma gmina Drużbice. Połowa przeznaczona będzie na wydatki bieżące: 350 tys. zł na dowóz dzieci do szkół. 250 tys. zł na zwrot kosztów z tytułu uczęszczania dzieci do placówek położonych na terenie innych gmin  i 400 tys. zł na oświetlenie dróg. Jeśli chodzi o inwestycje, to po pół miliona gmina wyda na budowę Centrum Kultury i Usług Społecznych w Drużbicach oraz budowę Sali gimnastycznej w Rasach

Podobną kwotę jak Drużbice, otrzymają też gminy Rusiec i Kluki. W tej pierwszej milion złotych pokryje zadania bieżące - 900 tys. zł na wydatki związane z remontami i utrzymaniem dróg i 100 tys. zł na oświetlenie uliczne. Kwota na zadania inwestycyjne to 1 mln zł, ale nie wiadomo jeszcze na co dokładnie pieniądze zostaną przeznaczone.

W przypadku Kluk wójt gminy nie złożyła jeszcze wniosku, dotyczącego rozdysponowania środków na konkretne zadania.

Najmniej spośród gmin otrzyma Szczerców, bo zaledwie 300 tys. zł, ale wynika to zapewne z faktu, że na jej terenie położona jest część kopalnianej odkrywki i samorząd ma też wpływy z tego tytułu.

Planują remonty dróg

Kwotę 4 mln zł zaplanowano dla powiatu bełchatowskiego. Milion złotych przeznaczony zostanie na remonty bieżące dróg powiatowych. Kolejny 1 mln zł na przebudowę drogi powiatowej Wola Mikorska – Parzno. Pomoc finansowa z gminy Bełchatów zasili również remont tzw. Traktu Napoleońskiego. Na ten cel zaplanowano 1,2 mln zł. Kwotę 250 tys. zł powiat wyda na budowę ciągu pieszo – rowerowego w Augustynowie (etap II), a 500 tys. zł na pokrycie kosztów energii w swoich jednostkach organizacyjnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy