reklama

Polityczna miotła i niespodzianki w koncernie PGE GiEK. Kto zasiądzie w zarządzie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Polityczna miotła i niespodzianki w koncernie PGE GiEK. Kto zasiądzie w zarządzie? - Zdjęcie główne

Jednym z oddziałów koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna jest Elektrownia Bełchatów, która produkuje ok. 20 proc. krajowej energii elektrycznej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaRada nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna rozstrzygnęła konkurs na wiceprezesów. Nieoficjalnie udało się ustalić, kto zasiądzie w zarządzie koncernu, którego prezesem kilka dni temu ponownie został Jacek Kaczorowski, od lat związany z bełchatowskim zagłębiem paliwowo-energetycznym.
reklama

Kadrowe tsunami i polityczne czystki dotarły również do Bełchatowa. Nie jest tajemnicą, że wraz ze zmianą rządu, od kilku miesięcy trwa wymiana kadr kierowniczych w strategicznych zakładach, w których większościowe udziały ma Skarb Państwa. Nie inaczej sytuacja wygląda również w Polskiej Grupie Energetycznej. W lutym odwołany został prezes Wojciech Dąbrowski, a od połowy marca PGE kieruje wyłoniony w konkursie Dariusz Marzec.

Powrót do koncernu po latach 

Po rewolucji w centrali polityczna miotła dotarła też do Bełchatowa, gdzie swoją siedzibę ma spółka córka, czyli PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, której oddziałami jest pięć elektrowni i dwie kopalnie węgla brunatnego. Po blisko dziewięciu latach na stanowisko prezesa PGE GiEK powrócił Jacek Kaczorowski, który kierował energetyczną spółką w latach 2010-2015, czyli od czasu jej powstania aż do chwili przejęcia władzy przez PiS. Kaczorowski był jednym z faworytów do objęcia stanowiska prezesa i nieoficjalne informacje potwierdziły się we wtorek, 9 kwietnia, gdy rozstrzygnięto konkurs na prezesa PGE GiEK. Nie wskazano wówczas nazwisk czterech wiceprezesów, których też postanowiono wyłonić w postępowaniu kwalifikacyjnym. 

reklama

Przez ostatnie dni zarząd PGE GiEK działał więc w składzie trzyosobowym. Obok prezesa Kaczorowskiego zasiadali w nim Zbigniew Kasztelewicz (wiceprezes ds. wydobycia) oraz Waldemar Lutkowski (wiceprezes wybrany przez załogę). Pod koniec marca stanowiska stracili bowiem dotychczasowi wiceprezesi: Zbigniew Fałek (wiceprezes ds. rozwoju i ICT), Sławomir Podkówka (wiceprezes ds. finansowych) oraz Norbert Grudzień (wiceprezes ds. operacyjnych i transformacji).

Nieoficjalnie mówiło się, że w zarządzie PGE GiEK mieli zasiąść związani z Bełchatowem Waldemar Szulc, były prezes PEC Bełchatów i członek zarządu PGE GiEK, czy Kazimierz Kozioł, który w przeszłości kierował bełchatowską kopalnią. Okazuje się, że ostateczne rozstrzygnięcia są zupełnie inne.

reklama

Kto do zarządu PGE GiEK? 

Co prawda, koncern PGE GiEK potwierdził, że w środę, 17 kwietnia, rozstrzygnięto postępowanie konkursowe na wiceprezesów zarządu spółki. Szczegółów jednak nie podano.

- Informacje na temat powołań będą publikowane w dniach obejmowania stanowisk – poinformowała Iwona Paziak, kierownik biura komunikacji PGE GiEK.

Udało się jednak nieoficjalnie ustalić nazwiska przyszłych wiceprezesów, którzy zostali wybrani w konkursie. Kto więc zasiądzie w zarządzie PGE GiEK, jeśli nic nieprzewidzianego się nie wydarzy?

Według nieoficjalnych informacji znajdzie się w nim Dariusz Stępczyński, który od wielu lat kieruje Bełchatowsko Kleszczowskim Parkiem Przemysłowo Technologicznym, a wcześniej pracował w bełchatowskim magistracie.

reklama

Kolejnym wiceprezesem ma zostać Jan Michalski, były wicestarosta zgorzelecki i senator PO, a także... dawny prezes drużyny koszykarskiej Turów Zgorzelec, związany z regionem, gdzie funkcjonują wciąż kopalnia i elektrownia Turów. Obecnie kieruje Przedsiębiorstwem Zarządu Nieruchomościami, gminną spółką w Zgorzelcu, która zajmuje się zarządzaniem i administrowaniem wspólnotami mieszkaniowymi na terenie Zgorzelca i okolic.

reklama

Nieoficjalnie wiadomo, że do zarządu ma zostać powołany również Wiktor Płóciennik ze Zduńskiej Woli, który w przeszłości dał się poznać jako prezes Złoczewskiej Strefy Inwestycyjnej, która powstała w związku z ówczesnymi planami budowy odkrywki kopalni w Złoczewie.

W zarządzie PGE GiEK ma znaleźć się także Przemysław Skibiński, który współpracę z PGE rozpoczął już w 2008 roku jako analityk, zajmując stanowiska menadżerskie w pionach finansów m.in. w Elektrowni Bełchatów i PGE GiEK. W latach 2021-2023 był dyrektorem pionu finansów w spółce PGE Energia Ciepła. W 2023 został wiceprezesem i dyrektorem finansowym spółki PGE Energetyka Kolejowa, w której objął obowiązki prezesa pod koniec marca. 

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Jej podstawowym przedmiotem działalności jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie. Natomiast w skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw. To elektrownie w Bełchatowie, Turowie, Opolu, Rybniku i Dolnej Odrze, a także kopalnie w Bełchatowie i Turowie. 

PGE GiEK jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego (jej udział w krajowym rynku wydobywczym tego surowca wynosi ok. 91 proc.), a także największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, pokrywającym ponad 36 proc. zapotrzebowania na energię.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama