Tysiące osób w naszym kraju przeżywa istny dramat. Na południu Polski trwa nierówna walka z żywiołem, który zabiera i niszczy dobytki w wielu miejscowościach. Najtrudniejsza sytuacja hydrologiczna występuje w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. W wielu miejscach trwa ewakuacja mieszkańców, woda przelewa się przez miasta z ogromną siłą i porywa wszystko, co spotka na swojej drodze.
Żywioł dotarł już m.in. do Kłodzka, Nysy i Głuchołazów. Miasta są zalewane, a burmistrz Miasta Kłodzka, Michał Piszko podał, że szkoły, przedszkola oraz żłobki na terenie miasta będą nieczynne do odwołania. Wcześniej pytany o sytuację w mieście przyznał: Przegraliśmy tę batalię. Z kolei Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz, wydał komunikat z apelem o samoewakuację mieszkańców. W niedzielne popołudnie zawyły syreny.
Dramat rozgrywający się na południu kraju jest efektem niżu przechodzącego przez Polskę i Europę. W weekend alerty przed ulewami obejmowały również województwo łódzkie w tym również powiat bełchatowski. Finalnie w naszym regionie nie doszło do dużych zniszczeń. Mieszkańcy naszego powiatu postanowili jednak zaangażować się w pomoc tym, którym woda zabrała wszystko. Właśnie organizowane są kolejne zbiórki i akcje pomocowe dla powodzian. Wyjaśniamy, jak i gdzie można przyłączyć się do działań.
Bełchatów rusza na pomoc powodzianom
Zbiórkę dla powodzian organizuje m.in. bełchatowski magistrat. Urząd o prowadzonych działaniach poinformował w poniedziałkowy poranek i zachęcił mieszkańców do udziału i wsparcia. Aktualnie magistrat prowadzi zbiórkę wody pitnej w butelkach, środków czystości, suchej żywności z długą datą przydatności do spożycia oraz konserw.Rzeczy można przynosić do każdej miejskiej podstawówki oraz miejskich przedszkoli w godz. 7:00-18:00. Zbiórka potrwa do piątku 20 września. Osoby chcące zaangażować się w działania jako wolontariusze również mogą się zgłaszać. Zbiórkę będzie koordynował Bartłomiej Pieles.
– Wobec takiej tragedii nie możemy przejść obojętnie. Woda zabrała wielu ludziom dobytek życia. Bełchatowianie wielokrotnie już udowodnili, że mają wielkie serce i chcą pomagać. Liczę, że podobnie będzie i teraz. Ruszamy z pomocą dla powodzian. Uruchamiamy zbiórkę najpilniejszych artykułów, ale też potrzebujemy wolontariuszy, którzy pomogą nam pakować zebrane rzeczy, aby potrzebujący naszą pomoc otrzymali jak najszybciej – mówi Patryk Marjan, prezydent Bełchatowa.
Zbiórkę prowadzą również druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełchatowie. Na liście potrzebnych rzeczy, które można przynosić do strażnicy, są: konserwy, suche artykuły spożywcze, woda butelkowana, środki czystości oraz koce i śpiwory. Zbiórka rusza w poniedziałek 16 września i potrwa do piątku 20 września. Dary można przywozić do straży przy ulicy Bawełnianej 18 w godzinach 16:00 – 18:00.
Swoją akcję organizują również kibice GKS Bełchatów. Akcja prowadzona będzie w poniedziałek, 16 września, w godzinach 15:00 – 17:00 w Ośrodku Kibice Razem przy ulicy Sportowej 3. Również w tym przypadku zbierane są konserwy, suche artykuły spożywcze, zgrzewki wody butelkowanej, środki czystości oraz koce i śpiwory.
Akcję w Bełchatowie prowadzi również Sztab Ratownictwa, który działa wspólnie z OSP Grocholice. Zbiórka odbywa się pod hasłem „Jeden gest tysiąc serc” i trwa do piątku, 20 września. Dary można przynosić do strażnicy OSP przy ul. Szkolnej 1 od 18:00 do 20:00. W ramach tej akcji zbierane są: agregaty prądotwórcze, koce, śpiwory, osuszacze, pościel, ręczniki, materace, latarki z bateriami, środki opatrunkowe, sucha i puszkowana żywność oraz woda w butelkach. Druhowie proszą zadzwonienie przed przyjazdem na jeden z podanych na plakacie numerów. Co ważne, jeśli planujemy przywieźć rzeczy w torbach, powinny być na nich informacje, co znajduje się w środku.
Lokalni przedsiębiorcy organizują akcję pomocy
Swoją akcję organizują również lokalni przedsiębiorcy. Zbiórka prowadzona jest na popularnej Grobli w gminie Kluki. Organizatorzy zbierają żywność, wodę, środki czystości i higieny osobistej, baterie, latarki, oświetlenie, ubrania, koce i śpiwory. Rzeczy można przywozić na miejsce do piątku, 20 września do godziny 12:00.
- Zbiórkę przeprowadzamy na Grobli, po stronie Gospodarstwa Rybackiego (naprzeciwko restauracji) do godziny 17.00, później do godziny 19.00 po stronie restauracji. Dziękujemy za każdą formę pomocy. Razem możemy zdziałać więcej – przekazują organizatorzy.
W przeprowadzeniu zbiórki i późniejszym przekazaniu darów siły połączyli właściciele Grobli, a także Łowisko u Makary, Makara Cars Wypożyczalnia Aut oraz Pogoda Jarosław Meble Mebjar.
Zbiórki w gminie Zelów, Kleszczów i Szczerców
Zbiórki organizują również druhowie z JOT OSP Zelów. Akcja już wystartowała, a strażacy czekają na darczyńców całą dobę. Aktualnie najbardziej potrzebne są: koce, woda, latarki i inne oświetlenie na baterie, baterie, śpiwory, środki czystości i higieny osobistej, a także suchy prowiant.
- Nauczeni doświadczeniami z poprzednich zbiórek prosimy raczej o produkty nowe, nieużywane. Całą zbiórkę prowadzimy u nas w straży. Chcielibyśmy jak najszybciej wyruszyć z pomocą do potrzebujących. Wszelkie informacje będziemy przekazywać poprzez naszą stronę i aktualizować. Kontakt: 44 6342998 – informują druhowie.
Zbiórkę prowadzą również strażacy KSRG OSP Pożdżenice. Akcja prowadzona jest do soboty, 21 września. Aktualnie najbardziej potrzebne są: power banki, orzechy laskowe, włoskie, migdały, rodzynki, musy owocowe w tubkach (te dla dzieci), owoce w puszkach, słodycze: czekolada, cukierki, batony, ciastka, wafelki, batony energetyczne, izotoniki i napoje energetyczne, kawa, herbata, cukier, kasza, makaron, ryż, mąka, konserwy mięsne, pasztety, płatki śniadaniowe, woda niegazowana, pieluchy i chusteczki nawilżane dla dzieci, papier toaletowy, środki piorące i czyszczące m.in. proszek, żel do prania, mydła, żywność instant np. zupki chińskie.
Druhowie nie zbierają pościeli, ubrań oraz innych tego typu rzeczy. Dary można przynosić do strażnicy w poniedziałek w godzinach 13:00 – 20:00, od wtorku do piątku od 18:00 do 20:00 oraz w sobotę od 8:00 do 14:00. Jeżeli ktoś nie ma, jak dostarczyć rzeczy na zbiórkę strażacy przyjadą i odbiorą. Numer kontaktowy 661 016 655.
Zbiórkę zorganizowała również gmina Kleszczów. Akcja przeprowadzona zostanie w piątek, 20 września do godziny 19:00. Darczyńcy tego dnia mogą przynosić rzeczy do szkół i przedszkoli na terenie gminy, a także do jednostek OSP. Druhowie będą dostępni w godzinach 17:00 – 19:00 z kolei w Czyżowie zbiórka odbędzie się na terenie WOK. Aktualnie najbardziej potrzebne są woda pitna w butelkach, żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki czystości i higieny osobistej oraz karma dla zwierząt.
- Apelujemy, by nie przynosić w tym momencie odzieży. Taka forma pomocy może być potrzebna dopiero w późniejszym terminie – informuje gmina Kleszczów.
Do pomocy mogą również przyłączyć się mieszkańcy gminy Szczerców. Samorząd organizuje zbiórkę z pomocą OSP Szczerców i Hufca ZHP Osiemnastka. Dary można przynosić do strażnicy OSP przy ulicy Piotrkowskiej 14. Aktualnie zbierane są: środki higieny osobistej, pościel i koce, materace, ręczniki, artykuły sanitarne, osuszacze i generatory prądu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.