Weekend w województwie łódzkim upłynął pod znakiem momentami intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru. Mocne podmuchy mieszkańcom towarzyszyć będą również w poniedziałek, a w kolejnych dniach pogoda może sprawiać zagrożenie dla kierowców.
Pogoda na dziś województwo łódzkie
Na poniedziałek, 14 października, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje temperaturę maksymalną sięgającą od 10°C do 11°C. Miejscami mogą wystąpić słabe i przelotne opady deszczu, a zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. W regionie będzie wiać umiarkowany zachodni wiatr, który w porywach może osiągać do 60 km/h.
- W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 6°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni – informuje IMGW.
Prognoza pogody na tydzień
Słabe i przelotne opady nad regionem mogą pojawić się również we wtorek, 15 października. Na ten dzień IMGW prognozuje również duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami, a także słaby i umiarkowany, a okresami porywisty, północno-zachodni wiatr. Temperatura maksymalna wyniesie od 11°C do 12°C. W nocy może natomiast wystąpić zjawisko, na które szczególnie uważać powinni kierowcy.
- W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, chwilami bezchmurnie. Możliwe silne zamglenia lub mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 1°C do 3°C, przy gruncie możliwe spadki do -2°C. Wiatr słaby, zmienny – prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W kolejnych dniach pogoda będzie bardzo podobna. IMGW prognozuje temperaturę maksymalną, która może osiągnąć od 13°C do 16°C. Minimalnie termometry wskażą natomiast od 3°C do 6°C. Zachmurzenie aż do soboty 19 października będzie małe lub umiarkowane, a w weekend na niebie zobaczymy więcej chmur. Przez cały tydzień powieje również umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni wiatr.
Jazda samochodem we mgle
W związku z prognozowana mgłą kierowcy powinni pamiętać o kilku zasadach, które poprawią bezpieczeństwo na drogach. Po pierwsze, w przypadku ograniczonej widoczności warto zmniejszyć prędkość. Pozwala to na lepszą kontrolę pojazdu i szybszą reakcję w przypadku niespodziewanych zdarzeń na drodze. Pomocne może być również zachowanie większej odległości od innych pojazdów. Pozwoli to na bezpieczne zatrzymanie w nagłych sytuacjach. Kierowcy w przypadku dużego pogorszenia widoczności mogą również skorzystać ze świateł przeciwmgłowych.W Polsce, zasady ich używania określone w kodeksie drogowym. Przednich świateł przeciwmgłowych można używać w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza, takich jak mgła, intensywne opady deszczu, śniegu, czy dym, które powodują znaczne ograniczenie widoczności. Należy jednak pamiętać, żeby wyłączyć je, gdy tylko widoczność się poprawi, ponieważ światła te są bardzo jasne i mogą oślepiać innych kierowców, jeśli są używane, gdy nie ma już mgły lub innych warunków ograniczających widoczność.
- Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła - informuje łódzka policja.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.