O pomyśle zagospodarowania hali „Śnieżki” w Zelowie informowaliśmy na początku zeszłego roku. Wówczas pojawiły się bowiem pierwsze pomysły na to, co mogłoby powstać na terenie dawnego lodowiska. Jednym z nich było rozpoczęcie działalności toru gokartowego. O ile pomysł szybko przypadł do gustu młodszym mieszkańcom miasta, o tyle dorośli mieli nieco wątpliwości.
Hałas i spaliny tuż za płotem
Osoby, które zamieszkują sąsiednie budynki, obawiały się hałasu, jaki mogą wytwarzać pojazdy. Sprawą w lutym zajął się radny Kamil Świtała i skierował do urzędu interpelację dotyczącą m.in. właśnie hałasu powodowanego działalnością toru gokartowego. Na wątpliwości odpowiedział wówczas burmistrz Zelowa - Tomasz Jachymek.
- Podejmując decyzję o podjęciu trudu odnowienia obiektu Śnieżki, którego nikt od dziesięcioleci nie chciał podjąć, musiałem wsłuchać się w głos całego społeczeństwa gminy, nie mogłem ograniczyć się jedynie do opinii jakże ważnej grupy sąsiadujących z obiektem mieszkańców – przekazał w odpowiedzi Tomasz Jachymek.
Zapewniał on również, że gmina w razie wystąpienia hałasu ma już przygotowany plan działania.
- Oczywiście dobro mieszkańców jest dla nas ważne i poczynimy starania, by uciążliwości, o ile będą występowały, minimalizować zarówno poprzez naturalne osłony zieleni, ale również dobór parametrów pojazdów emitujących możliwe najniższy hałas – dodaje burmistrz Jachymek.
Spalinowe gokarty powodowałby zbyt duży hałas
Podczas grudniowej sesji rady miejskiej w Zelowie okazało się, że plany urzędu dotyczące inwestycji nieco się zmieniły. Miało to związek właśnie z obawami mieszkańców o hałas. Sprawę ponownie poruszył radny Świtała, który podczas dyskusji nad budżetem gminy zapytał o szczegóły dotyczące inwestycji.
- Opracowane zostały dla tego całego obiektu badania natężenia hałasu związanego z takim rodzajem sportu i pokłoniliśmy się nad tym, że jednak głównym przeznaczeniem będą tutaj gokarty elektryczne, żeby nie emitowały uciążliwości dla okolicznych mieszkańców – przekazał podczas sesji Grzegorz Urbaniak, kierownik Referatu Zamówień Publicznych i Inwestycji.
Opracowanie z nastawieniem głównie na pojazdy elektryczne zlecone zostało z uwagi na obawy mieszkańców. W jednym miejscu pomiary były zgodne z normą jednak przy jej górnej granicy. W związku z tym wprowadzenie gokartów spalinowych mogłoby wiązać się z uciążliwościami.
Kiedy gokarty w Zelowie?
Okazuje się również, że gokarty szybko nie wjadą na teren hali „Śnieżki”. Na początku wykonane mają zostać bowiem prace związane z zagospodarowaniem zewnętrznej części obiektu.
- Cały koszt przedsięwzięcia jest dużo większy, bowiem kompletne zagospodarowanie z sieciami, z odwodnieniem, ze wszystkim to jest ok. 13 mln złotych. Zakres zgłoszony do Polskiego Ładu z uwagi na obowiązujące limity to było 8 mln zł. i w pierwszej kolejności po uzgodnieniu z panem burmistrzem postanowiliśmy na wyposażenie obiektu, który by służył jak największej ilości społeczeństwa – dodał Urbaniak.
W związku z tym urząd planuje najpierw uzbrojenie działki, oraz wykonanie wszystkich ciągów komunikacyjnych związanych z dojazdem oraz parkowaniem, a także budowę siłowni, skate parku i terenu asfaltowego. W pierwszej kolejności, jeśli pozwolą na to finanse, gmina chce również przeprowadzić remont samej hali, ale jedynie w zakresie ograniczającym jego dalsze niszczenie. Wykonany miałby zostać zatem remont dachu. Zgodnie z planami urzędu zagospodarowanie przestrzeni gokartowej miałby się odbyć na ostatnim etapie inwestycji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.