Do Polski we wtorek (20 czerwca) dotarło znad północnej Afryki - przez zachodnią Europę - bardzo ciepłe, wręcz upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Spowodowało to bardzo wysokie temperatury zarówno w dzień jak i w nocy w dużej części kraju, w tym także w powiecie bełchatowskim.
– Dziś w regionie zobaczymy na termometrach maksymalnie 32 stopnie, a minimalnie 19-20 stopni. Tym samym będziemy mieli do czynienia z tzw. nocami tropikalnymi. Te upały zostaną z nami do piątku. Dopiero w sobotę odczujemy znacznie niższą temperaturę powietrza – wyjaśnia Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW.
Nie obejdzie się dziś bez burzy i dużych opadów deszczu (od 40 do nawet 50 milimetrów). Jak podaje Grzegorz Walijewski dla woj. łódzkiego jest to nieco ponad 50% normy opadowej dla czerwca, więc mowa tu o naprawdę sporej ulewie.
– Burze mogą powodować nakładanie się na siebie opadów deszczu. W krótkim czasie może spaść z jednej chmury przykładowo 25 milimetrów, chwilę później z drugiej kolejne 20, a to jest tzw. ściana deszczu, która może powodować podtopienia i zalania – dodaje Walijewski.
Podczas burzy występować będą silne porywy wiatru. Te już obserwujemy w zachodniej części kraju. Osiągają póki co około 70 km/h, ale im bliżej wieczora tym te porywy mogą być silniejsze. Szacuje się, że nawet do 90 km/h. Tak silny wiatr może łamać gałęzie, a nawet uszkadzać delikatnie budynki, np. dachy, jeśli są słabo zakotwiczone.
Mieszkańcy powiatu bełchatowskiego mogą spodziewać się także gradu. Ten jeśli wystąpi, to w niewielkiej ilości. Nie powinien przekroczyć 2 cm wielkości.
W trakcie burz i silnych wiatrów należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni oraz nie należy parkować samochodów pod drzewami. Należy pamiętać o zabezpieczeniu przedmiotów znajdujących się przed domami oraz na balkonach i tarasach, które mogą być porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie dla ludzi i mienia.
Jutro (22 czerwca) nie powinno być już burz. Pozostaną z nami jedynie upały. Na stronie IMGW znajduje się vademecum jak zachować się, gdy borykamy się z upałami. Dowiemy się z niego m.in., kto najbardziej narażony jest na silne działanie promieni słonecznych, jak się przed nimi chronić i jak ważne jest odpowiednie nawodnienie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.