reklama

Wydano alert dla województwa łódzkiego. Szczególnie uważać powinni seniorzy i dzieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wydano alert dla województwa łódzkiego. Szczególnie uważać powinni seniorzy i dzieci - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla kilkudziesięciu powiatów województwa łódzkiego. W naszym regionie może występować groźne dla zdrowia zjawisko. Szczególnie uważać powinni seniorzy i dzieci. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
reklama

We wtorek, 18 czerwca, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla mieszkańców 21 powiatów w województwie łódzkim. Przez cały dzień w środę, 19 czerwca, w naszym regionie może występować groźne dla zdrowia zjawisko.

Alert pierwszego stopnia przed upałem obejmuje powiaty: bełchatowski, brzeziński, łaski, łowicki, łódzki wschodni, opoczyński, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, rawski, sieradzki, skierniewicki, tomaszowski, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski i zgierski, a także miasta: Piotrków Trybunalski, Łódź i Skierniewice.

W tych regionach od godziny 12:00 do 19:00 w środę, 19 czerwca, IMGW prognozuje temperatury maksymalne, które będą osiągać od 30°C do 33°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90 proc.

reklama

Jak chronić się przed upałem

W związku z wystąpieniem upałów w naszym regionie warto, aby mieszkańcy przypomnieli sobie, jak chronić się przed wysokimi temperaturami, na które najbardziej narażone są małe dzieci, osoby starsze oraz chore.

- Dla niektórych ludzi upał jest szczególnie niebezpieczny. Powinni wówczas bardziej na siebie uważać, a jeśli są pod naszą opieką – to my powinniśmy zwiększyć naszą czujność. Do tych grup należą: osoby powyżej 65 lat, osoby cierpiące na choroby, takie jak demencja, niewydolność serca, choroby nerek lub cukrzyca, niemowlęta i małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnością, osoby pracujące lub ćwiczące na powietrzu – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

reklama

Gdy temperatury wzrastają, warto pamiętać o piciu większych ilości wody niż zazwyczaj. Pomocne może być również jedzenie większych ilości sezonowych owoców, które też zawierają duże ilości wody. W czasie upałów warto również zadbać o luźną przewiewną odzież zakrywającą jak największe partie skóry. W tym czasie można również ochłodzić się zimnym prysznicem lub położyć mokry ręcznik na szyję.

- Osoby, które spędzają aktywnie czas na powietrzu, są najbardziej narażone na przegrzanie. Skupiają uwagę na wykonywanych czynnościach, a nie na otoczeniu, i mogą przeoczyć pierwsze oznaki upału. Jeśli wychodzisz na słońce, stosuj kremy ochronne – przekazuje NFZ.

W czasie upałów warto używać zasłon i żaluzji tak, aby ograniczyć nasłonecznienie w pomieszczaniach. W tym czasie powinniśmy również unikać alkoholu.

reklama

- Zaobserwuj, jak się czujesz podczas upalnych dni. Zwróć uwagę zwłaszcza na znaki ostrzegawcze, które daje organizm, gdy jest przegrzany: twoje tętno wzrasta, męczysz się, zaczynasz szybko oddychać, masz zawroty głowy, dostajesz gorączki, masz dreszcze, oddajesz mniej moczu niż zwykle – to może być objaw odwodnienia – ostrzega NFZ.

Jeśli zauważymy objawy przegrzania organizmu u siebie lub innej osoby, powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 po pomoc.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama