Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2025 r. wzrosły o 4,3 proc. w porównaniu z kwietniem 2024 roku. Przy tym usługi wzrosły o 6,3 proc., a towarów o 3,5 proc. W porównaniu do marca natomiast ceny towarów i usług wzrosły o 0,4 proc.
W kwietniu największy wpływ na inflację miały wyższe ceny utrzymania mieszkania aż o 8,3 proc. niż w ubiegłym roku. Z kolei sama żywność rok do roku zdrożała o 5,3 proc. Drożej niż przed rokiem płacimy także w restauracjach i hotelach o 6,1 proc.
Pomogły znacznie obserwowane w ostatnich miesiącach spadki cen na stacjach paliw. Zarówno benzyna, jak i olej napędowy rok do roku potaniały i to o około 10 proc.
ZOBACZ TAKŻE: Podwyżki są, ale w jednej branży płace spadły. Kto zarabia najwięcej w województwie?
Przedświąteczne zakupy nie napędziły wzrostów
Ceny w kwietniu 2025 roku wzrosły średnio o kilka procent, ale przed Wielkanocą były też takie towary, które zdrożał nawet o kilkanaście procent. Jaja w ciągu roku zdrożały aż o 16,4 proc.Masło podrożało rok do roku o 18 proc. Z kolei oleje roślinne trzymają ceny w ryzach i zdrożały, ale tylko o 4,6 proc. Do świątecznych wypieków nie trzeba było oszczędzać na cukrze. W ciągu roku jego cena spadła aż o 31 proc.
Potaniała także mąka, której cena wciągu roku spadła o niemal 3 proc. Co ciekawe, pieczywo podrożało. W porównaniu do kwietnia 2024 roku jego cena wzrosła o 4,4 proc.
Gustujący w świątecznych mięsach na wielkanocnym stole mogli być zadowoleni. Wieprzowina w tym roku potaniała, a wędliny podrożały nieznacznie, bo o 3 proc.
ZOBACZ TAKŻE: Komu najbardziej grozi ubóstwo? Granica jest bardzo blisko dla kilku milionów osób w Polsce
Porównanie cen z kwietnia 2025 roku do kwietnia 2024 roku
- Żywność wzrost o 5,3 proc.
- Mąka spadek o 2,9 proc.
- Pieczywo wzrost o 4,4 proc.
- Makarony i produkty makaronowe wzrost o 0,5 proc.
- Mięso wieprzowe spadek o 1,1 proc.
- Mięso drobiowe wzrost o 10,4 proc.
- Ryby i owoce morza wzrost o 1,7 proc.
- Mleko wzrost o 3,7 proc.
- Jaja wzrost o 16,4 proc.
- Olej roślinny wzrost o 4,6 proc.
- Masło wzrost o 18 proc.
- Warzywa wzrost o 3,1 proc.
- Owoce wzrost o 8,4 proc.
- Soki owocowe wzrost o 13,3 proc.
- Cukier spadek o 31 proc.
- Napoje alkoholowe wzrost o 2,9 proc.
- Energia elektryczna wzrost o 19,6 proc.
- Gaz wzrost o 24,8 proc.
- Energia cieplna wzrost o 3,1 proc.
- Opał spadek o 2,6 proc.
- Olej napędowy spadek o 9,6 proc.
- Benzyna spadek o 9,4 proc.
- Wyroby farmaceutyczne 3,2 proc.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.