Województwo łódzkie zostało objęte nowymi alertami pierwszego stopnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Prognozuje nadejście nad region niebezpiecznego zjawiska. Wszystko zacznie się już dziś wieczorem. Sprawdź, na co uważać.
IMGW ostrzega województwo łódzkie
Województwo łódzkie zostało objęte dwoma nowymi alertami pierwszego stopnia przed niebezpiecznym zjawiskiem. Pierwsze ostrzeżenie obejmuje 16 powiatów w tym: bełchatowski, kutnowski, łaski, łęczycki, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, poddębicki, radomszczański, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski i zgierski. Alert dotyczy również Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego.W tych miejscach lokalnie prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -1°C, przy gruncie do około -3°C. Alert obowiązuje od godziny 1:00 do 7:00 w piątek, 9 maja. Prawdopodobieństwo oceniono na 80 proc.
Drugie ostrzeżenie obejmuje powiat brzeziński, łowicki, łódzki wschodni, opoczyński, rawski, skierniewicki i tomaszowski, a także Skierniewice. W tym regionie miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej 0°C. Temperatura minimalna wyniesie od -4°C do -1°C, przy gruncie od -6°C do -3°C, lokalnie około -8°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc., a ostrzeżenie obowiązuje od godziny 23:00 w czwartek, 8 maja do 7:00 w piątek, 9 maja.
Jak zabezpieczyć się przed przymrozkami?
Przymrozki prognozowane są w nocy, a także o poranku, kiedy wiele osób będzie jechało do pracy, czy też szkoły. W związku z tym kierowcy powinni zachować ostrożność, a także zaplanować sobie więcej czasu na podróż, tak by uniknąć pośpiechu. Przy lokalnych rozpogodzeniach nad ranem może pojawić się gołoledź, szczególnie na mostach i w obniżeniach terenu. Wszyscy użytkownicy dróg oraz właściciele ogrodów powinni zachować czujność i śledzić bieżące komunikaty meteorologiczne.Ostrzeżenie pod uwagę powinny wziąć również osoby zajmujące się uprawą roślin. Takie warunki mogą uszkodzić młode liście, pąki kwiatowe, a także rośliny wrażliwe na chłód, zwłaszcza sadzonki wystawione już na działanie otwartego powietrza. Warto zabezpieczyć rabaty, skrzynki balkonowe i warzywniki agrowłókniną lub specjalnymi osłonami, a bardziej delikatne okazy przenieść do pomieszczeń, jeśli to możliwe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.