Reklama

Reklama

Zbulwersowani mieszkańcy proszą posłankę o pomoc. Czy kursy do Zelowa zostaną przywrócone?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Łask

Zbulwersowani mieszkańcy proszą posłankę o pomoc. Czy kursy do Zelowa zostaną przywrócone? - Zdjęcie główne

foto Gmina Łask

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kilka dni temu informowaliśmy o zmianach, jakie zaszły w kursach autobusów na linii Łask-Buczek-Zelów. Okazuje się, że podróżni zbulwersowani decyzją o cięciach połączeń zwrócili się z prośbą o pomoc do posłanki Pauliny Matysiak. Czy mieszkańcy będą mogli znowu korzystać z dotychczasowego rozkładu?

Reklama

Od 1 maja zmienił się rozkład autobusów Zakładu Komunikacji Miejskiej w Łasku. To właśnie z transportu na linii C biegnącej między Łaskiem, Buczkiem a Zelowem mogli do tej pory korzystać mieszkańcy naszego regionu, chcąc dotrzeć do sąsiednich miejscowości. Znaczna część kursów została wycofana. Anulowano również wszystkie połączenia w sobotę.

Posłanka interweniuje w sprawie autobusów

Okazuje się, że decyzja o zmianie rozkładu na tyle zdenerwowała mieszkańców korzystających z linii C, że postanowili poprosić o pomoc posłankę Paulinę Matysiak.

- Skontaktowali się ze mną zbulwersowani tym faktem pasażerowie, którzy i tak mieli już utrudniony transport w weekendy i święta. Tymczasem w „prezencie” na majówkę dostali likwidację kursów nawet w soboty. Trudno nazwać to godną ofertą transportową – mówi Paulina Matysiak z Lewicy, która w Sejmie przewodniczy Parlamentarnemu Zespołowi ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym.

Przed rozpoczęciem długiego weekendu posłanka skierowała do władz Łasku, Buczku i Zelowa pismo interwencyjne w sprawie ograniczeń kursowania autobusów linii C. Pyta w nim o uzasadnienie decyzji o zmniejszeniu ilości kursów, a także domaga się ich przywrócenia.

- Tak drastyczne cięcia kursów nie tylko zmuszają do korzystania z własnego auta, a przecież nie każdy je ma, ale dodatkowo zniechęcają do korzystania z transportu publicznego. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy wsi położonych wzdłuż przebiegu tej linii, bo wydostanie się z nich będzie o wiele trudniejsze - podkreśla Matysiak.

Aktualnie w rozkładzie pozostawiono trzy pierwsze i ostatnie kursy w dni nauki szkolnej oraz dwa pierwsze i ostatnie kursy w dni powszednie wolne od nauki. W sobotę natomiast nie będzie się odbywać ani jeden kurs.

- Nie wszyscy pracują od 8 do 16, potrzebne są także kursy pomiędzy. Zresztą nie samą pracą człowiek żyje, musi też mieć możliwość pojechać w weekend do innego miasta i spędzić swój wolny czas poza domem - dodaje Paulina Matysiak.

Co o zmianch mówi Zakład Komunikacji Miejskiej w Łasku?

Urzędy mają 14 dni na odpowiedź na interwencję posłanki. Do tematu, w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej, odniósł się jednak ZKM. Jak tłumaczy przewoźnik, do tej pory autobusy między gminami kursowały na podstawie porozumienia, które ustalało zasady funkcjonowania linii C, a także koszty związane z jej funkcjonowaniem.

- Na podstawie ustaleń zawartych w porozumieniu we wrześniu 2022 roku Gmina Łask przedstawiła szacunkowe koszty funkcjonowania linii C na 2023 rok. Koszty te odpowiednio dla Gminy Buczek wynosiły ok. 120.000 zł rocznie, a dla Gminy Zelów ok. 50.000 zł rocznie – tłumaczy ZKM.

Jak dodaje, koszty te znacząco zwiększyły się w stosunku do lat ubiegłych. Wynikało to w znacznej mierze ze wzrostu cen paliw, części zamiennych oraz wynagrodzeń w związku ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego za pracę.

Gmina Buczek zdecydowała, że takie koszty są zbyt duże i w styczniu złożyła wypowiedzenie porozumienia. Żeby transport mógł dalej się odbywać, wymagana jest zgoda wszystkich trzech gmin. W związku z tym gmina Łask zaproponowała zmiany w funkcjonowaniu linii C, które mają pozwolić na zmniejszenie kosztów i dalsze funkcjonowanie transportu.

- Zaproponowane rozwiązanie pozwoliło na ograniczenie dofinansowania linii C przez Gminę Buczek do kwoty ok. 60.000 zł rocznie oraz przez Gminę Zelów do kwoty 32.000 zł rocznie. Obie Gminy przyjęły zaproponowane warunki nowego porozumienia, w związku z powyższym od maja 2023 roku linia C funkcjonować będzie w ograniczonym zakresie – przekazuje ZKM.

Jednocześnie przewoźnik zapewnia, że jest w stanie zapewnić więcej kursów na tej trasie. Wymaga to jednak zgody wszystkich trzech gmin i zawarciu nowego porozumienia. Czy w takiej sytuacji interwencja posłanki przyniesie skutek, a mieszkańcy znowu będą mogli korzystać ze wszystkich kursów na linii C? Dowiemy się już niedługo.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy