Reklama

Reklama

Milionowe zadłużenie alimenciarzy z gminy Zelów. Policja publikuje dane tych, którzy nie płacą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Milionowe zadłużenie alimenciarzy z gminy Zelów. Policja publikuje dane tych, którzy nie płacą - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Policja ściga osoby, które uchylają się od płacenia alimentów. Ich zadłużenie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej sięgnęło już kilku milionów złotych. Wizerunki i dane alimenciarzy można zobaczyć w Internecie. Są wśród nich osoby z gminy Zelów.

Reklama

Walkę z alimenciarzami umożliwiła zmiana przepisów w 2017 roku. Od tego czasu prawo pozwala ścigać rodzica, który przez 3 miesiące nie płaci alimentów. Zmiany funkcjonują już od kilku lat, a do zelowskiego ośrodka pomocy społecznej wciąż zgłaszają się osoby, których bliscy uchylają się od płacenia alimentów.

Rekordowe zadłużenia zanotowane przez M-GOPS w Zelowie

Samotni rodzice regularnie szukają pomocy w celu uzyskania pieniędzy, które im się należą. Mogą oni wnioskować o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W okresie zasiłkowym 2021/2022 do M-GOPS wpłynęło 56 wniosków o przyznanie takiego świadczenia. Wszystkie z nich zostały rozpatrzone pozytywnie.

Zadłużenie osób, które nie płacą alimentów, stale rośnie. Już teraz możemy mówić o kwocie ponad 4 milionów złotych. Na koniec 2021 alimenciarze byli dłużni ośrodkowi pomocy społecznej w Zelowie dokładnie 4 798 283 złotych. W tym roku ta kwota już znacząco się zwiększyła. Na dzień 31 lipca zadłużenie z tytułu alimentów wyniosło 4 848 269 złotych.

Do wysokości tych kwot przykładają się „rekordziści”. Jest kilka osób, których zadłużenie wynosi ponad 200 tysięcy złotych. Najwyższe zadłużenie, jakie osiągnęła jedna osoba, to 217 894,92 złotych. Druga najwyższa kwota zadłużenia to 208 016,38 złotych. Na trzecim miejscu niechlubnego podium znalazła się osoba, której zadłużenie wynosi 195 883,63 złotych.

Kolejne rekordowe zadłużenia wynoszą 173 836,27 oraz 164 152,16 złotych.

Maleje ilość dłużników

Obecnie M-GOPS w Zelowie prowadzi 51 postępowań wobec dłużników alimentacyjnych. Dla porównania, zarówno w 2020, jak i 2021 roku ośrodek zanotował po 58 postępowań.

- Liczba osób, które nie płacą, nie rośnie, ponieważ zmniejsza się liczba osób, które korzystają ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego, gdyż wzrastają dochody osób pobierających świadczenia z funduszu alimentacyjnego i przekraczają kryterium dochodowe mimo wprowadzenia mechanizmu złotówka za złotówkę – informuje Balbina Bednarek, z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zelowie.

Kto ściga dłużników?

Ściąganie należności prowadzone jest na podstawie decyzji o przyznaniu świadczeń z fundusz alimentacyjnego. M-GOPS kieruje wnioski o przyłączenie się komornika bądź o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Egzekwowaniem należności od dłużników alimentacyjnych zajmują się również policjanci. Funkcjonariusze jako jeden ze sposobów ścigania alimenciarzy wykorzystują publikację ich wizerunków. Dane oraz zdjęcia osób, które nie płacą alimentów, można zobaczyć na stronie policji [TUTAJ]. Trzeba wpisać podstawę poszukiwania, czyli artykuł 209 kodeksu karnego, dotyczący uchylania się od alimentacji oraz zaznaczyć "poszukujące jednostki policji". W naszym przypadku będzie to LD KWP Łódź. Znajdują się tam również dłużnicy z gminy Zelów.

Warto zaznaczyć, że za uchylanie się od płacenia alimentów przez co najmniej 3 miesiące, grozi kara grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy