Jak podają historyczne źródła, historię Zelowa zapoczątkowała założona w XIII wieku osada, która najpierw nosiła nazwę Szelyów, a później Zeliów. Natomiast pierwsza wzmianka historyczna o niej pochodzi z księgi „Liber Beneficiorum” Jana Łaskiego i odnotowana została w 1402 roku. Aż do końca XVIII wieku Zelów był typową wsią szlachecką, a jej mieszkańcy zajmowali się przede wszystkim uprawą ziemi i hodowlą zwierząt. Przełomowym wydarzeniem, które ukształtowało charakter miasteczka na kolejne dziesięciolecia, był rok 1802, kiedy majątek Zelów kupili Czesi, którzy przybyli do Polski. To właśnie nasi sąsiedzi zza południowej granicy zapoczątkowali w osadzie przemysł włókienniczy, a powstające w kolejnych latach warsztaty tkackie wyspecjalizowały się m.in. w produkcji satyny, kretonu oraz dekoracyjnych pluszów – wykonywanych z bawełnianej osnowy i wełnianego wątku. Przez kolejne lata Czesi stanowili dużą grupę wśród mieszkańców Zelowa. Zmieniło to się po zakończeniu pierwszej wojny światowej, gdy powstała Czechosłowacja. Wówczas wielu z nich wróciło do ojczyzny.
W okresie międzywojennym do niewielkiego Zelowa zaczęli sprowadzać się Polacy, Niemcy oraz Żydzi. Tym samym miasteczko stało się wielowyznaniowe, powstawały nowe świątynie. Zelów zaczął rozwijać się też przemysłowo. Powstało wówczas wiele fabryk włókienniczych.
Dramat kolejnej wojny światowej również na Zelowie odcisnął swoje piętno. Holocaust sprawił, że społeczność żydowska praktycznie zniknęła z zelowskiego krajobrazu. Wyjechała również duża część Niemców oraz Czechów. W ich miejsce przybyli Polacy z okolicznych wsi.
W czerwcu 1949 roku bazując na prywatnych zakładach włókienniczych utworzono Zelowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Fanar”, które stały się największym przedsiębiorstwem produkcyjnym w mieście. Po kilkudziesięciu latach działalności, na początku lat 90. ogłoszono ich upadłość. Majątek przejęli prywatni inwestorzy, którzy rozwinęli m.in. produkcję tkanin bawełnianych i materiałów opatrunkowych.
W 1954 roku Zelów otrzymał prawa osiedla, a trzy lata później (1957) prawa miejskie. W 1976 roku miasto i gmina zostały połączone w jedną jednostkę administracyjną, a od 1990 roku tworzą jedną wspólnotę samorządową.
Dzięki uprzejmości profilu facebookowego „Stare fotografie Zelowa” prezentujemy niezwykłe zdjęcia niewielkiego miasteczka i ich mieszkańców z okresu międzywojennego czyli lat 1918-1939. Na historycznych fotografiach widać ważne uroczystości, stare zelowskie budynki i ulice. W galerii zobaczymy również uwiecznione aparatem pamiątkowe zdjęcia klasowe, pozujące organizacje społeczne czy mieszkańców wiodących spokojne życie w niewielkim Zelowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.