Czym jest umowa handlowa?
Umowy handlowe wpisują się w prawo cywilne. Ich treść zależy wyłącznie od obu stron, o ile będzie ona zgodna z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami współżycia społecznego. W zależności od tego, z kim podpisujemy umowę, możemy określić ją jako jednostronnie lub dwustronnie gospodarczą. W tej pierwszej grupie znajdą się umowy wiążące firmę z osobą fizyczną (konsumentem). Z kolei kontrakty w obrocie gospodarczym zawierane są, gdy obie strony prowadzą działalność.
Umowa handlowa – jakie sprawy obejmuje?
Polscy przedsiębiorcy mogą podpisywać umowy krótko i długoterminowe, ramowe, wykonawcze, adhezyjne, a także zawarte w trybie oferty, negocjacji, aukcji lub przetargu. Niezależnie od tego, czy jest to umowa wiążąca firmę z osobą fizyczną czy kontrakty w obrocie gospodarczym, mogą one dotyczyć jedynie działalności i przedmiotów legalnych w naszym kraju (jeżeli potrzebujesz pomocy z przygotowaniem umowy handlowej zajrzyj na stronę:: https://kancelaria-annastepien.pl/co-robimy/umowy-i-kontrakty-w-obrocie-gospodarczym/).Wiele polskich firm prowadzi także działalność zagraniczną i w takich przypadkach respektowanie wyłącznie rodzimych przepisów może nie wystarczyć. Zawierając kontakty w obrocie gospodarczym poza granicami Polski, należy na początku określić system prawny, który będzie miał zastosowanie w przypadku konkretnej umowy. Niestety nie można mieszać ze sobą dwóch systemów. Jest to zabronione, a byłoby również bardzo niepraktyczne.
Co powinna zawierać umowa handlowa?
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z umową jednostronnie gospodarczą czy z kontraktem w obrocie gospodarczym, są pewne elementy, które muszą znaleźć się w dokumencie. Należy zatem:
- Określić strony umowy,
- Opisać prawa i obowiązki obu stron,
- Określić termin, w którym obowiązuje umowa,
- Ustalić, czy umowę można rozwiązać przed terminem i w jaki sposób,
- Opisać świadczone w ramach umowy usługi lub oferowane produkty,
- Opisać sposób rozliczenia finansowego,
- Określić kary umowne,
- Jeśli zawieramy umowę z podmiotem z innego kraju, należy wskazać właściwy system prawny i wersję językową kontraktu w obrocie gospodarczym.