reklama

Czy warto powierzyć stworzenie umowy handlowej prawnikowi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy warto powierzyć stworzenie umowy handlowej prawnikowi? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościDziałalność każdego przedsiębiorcy związana jest z zawieraniem umów handlowych. Zarówno tych z osobami fizycznymi, jak i innymi firmami. Umowy chronią obie strony, a w razie nieporozumień są wiążącym dokumentem, do którego można się odwołać. Aby tak się stało, wszystkie umowy czy kontrakty w obrocie gospodarczym, powinny być przygotowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czym jest umowa handlowa?

Umowy handlowe wpisują się w prawo cywilne. Ich treść zależy wyłącznie od obu stron, o ile będzie ona zgodna z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami współżycia społecznego. W zależności od tego, z kim podpisujemy umowę, możemy określić ją jako jednostronnie lub dwustronnie gospodarczą. W tej pierwszej grupie znajdą się umowy wiążące firmę z osobą fizyczną (konsumentem). Z kolei kontrakty w obrocie gospodarczym zawierane są, gdy obie strony prowadzą działalność.

Umowa handlowa – jakie sprawy obejmuje?

Polscy przedsiębiorcy mogą podpisywać umowy krótko i długoterminowe, ramowe, wykonawcze, adhezyjne, a także zawarte w trybie oferty, negocjacji, aukcji lub przetargu. Niezależnie od tego, czy jest to umowa wiążąca firmę z osobą fizyczną czy kontrakty w obrocie gospodarczym, mogą one dotyczyć jedynie działalności i przedmiotów legalnych w naszym kraju (jeżeli potrzebujesz pomocy z przygotowaniem umowy handlowej zajrzyj na stronę:: https://kancelaria-annastepien.pl/co-robimy/umowy-i-kontrakty-w-obrocie-gospodarczym/).

Wiele polskich firm prowadzi także działalność zagraniczną i w takich przypadkach respektowanie wyłącznie rodzimych przepisów może nie wystarczyć. Zawierając kontakty w obrocie gospodarczym poza granicami Polski, należy na początku określić system prawny, który będzie miał zastosowanie w przypadku konkretnej umowy. Niestety nie można mieszać ze sobą dwóch systemów. Jest to zabronione, a byłoby również bardzo niepraktyczne.

Co powinna zawierać umowa handlowa?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z umową jednostronnie gospodarczą czy z kontraktem w obrocie gospodarczym, są pewne elementy, które muszą znaleźć się w dokumencie. Należy zatem:

  • Określić strony umowy,
  • Opisać prawa i obowiązki obu stron,
  • Określić termin, w którym obowiązuje umowa,
  • Ustalić, czy umowę można rozwiązać przed terminem i w jaki sposób,
  • Opisać świadczone w ramach umowy usługi lub oferowane produkty,
  • Opisać sposób rozliczenia finansowego,
  • Określić kary umowne,
  • Jeśli zawieramy umowę z podmiotem z innego kraju, należy wskazać właściwy system prawny i wersję językową kontraktu w obrocie gospodarczym.

Kiedy powierzyć stworzenie umowy prawnikowi?

Ani umowa z osobą fizyczną, ani kontrakty w obrocie gospodarczym nie muszą być stworzone przez prawnika. Warto jednak powierzyć przygotowanie takiego dokumentu specjaliście. Pamiętajmy, że podpisanie umowy trwa chwilę, a konsekwencje z nią związane mają wpływ na długie miesiące, jeśli nie lata. O ile nie jesteśmy biegli w przepisach prawa, lepiej nie ryzykować i tworzyć zapisów, na których się nie znamy. Niektóre sformułowania prawne są bardzo skomplikowane, inne brzmią pozornie prosto, ale mogą wiązać się z ryzykiem, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć jako laicy. Gdy w grę wchodzą zagraniczne kontrakty w obrocie gospodarczym, powinny być one co najmniej skonsultowane z prawnikiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE