reklama

Olejek tymiankowy – właściwości i zastosowanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Olejek tymiankowy – właściwości i zastosowanie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościOlejek tymiankowy to jeden z najcenniejszych olejków eterycznych. Pozyskuje się go z liści i kwiatów tymianka pospolitego (Thymus vulgaris). Jest to roślina z rodziny jasnotowatych, która występuje najczęściej w krajach śródziemnomorskich.

Czym cechuje się olejek tymiankowy?

Olejek tymiankowy charakteryzuje się silnym zapachem i gorzkim smakiem, co wynika z zawartości związków chemicznych, takich jak tymol i karwakrol.

Właściwości lecznicze olejku tymiankowego

Olejek tymiankowy ma wiele cech leczniczych, które są wykorzystywane w medycynie naturalnej i kosmetologii. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym jest on skutecznym lekiem na wiele chorób.

Jednym z najważniejszych zastosowań olejku tymiankowego jest walka z chorobami dróg oddechowych. Działa on przeciwzapalnie na błony śluzowe i pomaga zwalczyć infekcje bakteryjne i wirusowe. Można go stosować w przypadku zapalenia gardła, oskrzeli, zatok, kataru i grypy.

Olejek tymiankowy jest również skutecznym lekiem na problemy trawienne. Działa on przeciwzapalnie na błonę śluzową żołądka i jelit, pomaga w trawieniu oraz zapobiega wzdęciom i zaparciom.

Kolejną ważną właściwością olejku tymiankowego jest jego działanie przeciwbólowe. Może on być stosowany w przypadku bólu głowy, mięśni oraz zębów.

Olejek tymiankowy jest także skutecznym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym wykorzystywanym w pielęgnacji skóry. Pomaga on w leczeniu trądziku, łupieżu i egzemy.

Jak stosować olejek tymiankowy?

Olejek tymiankowy można stosować na wiele sposobów, np. wdychać poprzez inhalację, dodawać do kąpieli, kremów i balsamów, a także uczynić jednym z elementów masażu.

Aby wykonać inhalację olejkiem tymiankowym, trzeba dodać kilka kropli do miski z gorącą wodą i wdychać opary przez kilka minut. Można także dodać olejek do specjalnego inhalatora.

Stosowanie olejku tymiankowego w formie kąpieli jest bardzo skutecznym sposobem na walkę z chorobami dróg oddechowych. Należy dodać kilka kropli olejku do wanny z ciepłą wodą i kąpać się przez 15-20 minut.

Jedną z form wykorzystania właściwości olejku tymiankowego w pielęgnacji skóry jest dodanie go do kremu lub balsamu do ciała. Można także stosować go w formie masaży. W tym celu należy dolać kilka kropli olejku do oleju bazowego, takiego jak olej jojoba, i wmasować w skórę.

Przeciwwskazania i ostrożności

Olejek tymiankowy jest bardzo skuteczny, jednak należy pamiętać, że może być drażniący dla skóry i błon śluzowych. Nie powinien on być stosowany przez osoby z alergią na olejki eteryczne, kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej 6. roku życia. Przed użyciem olejku należy skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Olejek tymiankowy to cenny składnik wielu leków i kosmetyków. Dzięki swoim właściwościom leczniczym jest skutecznym lekiem na wiele chorób, takich jak choroby dróg oddechowych, problemy trawienne oraz bóle mięśni i głowy. Olejek tymiankowy można stosować na wiele sposobów, jednak należy pamiętać o ostrożności i przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE