Kiła, rzeżączka, HIV czy chlamydioza to choroby o których wiele osób już zapomniało lub nigdy nawet nie słyszało ich nazwy. Tymczasem, te przenoszone drogą płciową schorzenia wróciły i, jak informują lekarze, mają się coraz lepiej.
Niepokojący wzrost zachorowań w Polsce
Specjaliści ostrzegają: w ostatnich latach obserwujemy wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową. Najczęstszym zakażeniem jest obecnie kiła, wzrasta również zapadalność na rzeżączkę oraz chlamydiozę. Coraz częściej obserwowany jest także nietypowy przebieg choroby u osób żyjących z zakażeniem HIV, czyli nakładanie się faz wczesnych i późnych. To trendy dotyczące całego świata.Również w Polsce obserwowany jest niepokojący wzrost. O ile w okresie 1stycznia-15 sierpnia 2021 roku zarejestrowano 671 przypadków kiły, to w analogicznym okresie tego roku było ich aż 916. Wzrosła też liczba przypadków kiły wrodzonej - 3 we wspomnianym okresie 2021 i 11 w tym roku.
To nie koniec. Duży wzrost nastąpił też w zarejestrowanych zachorowaniach na rzeżączkę. W okresie 1 stycznia-15 sierpnia 2021 było ich 152, w analogicznym okresie tego roku: aż 244. Zarejestrowano też wzrost zachorowań na choroby rozwijające się wskutek zakażenia bakterią Chlamydia. Podobnie jest w przypadku zakażeń wirusem HIV.
Chcesz uniknąć kłopotów? Koniecznie zadbaj o zabezpieczenie
Jakby tego było jeszcze mało, lekarze wymieniają kolejne bakterie chorobotwórcze, które możemy "załapać" drogą płciową. Mowa o bakteriach, które są przyczyną m.in. zapalenia cewki moczowej, bakteryjnego zapalenia pochwy, rzeżączki czy kiły, a także o grzybach i pasożytach (np. rzęsistkowica), w tym pasożytach zewnętrznych (wszy łonowe oraz świerzb).Specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, dr n med. Bartosz Szetela z Klinki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, podkreśla, że najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się zakażeń przenoszonych drogą płciową jest używanie prezerwatyw.
Niestety, ale część z tych chorób, np. kiła, może być przenoszona także poprzez zwykły pocałunek
- przestrzega jednak. Chociaż większość chorób przenoszonych drogą płciową jest w pełni uleczalnych (np. kiła, rzeżączka i zakażenia Chlamydią), to najlepszym sposobem uniknięcia problemów z nim jest zapobieganie im. Czytaj: seks powinien być bezpieczny, czyli po przebadaniu się dwojga partnerów i/lub z użyciem prezerwatyw.
Chcesz wiedzieć, czym objawiają się choroby przenoszone drogą płciową i kiedy należy udać się po pomoc dla specjalisty? Koniecznie wróć do początku tekstu zajrzyj do naszej galerii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.