Przed akademią z okazji Barbórki, pracownicy kopalni wspólnie z dyrekcją i prezesami wzięli udział we mszy świętej, a następnie przemaszerowali ulicami Bełchatowa w towarzystwie orkiestry. Kolejnym punktem obchodów była bowiem akademia barbórkowa, którą już tradycyjnie zaplanowano w hali widowiskowo-sportowej. Podczas przemówień, oprócz licznych życzeń i gratulacji dla górników z okazji ich święta, wiele uwagi poświęcono też przyszłości bełchatowskiego kompleksu energetycznego.
Prezes PGE GiEK o transformacji energetycznej
Jacek Kaczorowski, prezes PGE GiEK, podkreślił, że węgiel brunatny wciąż odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu systemu energetycznego kraju. Pomimo tego, że przyszłość systemu widziana jest w Odnawialnych Źródłach Energii i źródłach emisyjnych, to energetyka bez węgla nie może się obejść.
- Płynna zmiana oznacza stopniowe wprowadzanie nowych źródeł do systemu, który musi być do tego przygotowany. Dopóki węgla nie zastąpią źródła gwarantującą stabilną produkcję energii, dopóty funkcjonowanie naszych konwencjonalnych jednostek pozostanie trwałym elementem systemu – powiedział Jacek Kaczorowski.
Przypomniał o obawach górników w związku z planowaną transformacją energetyczną i przejściu na nisko i zeroemisyjne źródła energii.
- Jak pogodzić rozwój technologicznych z obroną miejsc pracy? Jak zapewnić płynne przejście na nowe źródła energii, nie burząc spokoju społecznego? Te pytania musimy zadawać sobie wspólnie, ponieważ odpowiedź dotyczy nas wszystkich – mówił prezes Kaczorowski.
"Ludzie są ważniejsi niż tabele i wykresy"
Podkreślił też, że "transformacja jest głęboką i wielowymiarową koncepcją". Ale, jak zaznaczył, zmiana nie może odbywać się tylko w tabelkach i na wykresach, bo za każdym projektem stoją ludzie, z rodzinami, społecznościami i przyszłością, którą trzeba chronić.
- Transformacja to proces, który musi zapewnić sprawiedliwe warunki społeczno-ekonomiczne dla pracowników i regionów zależnych od przemysłów wysokoemisyjnych. I tak należy realizować ten wielki projekt technologiczny i gospodarczy. Pamiętajmy o tym, że nie możemy sprowadzić go wyłącznie do efektywności ekonomicznej – mówił Jacek Kaczorowski.
Prezes Kaczorowski zaznaczył, że przyszłość to energetyka odnawialna i jądrowa. W tej drugiej upatruje szansy dla Bełchatowa, dla którego budowa elektrowni jądrowej może być drugą szansą.
- Czy Bełchatów może stać się symbolem transformacji nowoczesności, miejscem gdzie przeszłość spotyka przyszłość? Ten projekt może otworzyć nowe możliwości dla regionu i mieszkańców – powiedział prezes PGE GiEK.
Zwrócił się również do obecnych na sali prezesa PGE i ministra aktywów państwowych o „wskazanie pozwalające na rozpoczęcie prac analitycznych dotyczących lokalizacji”.
- Warto, aby Bełchatów, który określany jest jako zrealizowana szansa, aby tę szansę nadal miał. Żeby Bełchatów, jako centrum systemu elektroenergetycznego, mógł nadal taką funkcję pełnić przez kolejne 50 lat – powiedział prezes Kaczorowski.
Prezes PGE: kopalnia Bełchatów to ogromny wkład w polską gospodarkę
Dariusz Marzec, prezes PGE, podziękował górnikom za pracę i za to co robią dla polskiej gospodarki
- Wasza działalność to są bardzo długie lata stabilnej pracy, generowania olbrzymich przepływów finansowych do gospodarki. Nie chciałbym, abyśmy na te lokalizację patrzyli przez pryzmat tego, jaka dzisiaj jest sytuacja, jak bardzo się ona zmieniła. Patrzmy też przez pryzmat kilkudziesięciu lat, gdzie stanowiliście i stanowicie jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju gospodarki i jej zasilania w energię – powiedział Dariusz Marzec, prezes PGE.
Prezes przemawiając do zebranych podkreślił, że chodzi tutaj o 50 lat wysiłku, który służył „polskiej gospodarce i Polakom”.
- Uważam, że jestem Wam winien szczerość i otwartość. Przed nami transformacja energetyczna, która najbardziej dotyka Was. Chcę podkreślić, że ta transformacja będzie robiona w sposób odpowiedzialny, respektujący prawa pracownicze, dialog i akceptację społeczną dla proponowanych rozwiązań – podkreślił prezes Marzec.
Medale dla górników z Kopalni Bełchatów
W czasie akademii zasłużonym pracownikom wręczono państwowe medale i ministerialne odznaki. Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymał 57 osób, 8 osób – Srebrny Medal – 8 osób, Brązowy Medal – 1 osoba. Z kolei 17 pracowników zostało odznaczonych medalem Zasłużony dla Górnictwa RP. Przyznano również odznaczenia dla Dyrektorów Górniczych: Generalny Dyrektor Górniczy II Stopnia, Generalny Dyrektor Górniczy III Stopnia oraz Dyrektor Górniczy I stopnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.