Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pierwszego stopnia dla województwa łódzkiego. Mieszkańcy powinni spodziewać się nadejścia nad region niebezpiecznego zjawiska. Wszystko zacznie się w nocy i potrwa aż do rana.
IMGW ostrzega mieszkańców województwa łódzkiego
Alert pierwszego stopnia obejmuje powiaty: bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, opoczyński, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, poddębicki, radomszczański, rawski, sieradzki, skierniewicki, tomaszowski. wieluński, wieruszowski, zduńskowolski i zgierski. Ostrzeżenie dotyczy również Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego i Skierniewic.W tych miejscach IMGW prognozuje spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C. Ostrzeżenie obowiązuje od północy w czwartek, 28 marca, do godziny 7:00 rano w piątek 28 marca. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.
Przymrozki mogą być niebezpieczne dla kierowców
W związku z prognozowanym powrotem przymrozków kierowcy powinni pamiętać, że mogą one spowodować powstanie cienkiej warstwy lodu na drogach, a nawet niewielka jego ilość może sprawić, że kontrolowanie samochodu będzie utrudnione. Lód na drodze może prowadzić do poślizgu, wydłużenia drogi hamowania, a nawet utraty kontroli nad pojazdem.Szczególnie niebezpieczne warunki mogą panować rano, kiedy wiele osób będzie jechać do pracy i szkoły. W związku z tym podróżni powinni pamiętać kilka zasad. Pomocne może być zmniejszenie prędkości i zachowanie większej odległości od innych pojazdów.
- Niestety przy temperaturach w granicach 0°C, znajdujący się na drodze lód, nie jest całkowicie zamarznięty. Jego powierzchnię pokrywa cienka, niewidoczna i bardzo śliska powłoka wody. Właśnie w okresie przejściowym, bardzo niebezpieczne bywa także zjawisko nazywane przez niektórych kierowców — czarnym lodem. Jest to taka niewidzialna warstwa zamarzającej wody, która przylega bezpośrednio do nawierzchni jezdni – informuje Centrum Szkolenia Policji.
Nagłe spadki temperatury mogą powodować zamarzanie szyb w samochodach, co ogranicza widoczność. Kierowcy powinni zatem zadbać o to by w samochodzie była skrobaczka lub specjalne płyny do odmrażania. Prowadzenia pojazdu z nieoczyszczoną szybą może bowiem sprawiać duże zagrożenie na drodze.
Osoby bezdomne i zwierzęta są narażone na przymrozki
Osoby pracujące na zewnątrz, bezdomni lub zwierzęta mogą być narażeni na ryzyko związane z niską temperaturą. Trzeba zadbać o to by osoby spędzające czas na zewnątrz były odpowiednio ubrane. Warto nosić kilka warstw odzieży, które można zdjąć lub założyć w zależności od pogody. Przydatne mogą okazać się również czapki i szaliki, aby chronić głowę i szyję przed zimnem, a buty, które są wodoodporne i mają antypoślizgową podeszwę, aby niwelować ryzyko upadku.Z kolei zwierzęta powinny mieć ciepłe schronienie i dostęp do świeżej, niezamarzniętej wody. Przymrozki mogą wydawać się zjawiskiem powszechnym, ale ich skutki mogą być groźne, dlatego warto zabezpieczyć swoje rośliny, zwierzęta i mienie.
Jak chronić rośliny przed przymrozkiem?
Przymrozki są również szczególnie groźne dla roślin. Gwałtowny spadek temperatury może uszkodzić delikatne rośliny. Gdy woda w ich komórkach zamarza, może powodować rozrywanie ich struktur, co prowadzi do obumarcia.Dlatego, gdy temperatura spada, warto stosować osłony roślinne, takie jak agrowłóknina lub folia, które mogą chronić przed przymrozkami. Innym sposobem jest podlewanie roślin przed przymrozkiem – mokra gleba oddaje ciepło podczas ochłodzenia, co może nieco podnieść temperaturę w jej pobliżu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.