Według danych jakie zbiera Główny Urząd Statystyczny, inflacja nie odpuszcza. Ciągle jest ponad dziesięcioprocentowa. A to oznacza, że ceny w sierpniu wzrosły średnio o 10,1 proc. Są jednak towary, za które trzeba zapłacić nawet blisko 20 proc. więcej niż rok temu o tej samej porze. To dotyczy głównie żywności i warzyw, które przecież w sezonie ogórkowym powinny być najtańsze.
Wprawdzie spadło nieco tempo wzrostu cen, ale rok do roku i tak niemal wszystko jest droższe o około 10 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2023 r. w porównaniu z sierpniem 2022 roku wzrosły o 10,1 proc. Ceny usług poszły w górę o 11,1 proc., a towarów średnio o 9,8 proc.
Pocieszające dla konsumentów jest to, że w stosunku do lipca, czyli do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług utrzymały się na tym samym poziomie. To jednak tylko wynik uśredniony, bo w szczegółach już tak dobrze nie jest. Według GUS, w sierpniu 2023 roku w porównaniu z sierpniem 2022 roku wyższe o 12,5 proc. były ceny żywności oraz o 13,3 proc. restauracji i hoteli. To między innymi te czynniki podniosły wskaźnik inflacji. Z kolei na obniżenie wpłynęły niższe ceny w zakresie transportu. Jak to możliwe? Wbrew światowym tendencjom, ceny paliwa w Polsce spadły w porównaniu rok do roku. Miała na to między innymi wpływ promocja wakacyjna, jaką zastosował państwowy koncern paliwowy PKN Orlen.
Przypomnijmy, w lipcu w ceny wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku o 10,8 proc., ale ceny paliw spadły wtedy aż o 15,5 proc. rok do roku. Natomiast czerwiec 2023 roku przyniósł wzrost cen w porównaniu do czerwca 2022 roku o 11,5 proc.
Co najbardziej zdrożało w sierpniu?
Oto jak to wygląda w szczegółach. Tym razem to nie masło ani cukier biły rekordy. Być może dlatego, że w poprzednich miesiącach cukier drożał gwałtownie. Od stycznia do czerwca było to aż 73 procent wzrostu! Ta dynamika nieco spadła w lipcu i sierpniu, ale cukier jest teraz i tak o połowę droższy niż na początku roku.W sierpniu w grupie artykułów spożywczych najszybciej rosły ceny jaj oraz warzyw. Jaja zdrożały o 19,2 proc. A od początku tego roku ceny jajek poszły w górę aż prawie o jedną trzecią.
Niezmiennie wysokie ceny utrzymują warzywa. I drożeją rok do roku coraz bardziej. W sierpniu były droższe niż rok temu o 18,2 proc. A od stycznia ceny poszły w górę o 22,4 proc.
Ciekawostką dla tankujących na stacjach paliw będzie zapewne wyliczony przez statystyków spadek cen. Okazuje się, że rok do roku ceny benzyny spadły prawie o 2,7 proc., a oleju napędowego o 10,2 proc.
Porównanie cen z sierpnia 2023 rok do sierpnia 2022 roku
- Makarony i produkty makaronowe wzrost o 14,1 proc.
- Mięso wieprzowe wzrost o 16,4 proc.
- Mięso drobiowe spadek o 3,3 proc.
- Ryby i owoce morza wzrost o 13,5 proc.
- Mleko wzrost o 11,2 proc.
- Jaja wzrost o 19,2 proc.
- Warzywa wzrost o 18,2 proc.
- Owoce wzrost o 8,7 proc.
- Cukier wzrost o 4,5 proc.
- Napoje alkoholowe wzrost o 12,4 proc.
- Energia elektryczna wzrost o 22,3 proc.
- Gaz wzrost o 15,1 proc.
- Energia cieplna wzrost o 36,1 proc.
- Opał spadek o 17,5 proc.
- Olej napędowy spadek o 10,2 proc.
- Benzyna spadek o 2,6 proc.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.