Czy Tomasz Jachymek ma szanse na ponowne zostanie burmistrzem Zelowa? Okazuje się, że statystyki w jego przypadku są bardzo optymistyczne. W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi, które najprawdopodobniej odbędą się w kwietniu przyszłego roku, coraz częściej mówi się o tym, kto zasiądzie u władz miast i gmin. Portal lokalnapolityka.pl postanowił przeprowadzić badanie i ocenić szanse obecnych włodarzy na ponowną wygraną. W zestawieniu znalazł się również burmistrz Zelowa.
Podczas ustalania rankingu pod uwagę wzięto różne aspekty. Jak przekazuje portal, w przypadku samorządowców, którzy urzędują już przynajmniej drugą kadencję, zostały określone następujące kryteria, które przełożyły się na tzw. punkty zmiany:
- w dniu wyborów miał 55 lat lub więcej (19 punktów zmiany);
- nie wygrał w pierwszej turze (23 punkty zmiany);
- nie zdobył więcej niż 66% głosów (21 punktów zmiany);
- otrzymał mniejszy odsetek głosów niż w 2014 roku (4 punkty zmiany);
- otrzymał 10 p.p. mniej głosów niż w 2014 roku (20 punktów zmiany);
- gmina ma mniej niż 20 tys. mieszkańców (stan na 31.12.2021 r.) (13 punktów zmiany).
Następnie punkty przeliczone zostały na procenty, określające, jak duża jest szansa na zmianę włodarza w danym mieście lub gminie. Od 0 do 10 punktów przekładało się na 10 proc. szans na zmianę. Kolejno 11-20 punktów dawało 15 proc., 21-40 punktów to 25 proc., 41-60 punktów to już 40 proc., 61-80 punktów dawało 60 proc. szans na zmianę, 81-99 to 70 proc. a 100 punktów przekładało się na 80 proc.
W ten sposób portal ocenił, że obecny burmistrz Zelowa może mieć duże szanse na reelekcje, jeśli tylko zdecyduje się wystartować w zbliżających się wyborach. Tomasz Jachymek zdobył bowiem 6 punktów, co oznacza, że według portalu istnieje jedynie 10 proc. na to, że mieszkańcy gminy Zelów wybiorą innego kandydata na stanowisko burmistrza. Mniejszą ilość punktów uzyskali jedynie Waldemar Chałat z Koluszek, Grzegorz Mackiewicz z Pabianic, Paweł Osiewała z Sieradza oraz Krzysztof Jażdżyk ze Skierniewic. Wszyscy wspomniani włodarze osiągnęli 0 punktów, co przełożyło się na 10 proc. szans na zmianę.
Wybory do Sejmiku województwa
Lokalnapolityka.pl opracowała także prognozę wyborczą do sejmiku. Z raportu wynika, że w województwie łódzkim największym poparciem może cieszyć się Prawo i Sprawiedliwość (33,07%). Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,13 %. Na trzecim Konfederacja (8,98%), na czwartym Nowa Lewica z wynikiem 7,73%, na piątym Polskie Stronnictwo Ludowe (7,41%) i na ostatnim Polska 2050 z 6,75 punktami procentowymi.Na to, jak wyniki z rankingu przełożą się na głosy, wpływ mają już tylko mieszkańcy. Jeśli nic się nie zmieni, to przekonamy się o tym w kwietniu przyszłego roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.