Reklama

PGE przeznaczy ogromną kwotę na obniżenie rachunków za prąd. Ile może zaoszczędzić każda rodzina?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia PGE Polska Grupa Energetyczna w 2023 roku przekaże aż 10 mld zł na zamrożenie cen energii elektrycznej. Pieniądze zostaną wykorzystane w ramach rządowej tarczy solidarnościowej. Koncern zapowiada także, coraz więcej inwestycji w transformację energetyczną, aby jak najwięcej energii pochodziło ze źródeł nisko i zeroemisyjnych.

Rządowa tarcza solidarnościowa ma uchronić przed podwyżkami za prąd. Na ten cel PGE Polska Grupa Energetyczna w 2023 roku przekaże łącznie 10 mld zł. Jak wyliczono, dzięki temu każda rodzina w Polsce będzie mogła zaoszczędzić ok. 2 tys. zł rocznie na swoich rachunkach za prąd, a duże rodziny i rolnicy nawet do 3 tys. zł.

Jak poinformowano, środki na zamrożenie cen energii PGE przekazuje poprzez Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Wysokość odpisów PGE na ten cel po I kwartale 2023 przekroczyła 2,3 mld złotych.

- Polski Pakt Energetyczny to całe spektrum działań, które podejmujemy, by Polacy zarówno teraz, jak i w przyszłości mieli stabilne ceny energii i zagwarantowane bezpieczeństwo – mówi Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Jak podkreśla, od początku kryzysu energetycznego rząd wprowadzał działania osłonowe mające chronić obywateli. Zapewnia jednocześnie, że taka polityka będzie kontynuowana, a rząd nadal chce realizować olbrzymie zadanie transformacji sektora energetycznego w kierunku taniej, pewnej i czystej energii z atomu wspomaganego przez OZE.

- Wiodącą rolę w tym procesie odgrywają spółki Skarbu Państwa, które wielokrotnie pokazały, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polakom to zadanie, które konsekwentnie realizują – mówi Jacek Sasin.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej przyznaje, że pieniądze przekazane przez koncern na funkcjonowanie tarczy solidarnościowej, to realne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i stabilizacji finansowej rodzin, przedsiębiorstw i instytucji wrażliwych.

- Jako spółka odpowiedzialna społecznie i zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne milionom Polaków, aktywnie włączamy się w działania Rządu, mające na celu obniżenie rachunków za energię – mówi Wojciech Dąbrowski.

Jak informuje PGE, w 2023 roku każde gospodarstwo domowe w Polsce skorzysta z zamrożenia cen energii elektrycznej na poziomie cen z 2022 roku. Wszystkie gospodarstwa domowe mają zamrożone stawki do progu zużycia, który wynosi 2 000 kWh, bez konieczności realizowania żadnych dodatkowych formalności. Jeśli w danym gospodarstwie jest osoba z niepełnosprawnością, wówczas limit zużycia wynosi 2 600 kWh. W przypadku rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny, limit ten to 3 000 kWh. W dwóch ostatnich sytuacjach wymagane jest złożenie do końca czerwca 2023 roku oświadczenia potwierdzającego prawo do zwiększonego limitu. Oświadczanie należy złożyć w Biurze Obsługi Klienta sprzedawcy energii, poprzez stronę internetową, platformę ePUAP lub listownie.

Prezes Dąbrowski zaznaczył też, że kwota 10 mld zł na zamrożenie cen to działanie doraźne, aby chronić Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego wywołanego przez agresję rosyjską na Ukrainę. Przypomniał jednocześnie, że PGE realizuje ambitne inwestycje w transformację polskiej gospodarki, aby ceny za prąd w przyszłości nie rosły. Mowa tutaj o budowie nowych morskich farm wiatrowych, farm fotowoltaicznych, wymianie źródeł ciepła na niskoemisyjne czy modernizacji i rozbudowie sieci dystrybucyjnej.

PGE zamierza łącznie zainwestować w polską gospodarkę ponad 75 mld zł do 2030 roku. Pozwoli to na produkcję znacznie większych ilości energii elektrycznej bez obciążania kosztami emisji CO2.

- Tylko w ten sposób możemy chronić naszych obywateli przed wysokimi cenami energii elektrycznej w przyszłości - powiedział Wojciech Dąbrowski.

Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE