O pomyśle budowy nowoczesnej cementowni w sąsiedztwie bełchatowskiego kompleksu energetycznego już w 2022 roku mówił jeszcze poprzedni prezes PGE. Niewątpliwym atutem miał być np. szeroki dostęp do popiołów lotnych ze spalania węgla w bełchatowskiej elektrowni.
Milion ton cementu z Bełchatowa?
W lipcu 2022 roku, w rozmowie z portalem „Wysokie Napięcie” rzeczniczka PGE przekazała wówczas, że grupa może, według szacunków, wyprodukować około 1 mln ton klinkieru portlandzkiego, czyli około 1,2-1,4 mln ton różnej klasy cementów. Do produkcji wykorzystane zostałyby uboczne produkty spalania z bełchatowskiej elektrowni.
- PGE przeprowadziła szereg badań zarówno laboratoryjnych, jak i prób technicznych, które potwierdziły możliwość użycia w składzie cementu, popiołu pochodzącego z Elektrowni Bełchatów – przekazało biuro prasowe w rozmowie z portalem „Wysokie Napięcie”.
Zaznaczono wtedy, że opracowane zostały już receptury klinkieru portlandzkiego, które w 100 procentach składają się z ubocznych produktów powstających w procesie wydobycia węgla oraz w procesie jego spalania.
PGE: prowadzone są analizy
Czy planowana przez poprzednie władze PGE inwestycja wciąż jest rozważana w energetycznym koncernie? O to zapytaliśmy w spółce.
- W Grupie PGE prowadzone są analizy dotyczące możliwości uruchomienia produkcji cementu w lokalizacji w pobliżu KWB Bełchatów oraz Elektrowni Bełchatów umożliwiającej zagospodarowanie kopalin towarzyszących eksploatacji węgla brunatnego, w tym przede wszystkim kamienia wapiennego, a także popiołów i gipsu – przekazało biuro prasowe PGE.
Jak dodano, w 2023 roku opracowano studium wykonalności dla tej inwestycji, jednak decyzja o jej realizacji nie została podjęta.
Popioły wykorzystywane m.in. w budownictwie i rolnictwie
PGE zaznacza jednak, że Elektrownia Bełchatów realizuje i rozwija ideę gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ), czyli model biznesowy, który minimalizuje zużycie surowców oraz powstawanie odpadów.
- Przykładem jest sukcesywne zwiększanie wolumenu popiołów lotnych sprzedawanych jako produkt uboczny do wykorzystania w gospodarce m.in. w budownictwie ogólnym, drogowym i inżynieryjnym, górnictwie i rolnictwie – przekazało biuro prasowe PGE.
Jak dodano, w 2024 roku PGE przekaże do zagospodarowania milion ton popiołów lotnych wytworzonych w bełchatowskiej elektrowni.
Kopalnia i elektrownia Bełchatów są oddziałami spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która jest częścią największej grupy energetycznej w kraju – PGE. Elektrownia Bełchatów jest wytwórcą ok. 17 proc. energii elektrycznej w sektorze energetyki zawodowej. Obecnie pracuje w niej 12 bloków energetycznych. Moc zainstalowana elektrowni wynosi 5096 MW, a osiągalna 5102 MW. Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest to lider polskiego górnictwa węgla brunatnego. Jest największą kopalnią odkrywką w Polsce i jedną z największych w Europie. Obecnie w bełchatowskiej kopalni roczne wydobycie węgla wynosi ok. 40-42 mln ton węgla.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.