Reklama

Reklama

PGE zgodziło się na podwyżki dla górników i energetyków. O ile wzrosną pensje w kopalni i elektrowni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PGE zgodziło się na podwyżki dla górników i energetyków. O ile wzrosną pensje w kopalni i elektrowni?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Związkowcy z kopalni i elektrowni podpisali porozumienie w sprawie podwyżek dla załogi. Przy stole negocjacyjnym zasiadły trzy organizacje, które nie zgodziły się na propozycję wzrostu wynagrodzenia wiosną tego roku. Jak zakończyły się rozmowy z PGE?

Reklama

W negocjacjach z PGE wzięły udział trzy związki zawodowe, które wiosną tego roku nie podpisały porozumienia płacowego. Jak tłumaczono, przyczyną był "żenująco niski poziom wzrostu płac, w stosunku do szalejącej inflacji i drożyzny". MZZ „Odkrywka” z KWB Bełchatów oraz MZZ Pracowników Elektrowni Bełchatów oraz Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego usiadły do negocjacji z PGE raz jeszcze. Po wielu godzinach rozmów udało się osiągnąć porozumienie.

- Negocjacje zakończyły się kompromisem, który przyjmujemy z umiarkowanym zadowoleniem, chociaż oczekiwania były większe. Podwyżki dla pracowników będą na podobnym poziomie jak w innych spółkach Skarbu Państwa – mówi Andrzej Nalepa, przewodniczący ZZPRC w Elektrowni Bełchatów.

Podpisane porozumienie dotyczy zarówno wynagrodzeń w kopalni oraz elektrowni, jak i także spółkach zależnych PGE. Wcześniej wspomniane organizacje związkowe ogłosiły spory zbiorowe na tle płacowym. W środę, 27 lipca, związkowcy złożyli wizytę w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie spotkali się z wicepremierem Jackiem Sasinem. Po spotkaniu związkowcy nie kryli, że spotkanie z szefem ministerstwa może okazać się pomocne w mediacjach i późniejszych negocjacjach w sprawie podwyżek.

Na jaką podwyżkę będzie więc mogła liczyć załoga? Jak mówi Andrzej Nalepa, pokryje się ona ze wzrostem inflacyjnym. Łącznie w 2022 roku pracownicy będą mogli liczyć na około ponad 10 proc. podwyżki do pensji zasadniczej. Do wcześniej zaproponowanych 6,6 proc. podwyżki, koncern dołożył bowiem jeszcze 3,6 proc.

- Dojdą do tego jeszcze kwoty jednorazowych rekompensat w związku z inflacją – mówi Andrzej Nalepa.

Warto przypomnieć, że kilka dni wcześniej z zarządem PGE i PGE GiEK negocjowała pozostała grupa związkowców, którzy podpisali porozumienie wiosną. Wówczas zaznaczono, że podwyżka 6,6 proc. dotyczy tylko pierwszego półrocza i zapowiedziano kolejne rozmowy w lipcu. Kilka dni temu doszło do negocjacji z udziałem Społecznej Rady Konsultacyjnej Branży Węgla Brunatnego oraz Społecznej Rady Konsultacyjnej Wytwarzania. Rozmowy nie przyniosły jednak pozytywnego rozstrzygnięcia. Związki, które brały udział w negocjacjach, postanowiły ogłosić pogotowie strajkowe we wszystkich oddziałach PGE GiEK, a koncernowi dano czas do 1 sierpnia na przedstawienie propozycji "rekompensaty inflacyjnej". 

Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy