Poniedziałek, 26 sierpnia, mieszkańców województwa łódzkiego przywitał ochłodzeniem i spowijającymi niebo chmurami. Okazuje się jednak, że już w kolejnych dniach nad region powrócą upały. Jak wynika z prognozy pogody przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej cieplej zrobi się już we wtorek, 27 sierpnia.
- Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 15°C do 17°C. Temperatura maksymalna od 27°C do 29°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, wschodni – prognozuje IMGW na najbliższą noc i kolejny dzień.
Upały wrócą nad województwo łódzkie
Jeszcze cieplej będzie w środę, 28 sierpnia. Tego dnia IMGW prognozuje, że temperatura maksymalna może osiągnąć od 29°C do 31°C. Temperatura minimalna może wynosić od 17°C do 19°C. IMGW zapowiada również słaby południowo-wschodni wiatr, a także małe zachmurzenie.Podobnych warunków mieszkańcy województwa łódzkiego mogą spodziewać się również w czwartek, 29 sierpnia. Zgodnie z prognozą przygotowaną przez Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej tego dnia temperatura minimalna osiągnie od 17°C do 19°C, a maksymalna od 28°C do 30°C. Nad region mogą również nadejść przelotne opady deszczu i burze. IMGW prognozuje umiarkowane i duże zachmurzenie, a także słaby zmienny wiatr, którego porywy podczas burzy mogą osiągać do 65 km/h.
Nagła zmiana pogody na weekend
Już w piątek, 30 sierpnia, nad województwo łódzkie nadejdzie ochłodzenie, które utrzyma się przez cały weekend. Tego dnia IMGW prognozuje temperaturę maksymalną od 22°C do 24°C. Minimalnie słupki rtęci wskażą od 16°C do 18°C. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, z kierunków północnych powieje również słaby wiatr.
- Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od 11°C do 13°C. Temperatura maksymalna od 22°C do 24°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych – prognozuje na sobotę, 31 sierpnia, IMGW.
Podobnych warunków mieszkańcy województwa łódzkiego mogą spodziewać się również w niedzielę, 1 września.
Kto powinien uważać podczas upałów
W związku z wystąpieniem upałów w naszym regionie warto, aby mieszkańcy przypomnieli sobie, jak chronić się przed wysokimi temperaturami i kto powinien szczególnie uważać.
- Dla niektórych ludzi upał jest szczególnie niebezpieczny. Powinni wówczas bardziej na siebie uważać, a jeśli są pod naszą opieką – to my powinniśmy zwiększyć naszą czujność. Do tych grup należą: osoby powyżej 65 lat, osoby cierpiące na choroby, takie jak demencja, niewydolność serca, choroby nerek lub cukrzyca, niemowlęta i małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnością, osoby pracujące lub ćwiczące na powietrzu – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak chronić się przed upałem
Gdy temperatury wzrastają, warto pamiętać o piciu większych ilości wody niż zazwyczaj. Pomocne może być również jedzenie większych ilości sezonowych owoców. W czasie upałów warto ubrać luźną, przewiewną odzież, zakrywającą jak największe partie skóry. W tym czasie można również ochłodzić się zimnym prysznicem lub położyć mokry ręcznik na szyję.
- Osoby, które spędzają aktywnie czas na powietrzu, są najbardziej narażone na przegrzanie. Skupiają uwagę na wykonywanych czynnościach, a nie na otoczeniu, i mogą przeoczyć pierwsze oznaki upału. Jeśli wychodzisz na słońce, stosuj kremy ochronne – przekazuje NFZ.
W czasie upałów warto używać zasłon i żaluzji tak, aby ograniczyć nasłonecznienie w pomieszczaniach. W tym czasie powinniśmy również unikać alkoholu.
- Zaobserwuj, jak się czujesz podczas upalnych dni. Zwróć uwagę zwłaszcza na znaki ostrzegawcze, które daje organizm, gdy jest przegrzany: twoje tętno wzrasta, męczysz się, zaczynasz szybko oddychać, masz zawroty głowy, dostajesz gorączki, masz dreszcze, oddajesz mniej moczu niż zwykle – to może być objaw odwodnienia – ostrzega NFZ.
Jeśli zauważymy objawy przegrzania organizmu u siebie lub innej osoby, powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 po pomoc.
Co robić w czasie burzy?
W przypadku nadejścia zapowiadanych burzy mieszkańcy powinni pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie może zwiększyć bezpieczeństwo. Regularnie przypomina o tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.Najważniejsze jest znalezienie schronienia, warto również pamiętać o usunięciu z parapetów, balkonów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr. Trzeba również zadbać o zwierzęta, zwłaszcza te znajdujące się na dworze. Burze w wielu miejscach wiążą się z przerwami w dostawach energii elektrycznej, warto mieć zatem pod ręką zastępcze oświetlenie z zapasem baterii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.