Radni zadecydowali o zwiększeniu podatków od nieruchomości w gminie Zelów. Przypomnijmy, od stycznia właściciele gruntów i budynków będą musieli płacić o blisko 12 proc. więcej niż dotychczas. O szczegółach planowanych podwyżek pisaliśmy kilka dni temu.
Temat omówiony został podczas dyskusji, która wywiązała się na sesji Rady Miejskiej w Zelowie. O powody takiej decyzji zapytała jedna z radnych.
- Chciałabym się tylko dowiedzieć, dlaczego zadecydowaliśmy o tej stawce i podniesieniu podatków o prawie 12 proc. Bo według mnie to jest dosyć sporo. Te stawki różnie się kwalifikują, ale jeżeli chodzi o działalność prowadzoną przez przedsiębiorców i to, co obserwujemy na naszym rynku w gminie Zelów, gdzie ci przedsiębiorcy faktycznie w niektórych branżach trudno sobie radzą w dzisiejszej rzeczywistości i podniesienie stawki podatku o te 3 zł pewnie będzie stanowiło dość dużą różnicę – pytała radna Agnieszka First.
Pytała również, dlaczego podatków w gminie nie można podnieść o przykładowo 8 proc zamiast niespełna 12, co byłoby pomocne dla wspomnianych przedsiębiorców. Odpowiedział jej burmistrz Tomasz Jachymek, który podał kilka powodów, dla których zaproponowano takie stawki podatku. Jedną z nich okazały się… zmiany w Sejmie.
- Nie ukrywam, że formuje się nowy rząd. Nie wiemy, jaka zastanie nas sytuacja w przyszłym roku. Gdzieś tam słyszeliśmy, że niektóre tarcze mogą być zdjęte, a dla samorządów to będzie również dużym obciążeniem. My robiliśmy taką symulację, że jeżeli wszystkie tarcze zostaną pościągane dla samorządów i zaczniemy płacić stawki bez tych tarcz, to może nam w przyszłym roku braknąć niemało nawet na samą oświatę ok. 6,5 mln zł. Do tego dochodzą wydatki bieżące – wyjaśniał Tomasz Jachymek.
Burmistrz zaznaczył również, że podobna podwyżka zaproponowana została w zeszłym roku i jest ona związana z kosztami utrzymania gminy, a także inwestycjami, których oczekują mieszkańcy. Jako przykład podał oświetlenie ulic, którego potrzeba coraz więcej, ponieważ zelowianie chcą czuć się bezpiecznie.
- Z symulacji wynika, że te koszty wzrastają praktycznie o 30 proc. Każdy z nas chce, aby tych inwestycji gminnych było jak najwięcej w każdym terenie naszej gminy. Sołtysi też wskazują, że potrzeby są bardzo duże. Tak naprawdę utrzymanie każdego samorządu to w większości podatki z terenu oraz dotacje. Aby starać się o dotację, trzeba mieć wkład własnych środków. Stąd też taka propozycja wysokości – wyjaśniał Jachymek.
Finalnie radni jednogłośnie zadecydowali za przyjęciem projektu uchwały. Tym samym od stycznia mieszkańcy gminy będą płacić nowe, wyższe stawki podatków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.