Temat zagospodarowania „Śnieżki” w dyskusjach wśród mieszkańców Zelowa pojawia się od wielu lat. Ponownie na języki wrócił w 2022 roku, kiedy to podczas sesji rady miejskiej padła informacja, że w tym miejscu utworzony zostanie tor gokartowy.
Zagospodarowanie „Śnieżki” z problemami
Pomysł od samego początku podzielił mieszkańców. Część uważała, będzie to świetne miejsce do spędzania czasu, inni zwracali uwagę na niedogodności, jakie mogą się z wiązać z taką inwestycją. Problemem miał być hałas wytwarzany przez pojazdy. Kłopot udało się rozwiązać na etapie projektowania obiektu. Na początku stycznia gmina przekazała, że ze względu na poziom emisji hałasu po terenie „Śnieżki” poruszać będą się jedynie samochodziki elektryczne.Część osób zwracała uwagę, że taki tor może nie przypaść do gustu wielu mieszkańcom i woleliby, żeby w tym miejscu powstał np. basen, który byłby bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Również na te obiekcje odpowiedziała gmina. Tłumacząc m.in. że budowa i utrzymanie basenu są bardzo kosztowne i przekraczają możliwości samorządu.
Kolejny problem, z którym musiał zmierzyć się urząd, związany był z wyborem wykonawcy. Przetarg na pierwszy etap prac zakończył się pod koniec stycznia. Pod koniec lutego gmina opublikowała natomiast informację o jego unieważnieniu, ponieważ żadna z ofert o przedsiębiorców nie spełniała kryteriów, którymi kierował się urząd. Postępowanie trzeba było zatem rozpocząć od nowa.
Projekt skateparku w Zelowie do zmiany
Okazuje się jednak, że to nie koniec kłopotów z inwestycją. Wśród pytań skierowanych do urzędu w trakcie trwania przetargu znalazło się bowiem jedno dotyczące skateparku, który miałby powstać na terenie „Śnieżki”. Okazuje się, że w projekcie zauważono błędy które mogą sprawić, że obiekt będzie nie tylko niefunkcjonalny, ale również niebezpieczny dla użytkowników.Temat szerzej opisany został w artykule „nowy rok, nowe buble - skatepark w Zelowie” zamieszczonym na deskorolkowym portalu SkateNews.
- Pierwszym istotnym problemem jest niewłaściwa odległość pomiędzy schodami oraz murkiem a krawędzią Bowla. Powoduje to brak możliwości rozpędu na elementy takie jak box, schody czy poręcz spadowa. Patrząc na odległość pomiędzy Bowlem a schodami, która wynosi ok. 160 cm (według normy odległości pomiędzy urządzeniami powinny wynosić minimum 200 cm – EN 14974:2019) może prowadzić do sytuacji niebezpiecznych dla użytkowników – wskazuje portal SkateNews.
Wśród problemów wskazano również m.in. wysokość poręczy, brak zgodności z normami dotyczącymi odległości między przeszkodami, który zdaniem twórców artykułu może prowadzić nawet do kontuzji, a także powielanie elementów typu schody.
Do problemu w odpowiedziach na pytania dotyczące przetargu dwukrotnie odniósł się Urząd Miejski w Zelowie. Przekazano, że wykonawca będzie zobowiązany wykonać projekt wykonawczy skateparku, w którym zweryfikuje i dostosuje układ zgodnie z normą PN- EN 14974:2019. Musi on być jednak zgodny z założeniami projektu zagospodarowania terenu oraz projektu technicznego, a powierzchnia skateparku nie może ulec zmianie.
Przetarg mający wyłonić wykonawcę inwestycji zakończył się na początku kwietnia. Zgłosiły się cztery firmy, o tym, czy któraś z nich zostanie wybrana do przebudowy „Śnieżki”, dowiemy się już niedługo.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.