reklama

Spektakularne zjawisko nad Polską. Zacznie się już w sylwestrową noc

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Spektakularne zjawisko nad Polską. Zacznie się już w sylwestrową noc - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDo końca roku pozostały ostatnie chwile. Pasjonaci podniebnych obserwacji z pewnością nie mieli na co narzekać przez minione dwanaście miesięcy. Spektakularne zorze, przelot komety, a także spadający meteoryt. Okazuje się, że również sylwester upłynie pod znakiem wyjątkowego spektaklu, który rozegra się na niebie.
reklama

Przez ostatnie miesiące pasjonaci kosmosu mieli wiele okazji do obserwacji wyjątkowych zjawisk na niebie. W tym roku w Polsce mogliśmy zobaczyć m.in. spektakularne i historyczne zorze, przelot kometyC/2023 A3, a nawet meteoryt, który spadł w województwie łódzkim. Okazuje się, że również w sylwestrową noc na niebie w całej Polsce będzie można zobaczyć zapierający dech w piersiach widok.

Alert zorzowy dla całego kraju

Alert zorzowy dla całej Polski ogłosił Karol Wójcicki, autor facebookowego profilu „Z głową w gwiazdach”. Jak przekazał, tego niesamowitego zjawiska na niebie będziemy mogli wypatrywać już podczas dzisiejszej (31 grudnia) nocy.

reklama

- W sylwestrową noc możliwe są kosmiczne fajerwerki - po serii silnych rozbłysków (w tym klasy X) na Słońcu, prognozowana jest burza magnetyczna o sile G2-G3. To otwiera szansę na obserwacje zorzy polarnej z terenu całej Polski najbliższej nocy. Warto spojrzeć w niebo... bo i tak wiem, że nie będziecie spali – napisał Karol Wójcicki.

Zorza nad Polską w sylwestra

Jak przekazuje Wójcicki, wstępne prognozy sugerują, że CME dotrze do Ziemi w drugiej połowie sylwestrowej nocy. Podkreśla jednak, że z zorzą nigdy nic nie wiadomo, dlatego warto zachować czujność i być gotowym żeby wyruszyć w teren.

- W ostatnich dniach Słońce było nadzwyczaj aktywne! Kilka grup plam słonecznych co chwilę generowało rozbłyski klasy M i kilka klasy X. Na szczególną uwagę zasługiwały obszary o numerach 3936, 3933 oraz 3939. W podobnym czasie w wygenerowały kilka silnych rozbłysków, po których nastąpiły dwa koronalne wyrzuty masy (CME). Oba powinny dotrzeć do Ziemi najbliższej nocy.

reklama

Jak przygotować się do obserwacji zorzy?

W przypadku obserwacji zorzy nad Polską najważniejsze jest znalezienie miejsca, w którym nie ma dużo świateł. Im ciemniejsze niebo mamy nad głową, tym większa szansa na zobaczenie zorzy. Warto również zadbać o to, aby widoku nie przysłaniały nam wysokie drzewa i budynki.

Na miejscu obserwacji warto być z wyprzedzeniem. Gdy pojawi się informacja, że warunki są odpowiednie, może być już za późno na pakowanie się i wyjazd w teren. Jeśli planujemy robić zdjęcia, powinniśmy również odpowiednio wcześniej przygotować cały sprzęt tak, żeby w odpowiedniej chwili móc tylko nacisnąć spust migawki.

reklama

- W przypadku burzy magnetycznej klasy G2-G3 zorza mogłaby być obserwowana pod ciemnym niebem poza obszarami miejskimi na terenie całej Polski. Obserwacjom może sprzyjać - nie uwierzycie - prognozowane na dzisiejszą noc WYPOGODZENIE dla centralnej i południowej Polski – pisze Karol Wójcicki.

Czym jest zorza polarna i jak powstaje?

Zorza polarna, znana również jako aurora borealis na półkuli północnej i aurora australis na półkuli południowej to zjawisko naturalne, które tworzy piękne i dynamiczne wzory świetlne na niebie. Charakteryzuje się ono pojawianiem się kolorowych świateł, najczęściej zielonych, ale czasami także fioletowych, niebieskich, różowych, a nawet czerwonych. Te światła są widoczne głównie w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi.

reklama

Zorza polarna powstaje, gdy naładowane cząstki z wiatru słonecznego zderzają się z magnetycznym polem Ziemi. Te cząstki są przyspieszane wzdłuż linii pola magnetycznego do wyższych szerokości geograficznych, gdzie zderzają się z atomami i cząsteczkami w górnych warstwach atmosfery. Zderzenia te powodują wzbudzenie atomów, które następnie emitują światło podczas powrotu do stanu podstawowego. To światło tworzy efektowne wzory, które obserwujemy jako zorzę polarną.

Zorza widziana w Polsce. To wyjątkowe zdarzenie w tej części świata

Chociaż zorze polarne są zazwyczaj obserwowane tylko w okolicach biegunów, w wyjątkowych okolicznościach, gdy aktywność słoneczna jest szczególnie intensywna, mogą one być widoczne znacznie dalej na południe. W przypadku silnych burz geomagnetycznych, spowodowanych na przykład wyjątkowo silnymi rozbłyskami słonecznymi lub wyrzutami koronalnej masy, pole magnetyczne Ziemi zostaje bardziej zakłócone, co może skutkować obserwacją zorzy polarnej na niższych szerokościach geograficznych, takich jak Polska. To właśnie zwiększona aktywność słoneczna i odpowiednie warunki geomagnetyczne mogą umożliwić mieszkańcom środkowej Europy doświadczenie tego niezwykłego zjawiska.

Dlaczego zorza nad Polską jest różowa?

Różowo-czerwone barwy zorzy polarnej wynikają z konkretnych warunków atmosferycznych oraz rodzaju cząstek, które wchodzą w interakcje w górnych warstwach atmosfery. Jest kilka kluczowych czynników, wpływających na kolor zorzy. Są to:

  • Wysokość w atmosferze: Różne kolory zorzy powstają na różnych wysokościach. Zielone światła pojawiają się, gdy naładowane cząstki z wiatru słonecznego zderzają się z atomami tlenu na wysokości około 100-300 km nad Ziemią. Różowo-czerwone barwy są zwykle produkowane przez zderzenia z atomami tlenu na większych wysokościach (powyżej 300 km), gdzie atmosfera jest rzadsza.
  • Rodzaj cząstek: Kolor zorzy zależy również od rodzaju atomów i cząsteczek w atmosferze, z którymi zderzają się naładowane cząstki. Czerwone barwy często pochodzą od zderzeń z atomami tlenu, podczas gdy różowe mogą wynikać ze zderzeń z atomami azotu.
  • Intensywność burzy geomagnetycznej: Silniejsze burze geomagnetyczne potrafią przesunąć zjawisko zorzy bliżej równika, co było przyczyną jej widoczności w Polsce. Podczas takich burz zwiększa się liczba energetycznych cząstek docierających do atmosfery, co z kolei może nasilić i zmienić kolor widocznej zorzy.
 

Obserwacja zorzy w Polsce jest rzadkością i zwykle wiąże się z okresami szczególnie intensywnej aktywności słonecznej. W takich warunkach naładowane cząstki mogą dotrzeć do niższych szerokości geograficznych, przynosząc ze sobą te niezwykłe kolory, które zazwyczaj są ograniczone do regionów polarnych. Dlatego tym bardziej warto w sylwestrową noc być gotowym do obserwacji tego wyjątkowego zjawiska.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu trybunalski.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama