Reklama

Reklama

Trwa kwalifikacja wojskowa. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy? Możesz się mocno zdziwić! Sprawdź, kto musi się stawić

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Trwa kwalifikacja wojskowa. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy? Możesz się mocno zdziwić! Sprawdź, kto musi się stawić - Zdjęcie główne

Informacje o stanie zdrowia wezwanych osób zostaną wprowadzone do wojskowej bazy danych. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Według planów potrwa ona do 21 lipca. Mimo że już ładnych kilka lat temu zawieszono obowiązkową służbę wojskową, nie należy ignorować wezwania stawienia się przed komisją lekarską. Lekceważenie sprawy może się skończyć nawet więzieniem.

Reklama

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej kwalifikacja ma objąć 230 tysięcy osób. Za jej organizację odpowiedzialni są wojewodowie razem z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych. Kto – i czego – powinien się spodziwać? 

Kwalifikacja wojskowa. Wzywani są nie tylko 19-letni mężczyźni 

Celem kwalifikacji wojskowej jest – jak to oficjalnie ujęto – "wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej". Obowiązek kwalifikacji dotyczy mężczyzn urodzonych w 2004 roku. Wezwani zostaną również panowie urodzeni w latach 1999-2003, którym nie nadano dotąd kategorii zdolności do czynnej służby, a także ci, którzy w zeszłym roku i dwa lata temu zostali uznani przez komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby.

Wezwaniem nie powinny być również zdziwione... niektóre panie. Mowa o  absolwentkach uczelni publicznych i niepublicznych, które w danym roku akademickim kończą naukę na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria lub w szkołach policealnych na kierunkach: farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria. 

Mimo że obowiązkowa służba wojskowa została zlikwidowana w 2009 roku, nie można ignorować wezwania przed komisję lekarską. Jeżeli z jakiś ważnych powodów nie możemy się pojawić wyznaczonego dnia, musimy o tym wcześniej poinformować osobę odpowiedzialną za organizację kwalifikacji, która wyznaczy nam nowy termin. Jeżeli w ogóle nie odpowiemy na zawiadomienie, musimy liczyć się z tym, że przed komisję doprowadzi nas policja. Ponadto musimy liczyć się z karą grzywny, a nawet groźbą pozbawienia wolności. 

Wyznaczona data komisji lekarskiej. Zobacz, czego możesz się spodziewać 

Idąc po raz pierwszy na komisję wojskową, powinniśmy mieć ze sobą następujące dokumenty:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
  • posiadaną dokumentację medyczną,
  • aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie
 

Osoby stawiające się po raz kolejny mają obowiązek zabrać dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną oraz książeczkę wojskową. 

Podczas kwalifikacji zostaniemy poddani badaniom, które obejmują pomiar ciśnienia oraz kontrolę słuchu, wzroku, wagi i postawy. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe muszą przedstawić dokumentację medyczną i na żądanie komisji wziąć udział w dodatkowych badaniach.

Następnie komisja lekarska określi kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej. Na tej podstawie wojskowy komendant uzupełnień wyda książeczkę wojskową oraz przeniesie daną osobę do rezerwy bez odbycia służby wojskowej. Oznacza to, że w okresie pokoju osoba taka nie będzie powoływana do zasadniczej służby wojskowej, jak również przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. Osoby, które otrzymają zdolność, mogą zwrócić się do wojskowego komendanta uzupełnień o wydanie zaświadczenia o uregulowaniu stosunku do powszechnego obowiązku obrony.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy