reklama

W konkursie wybrano nowego prezesa PGE. Powrót do koncernu po latach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W konkursie wybrano nowego prezesa PGE. Powrót do koncernu po latach - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaRada Nadzorcza PGE powołała nowego prezesa. W konkursie wybrano też wiceprezesa ds. regulacji. Kto pokieruje największą firmą energetyczną w kraju?
reklama

Nowym prezesem Polskiej Grupy Energetycznej został Dariusz Marzec. Koncern poinformował, że w środę, 6 marca, rada nadzorcza PGE podjęła uchwałę o powołaniu od 18 marca zarządu XII kadencji. Z kolei funkcję wiceprezesa ds. regulacji powierzono Marcinowi Laskowskiemu. Nowy szef w energetycznej spółce został wyłoniony w konkursie, który ogłoszono 9 lutego. Zanim jednak to nastąpiło, do PGE weszła polityczna miotła. Dotychczasowy prezes – Wojciech Dąbrowski został odwołany 7 lutego. Tego samego dnia stanowiska stracili także Wanda Buk, wiceprezes zarządu ds. regulacji oraz Rafał Włodarski, wiceprezes zarządu ds. wsparcia i rozwoju. Pod koniec lutego, natomiast odwołano z zarządu Lechosława Rojewskiego, wiceprezesa ds. finansowych.

reklama

Kim jest nowy prezes PGE?

Można powiedzieć, że nowy prezes PGE „wraca na stare śmieci”. Jest to bowiem jego powrót do energetycznego koncernu. W latach 2013-2016 był związany z PGE pełniąc funkcję wiceprezesa zarządu ds. rozwoju. Był m.in. odpowiedzialny za przygotowanie i nadzór nad realizacją Strategii Rozwoju Grupy PGE na lata 2014-2020 oraz Programu Inwestycyjnego Grupy PGE. Dodatkowo pełnił funkcje Przewodniczącego Rad Nadzorczych PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., PGE Energia Odnawialna S.A. oraz PGE EJ1 Sp. z.o.o., a także Członka Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

CZYTAJ TAKŻE: Napięta sytuacja w zakładzie PGE. Chodzi o pieniądze i miejsca pracy
 
Dariusz Marzec w latach 2009-2013 pracował w KPMG Advisory Sp. z o.o. jako Dyrektor odpowiedzialny za obszar energetyki w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz usługi tej firmy w zakresie doradztwa finansowego i strategicznego dla przedsiębiorstw sektora energetycznego w Polsce. Przeprowadził i nadzorował szereg transakcji i projektów w sektorze elektroenergetycznym. W latach 2004-2005 był Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Marka Belki. Z kolei w latach 2019-2024 był członkiem zarządu ds. ekonomicznych w spółce Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. 

reklama

Czas na zmiany w Bełchatowie?

Koniec przetasowań na prezesowskich fotelach w centrali PGE oznacza też, że kadrowe tsunami dotrze niebawem również do Bełchatowa, gdzie swoją siedzibę ma spółka córka czyli PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Tutaj wśród kandydatów na prezesa spółki wymienia się m.in. Jacka Kaczorowskiego, który był prezesem PGE GiEK w latach 2010-2015, a wcześniej dyrektorem kopalni.

reklama

Na giełdzie nazwisk pojawili się też inne osoby związane z Bełchatowem. To m.in. Waldemar Szulc, były członek zarządu PGE GiEK w latach 2010-2015, a wcześniej prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie. W kuluarach wymienia się też nazwisko Kazimierza Kozioła, byłego dyrektora bełchatowskiej kopalni. Nieoficjalnie mówi się, że kwestią czasu są również zmiany na dyrektorskich stanowiskach w kopalni i elektrowni Bełchatów. 

Nowego prezesa czekają trudne wyzwania

Grupa PGE to krajowy lider jeśli chodzi o produkcję prądu i wydobycie węgla. Koncern wytwarza ponad 40 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a udział w rynku ciepła wynosi blisko 20 proc. Duża część energii elektrycznej wytwarzana jest w bełchatowskiej elektrowni, która odpowiada za ok. 20 proc. krajowej produkcji prądu. Elektrownia, jako jeden z siedmiu oddziałów, wchodzi z kolei w skład spółki córki PGE - czyli PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, które jest największym przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego w Polsce.

PGE GiEK jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego (jej udział w krajowym rynku wydobywczym tego surowca wynosi ok. 91%). A także największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, pokrywającym ponad 36 proc. zapotrzebowania na energię i dostarczającym niemal 57 tys. GWh energii elektrycznej rocznie do krajowego systemu elektroenergetycznego.

Nowego prezesa PGE z całą pewnością czekają trudne wyzwania związane z transformacją energetyczną. Wciąż nie wiadomo, co dalej będzie z elektrowniami węglowymi i kopalniami węgla brunatnego. Wygląda na to, że pomysł utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, do której miały zostać wydzielone tzw. aktywa węglowe, ostatecznie upadł. Mówiła o tym ostatnio m.in. Minister Przemysłu - Marzena Czarnecka. Zgodnie z dokumentami przesłanymi do Komisji Europejskiej, do 2030 roku ograniczana ma być produkcja prądu w elektrowni Bełchatów, a w kopalni wydobycie węgla. Nowy prezes PGE będzie musiał więc zdecydować, co się stanie z elektrowniami i kopalniami, a także w jakim kierunku będzie podążała i z jaką strategią funkcjonowała w kolejnych latach największa energetyczna spółka w kraju. Staje więc przed niezwykle trudnym zadaniem. 

reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama