Przyszła nagle i zagościła na niebie przez dwa dni. Mowa o zorzy, która niespodziewanie pojawiła się na niebie nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia. Barwne zjawisko można było oglądać również dzień później w nocy z 12 na 13 sierpnia i właśnie wtedy udało nam się je uchwycić na zdjęciu. Fotografię wykonaliśmy w okolicach miejscowości Kociszew, warunki do obserwacji zorzy były jednak tak dobre, że najprawdopodobniej mogli ją zobaczyć lub sfotografować mieszkańcy całej gminy i powiatu.
Spadające gwiazdy nad gminą Zelów
Nadejście zorzy idealnie wpasowało się również w inne niesamowite zjawisko, na 12 sierpnia przypadała kumulacja Perseidów. Obserwatorzy oprócz barwnych refleksów na niebie mogli również z łatwością wypatrzeć „spadające gwiazdy”. Co ważne Perseidy najlepiej widać ok. 4 dni przed i po ich maksimum zatem osoby, które zeszłej nocy „zaspały” i nie wybrały się w teren, mają jeszcze możliwość nadrobić zaległości i wypatrywać błyszczących punktów na niebie. O tym, jak przygotować się do obserwacji pisaliśmy już kilka dni temu.
Czym jest zorza polarna i jak powstaje?
Zorza polarna, znana również jako aurora borealis na półkuli północnej i aurora australis na półkuli południowej to zjawisko naturalne, które tworzy piękne i dynamiczne wzory świetlne na niebie. Charakteryzuje się ono pojawianiem się kolorowych świateł, najczęściej zielonych, ale czasami także fioletowych, niebieskich, różowych, a nawet czerwonych. Te światła są widoczne głównie w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi.Zorza polarna powstaje, gdy naładowane cząstki z wiatru słonecznego zderzają się z magnetycznym polem Ziemi. Te cząstki są przyspieszane wzdłuż linii pola magnetycznego do wyższych szerokości geograficznych, gdzie zderzają się z atomami i cząsteczkami w górnych warstwach atmosfery. Zderzenia te powodują wzbudzenie atomów, które następnie emitują światło podczas powrotu do stanu podstawowego. To światło tworzy efektowne wzory, które obserwujemy jako zorzę polarną.
Zorza widziana w Polsce. To wyjątkowe zdarzenie w tej części świata
Chociaż zorze polarne są zazwyczaj obserwowane tylko w okolicach biegunów, w wyjątkowych okolicznościach, gdy aktywność słoneczna jest szczególnie intensywna, mogą one być widoczne znacznie dalej na południe. W przypadku silnych burz geomagnetycznych, spowodowanych na przykład wyjątkowo silnymi rozbłyskami słonecznymi lub wyrzutami koronalnej masy, pole magnetyczne Ziemi zostaje bardziej zakłócone, co może skutkować obserwacją zorzy polarnej na niższych szerokościach geograficznych, takich jak Polska. To właśnie zwiększona aktywność słoneczna i odpowiednie warunki geomagnetyczne mogą umożliwić mieszkańcom środkowej Europy doświadczenie tego niezwykłego zjawiska.
Dlaczego zorza nad Polską jest różowa?
Różowo-czerwone barwy zorzy polarnej wynikają z konkretnych warunków atmosferycznych oraz rodzaju cząstek, które wchodzą w interakcje w górnych warstwach atmosfery. Jest kilka kluczowych czynników, wpływających na kolor zorzy. Są to:
- Wysokość w atmosferze: Różne kolory zorzy powstają na różnych wysokościach. Zielone światła pojawiają się, gdy naładowane cząstki z wiatru słonecznego zderzają się z atomami tlenu na wysokości około 100-300 km nad Ziemią. Różowo-czerwone barwy są zwykle produkowane przez zderzenia z atomami tlenu na większych wysokościach (powyżej 300 km), gdzie atmosfera jest rzadsza.
- Rodzaj cząstek: Kolor zorzy zależy również od rodzaju atomów i cząsteczek w atmosferze, z którymi zderzają się naładowane cząstki. Czerwone barwy często pochodzą od zderzeń z atomami tlenu, podczas gdy różowe mogą wynikać ze zderzeń z atomami azotu.
- Intensywność burzy geomagnetycznej: Silniejsze burze geomagnetyczne potrafią przesunąć zjawisko zorzy bliżej równika, co było przyczyną jej widoczności w Polsce. Podczas takich burz zwiększa się liczba energetycznych cząstek docierających do atmosfery, co z kolei może nasilić i zmienić kolor widocznej zorzy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.