Reklama

Reklama

Cichy bohater maturalnych zmagań w Zelowie. "Taka postawa to wielka inspiracja"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Praw Człowieka w Zelowie

Cichy bohater maturalnych zmagań w Zelowie. "Taka postawa to wielka inspiracja" - Zdjęcie główne

foto Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Praw Człowieka w Zelowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Cichym bohaterem tegorocznych matur w Zelowie z pewnością jest Kacper Pająk. Uczeń miejscowego liceum choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Pomimo walki z ciężką chorobą, postanowił spróbować swoich sił na egzaminie dojrzałości.

Reklama

Zelowianin Kacper Pająk choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) typu drugiego. To choroba genetyczna, która ma wpływ na układ nerwowy i mięśnie, które nie rozwijają się prawidłowo i zanikają. Uczeń zelowskiego liceum sam nie jest w stanie normalnie funkcjonować, potrzebuje całodobowej opieki bliskich, korzysta również ze specjalistycznej aparatury oddechowej.

Kacper to tegoroczny absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Praw Człowieka w Zelowie. Szkołę ukończył korzystając z indywidualnego toku nauczania. Ambitny nastolatek, pomimo wielu przeciwności losu, na tym jednak nie zamierzał poprzestać i postanowił napisać maturę.

Anna Łabencka, dyrektor LO im. Obrońców Praw Człowieka w Zelowie, przyznaje, że taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy w historii szkoły. Wymagała ona też specjalnych przygotowań. Członkowie komisji egzaminacyjnej wraz z arkuszami pojawili się u chłopca w domu.

- Wcześniej były one zamawiane w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Część z nich była w arkuszu, a część na płycie. Kacper podczas egzaminu miał też nauczyciela wspomagającego, który zapisywał to, co mu uczeń dyktował – mówi Anna Łabencka.

Te z arkuszy w wersji elektronicznej, które były w wersji edytowalnej, chłopiec sam wypełniał, zaznaczając odpowiedzi, które później nauczyciel przenosił do arkusza egzaminacyjnego w wersji papierowej. Matura była zapisywana też w wersji audio, a płyta z nagraniem trafiała do OKE w Łodzi.

Dyrekcja szkoły nie szczędzi pochwał dla Kacpra, którego postawa jest wzorem dla innych uczniów. Pomimo ciężkiej choroby, zdecydował się zmierzyć z tegoroczną maturą. Sami nauczyciele nie kryją podziwu i przyznają, że trzymają kciuki za chłopca. 

- Jako nauczyciele dołożyliśmy wszelkich starań, aby Kacpra do tej matury przygotować. Czy ją zda, to się niebawem okaże. Na pewno wszyscy będziemy trzymać kciuki. Ale to nie jest jednak najważniejsze. Liczy się to, że on podszedł do tej matury, miał motywację i cel, widział sens w tym wszystkim. On spokojnie mógł powiedzieć, że nie będzie zdawał matury – mówi Anna Łabencka. - Tutaj nie chodzi o wynik, cieszymy się, że się odważył. Taka postawa Kacpra jest dla innych uczniów inspiracją i motywacją, pomimo przeciwności, podjął się tego wyzwania – dodaje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy