Reklama

Reklama

Gdzie zniknęła zelowska karetka? Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miejski w Zelowie

Gdzie zniknęła zelowska karetka? Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące - Zdjęcie główne

foto Urząd Miejski w Zelowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ostatnim czasie z podjazdu przez zelowskim centrum medycznym zniknęła stacjonująca tam karetka pogotowia. Zmartwieni mieszkańcy zaczęli dopytywać, co się z nią stało. Okazuje się, że zespół ratownictwa medycznego już nie funkcjonuje w Zelowie, a winny temu był... koniec pandemii.

Reklama

Zelowianie od lat domagają się stacjonowania w mieście pogotowia ratunkowego. Pod koniec 2019 roku właśnie w tej sprawie do burmistrza wystosowana została petycja mieszkańców. W liście prosili o podjecie działań dotyczących powstania na terenie Zelowa zespołu ratownictwa medycznego.

Zaznaczyli wtedy, że czas przyjazd karetki z Bełchatowa, Łasku czy Szczercowa, w zależności od ruchu na drodze, wydłuża się do nawet 50 minut. W nagłej sytuacji taki czas oczekiwania na pomoc może zaważyć na bezpieczeństwie mieszkańców.

Ratownicy będą na miejscu

W maju zeszłego roku prośby zelowian zostały wysłuchane. Szumnie ogłoszono, że w przy SPZOZ stacjonować będzie zespół ratownictwa medycznego. Specjalnie na ten cel gmina wyremontowała i wyposażyła pomieszczenia w budynku przy Żeromskiego. W efekcie przy przychodni powstały: pomieszczenie socjalne, pomieszczenie bytowo-noclegowe, szatnie oraz pełny węzeł sanitarny (WC, umywalka, natrysk). Wydzielono również osobne wejście, a przed budynkiem zapewniono miejsce postojowe dla karetki z możliwością podpięcia do sieci energetycznej 230 V.

Gmina na tę inwestycję z budżetu przeznaczyła 80 tys. zł. Koszty funkcjonowania zespołu, utrzymania karetki oraz wynagrodzenia dla ratowników ponoszone były przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego, która od SPZOZ w Zelowie wynajmowała odpłatnie pomieszczenia oraz płaciła za media. 

Co stało się z zelowską karetką?

W ostatnim czasie karetka zniknęła sprzed budynku SPZOZ, a mieszkańcy zaczęli pytać, co się z nią stało. Okazuje się, że zespół ratownictwa medycznego w Zelowie został wycofany przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi wraz ze zniesieniem restrykcji związanych z pandemią, co wiązało się z obcięciem funduszy przeznaczonych na zwalczanie epidemii COVID-19, z których finansowana była obecność karetki na terenie gminy Zelów.

Mieszkańcy jednak wciąż liczą na powrót karetki do miasta. Podobne nadzieje wyraził również burmistrz Zelowa, Tomasz Jachymek, niestety jak przekazuje, decyzje co do rozlokowania karetek na obszarze województwa nie należą już do kompetencji lokalnych samorządów, a wojewody i ministra zdrowia.

- Oczywiście cały czas jesteśmy gotowi na dalsze funkcjonowanie zespołu ratownictwa medycznego w Zelowie. Odbyłem już kilka rozmów w Ministerstwie Zdrowia z Waldemarem Kraską, Sekretarzem Stanu, które mam nadzieję, pozwolą przywrócić funkcjonowanie karetki na stałe w Zelowie – mówi Tomasz Jachymek.

Dopóki jednak zespół ratownictwa nie wróci do miasta, zelowianie muszą czekać na przyjazd karetek z oddalonych o kilkanaście kilometrów Bełchatowa, Łasku lub Szczercowa. Niestety w takiej sytuacji czas oczekiwania jest wydłużony.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy