Reklama

Reklama

Od przyszłego roku zelowianie zapłacą więcej. Jakie podwyżki zaplanowano?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od przyszłego roku zelowianie zapłacą więcej. Jakie podwyżki zaplanowano? - Zdjęcie główne

Poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Urząd Gminy w Zelowie planuje podnieść podatek od nieruchomości. Decyzję o nowych stawkach podjęli radni podczas ostatniej sesji. Zelowianie muszą przygotować się na to, że od przyszłego roku będą płacić więcej.

Reklama

Wiele gmin i miast decyduje się na podniesie stawek podatku od nieruchomości. Taką możliwość, ustalając maksymalną wysokość kwot, które muszą płacić mieszkańcy, daje samorządom Ministerstwo Finansów. W tym roku zadecydowano, że stawki na 2023 rok mogą wzrosnąć najwięcej o ok. 13%. To jednak od lokalnych władz zależy, jak wysokie będą podatki w danym regionie.

Podczas listopadowej sesji rady miejskiej w Zelowie podjęto decyzję o podniesieniu podatku od nieruchomości na terenie gminy o ok. 11%. Urząd nie zdecydował się zatem na wykorzystanie maksymalnej wysokości podwyżki na jaką pozwala ministerstwo.

Ile zapłacimy za grunty?

Za działki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej trzeba będzie wnieść opłatę w wysokości 1,08 zł. Do 0,20 zł wzrósł podatek, za tereny, na których prowadzona jest działalność organizacji pożytku publicznego.

Najwięcej zapłacą właściciele działek objętych obszarem rewitalizacji i planem zagospodarowania przestrzennego tutaj kwota wynosić będzie 3,71 zł. Dla pozostałych nieruchomości będzie 0,53 zł.

W przypadku zbiorników wodnych będzie to natomiast 5,79 groszy za 1 hektar.

Podatek dla właścicieli budynków

Najmniej będą musieli zapłacić posiadacze budynków mieszkalnych. Tutaj podatek wzrósł do 0,93 zł. Od lokali związanych z prowadzeniem działalności handlowej i produkcyjnej właściciel będzie musiał uiścić opłatę w wysokości 25,79 zł, natomiast od takich, w których prowadzona jest działalność usługowa i rzemieślnicza 23,59 zł.

Podatek od budynków związanych z handlem materiałem siewnym wyniesie 13,47 zł. Dla tych przeznaczonych na udzielanie świadczeń zdrowotnych będzie to 5,87, a od lokali, w których prowadzona jest działalność pożytku publicznego, będzie to 1,41 zł.

Więcej zapłacić będą musieli również właściciele domków letniskowych (9,71 zł), garaży (9,11 zł) oraz budynków gospodarczych (7,20 zł). Podatek od pozostałych lokali wyniesie 8,10 zł.

Uchwała ustalająca taką wysokość opłat ponoszonych przez mieszkańców gminy przyjęta została 11 głosami za. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu, byli to Jan Stempiń i Michał Stańka. Przeciwni podnoszeniu podatków byli Kamil Świtała oraz Agnieszka First.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy