reklama

Niebo nad Polską niczym w bajkach. Wyjaśniamy, co zrobić, żeby zobaczyć wyjątkowe zjawisko

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Niebo nad Polską niczym w bajkach. Wyjaśniamy, co zrobić, żeby zobaczyć wyjątkowe zjawisko - Zdjęcie główne

Poglądowe | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNa niebie nad Polską możemy aktualnie zobaczyć niesamowite zjawisko, które z każdym dniem przybiera na sile. Co ciekawe do obserwacji go nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, a w wielu miastach organizowane są specjalne wydarzenia z tej okazji. Podpowiadamy, jak przygotować się na noc spadających gwiazd.
reklama

Wiele osób wierzy, że spełniają marzenia, inni podchodzą bardziej racjonalnie i wyjaśniają, na czym polega zjawisko z naukowego punktu widzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że co roku Perseidy cieszą się dużą popularnością i wiele osób chce je zobaczyć na żywo. Podpowiadamy, jak się przygotować do obserwacji zbliżającego się maksimum roju Perseidów.

reklama

Co zrobić, żeby zobaczyć spadające gwiazdy?

Niestety nie wiemy co zrobić, żeby Perseidy spełniły nasze marzenia, możemy za to powiedzieć, co zrobić, żeby móc je obejrzeć w jak najlepszych warunkach. Podstawą podobnie, jak przy wielu innych obserwacjach astronomicznych, jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Powinno być ono oddalone od dużych miast i punktów świetlnych. Zasada im ciemniej, tym lepiej idealnie się sprawdzi. To jednak nie wszystko.

- Poszukajcie otwartej polany lub łąki za miastem. Upewnijcie się, że w zasięgu wzroku nie ma latarni, które mogłyby razić Was w oczy - nawet z oddali! Wybierając miejsce obserwacji, upewnijcie się, że w kierunku północno-wschodnim nie macie żadnego dużego miasta w promieniu 30-50 km – radzi Karol Wójcicki autor facebookowego profilu „Z głową w gwiazdach”.

reklama

Jak dodaje, meteory najwygodniej jest obserwować z pozycji leżącej. Fani leniuchowania powinni być zatem zachwyceni. Najlepiej jest zabrać ze sobą leżak, koc lub cokolwiek innego, na czym będziemy mogli się położyć, tak aby nie rozbolał nas kark od ciągłego zadzierania głowy.

- Pozycja leżąca pozwoli ogarniać wzrokiem jak największą połać nieba. Choć początkowo Perseidy będą widoczne głównie nad wschodnim horyzontem (wieczorem), to po północy mogą już śmigać po całym niebie. Warto więc leżąc widzieć to, co przed nami, tak samo, jak to, co za nami – wyjaśnia Karol Wójcicki.

O czym jeszcze pamiętać przy obserwacji Perseidów?

Podczas polowania na spadające gwiazdy, a także podczas innych obserwacji nocnego nieba bardzo przydatna może być latarka. Najbardziej praktyczna będzie czołówka, dzięki której będziemy mieć wolne ręce. Przydatna będzie również opcja czerwonego światła.

reklama

- Nasz wzrok dużo słabiej reaguje na czerwony kolor, dlatego światło w tym kolorze zdecydowanie mniej psuje naszą adaptację do ciemności. Więc jeśli będziecie czegoś szukać lub musieli przejść kawałek, korzystajcie w tym celu z czerwonego światła – tłumaczy Wójcicki.

Jak to bywa latem, komary mogą skutecznie uprzykrzyć przebywanie na dworze. W związku z tym warto zabrać ze sobą jakiś specyfik, który je odstraszy. Przydatny może okazać się również zegarek z budzikiem, a także kawa lub ciepła herbata.

- Nie zliczę, ile razy zasnąłem podczas obserwacji meteorów. Leżąca pozycja, kojący widok i cisza... to bywa silniejsze od każdego z nas. Dlatego często ustawiam sobie budzik w telefonie na każdą pełną godzinę lub nawet co 30 minut. Dzięki temu, jeśli zasnę to maks na kilkanaście minut. A jeśli liczę meteory to sygnał, budzik pozwala mi podsumować ich liczbę w kolejnym przedziale czasowym! - przekazuje Karol Wójcicki.

Czym są Perseidy i kiedy je obserwować?

Perseidy to jeden z trzech największych rojów meteorów. W Polsce najlepiej widoczne są latem na przełomie lipca i sierpnia. Najlepiej jest je jednak obserwować ok. 4 dni przed i po ich maksimum. W tym roku przypada na 12 sierpnia. Więc już w tym i przyszłym tygodniu warto spojrzeć w niebo.

- Perseidy, jak sama nazwa wskazuje - promieniują z Perseusza. To jesienny gwiazdozbiór, który latem w Polsce widoczny jest już wczesnym wieczorem nisko nad wschodnim horyzontem. Meteorów będziemy widzieli jednak tym więcej, im wyżej wzniesie się radiant roju (punkt, z którego wylatują). Dlatego najwięcej tego typu zjawisk dostrzeżecie w drugiej połowie nocy, przed świtem – wyjaśnia Karol Wójcicki.

W wielu polskich miastach z tej okazji organizowane są „noce spadających gwiazd”. Takie wydarzenie odbędzie się m.in. w Piotrkowie Trybunalskim. Mediateka 800-lecia organizuje wspólną obserwację nieba przez teleskopy. Wydarzenie poprowadzi Ambasador Edukacji Kosmicznej ESERO Polska. Obserwacje rozpoczną się w sobotę, 10 sierpnia o godz. 20:00 na placu przy Mediatece.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama