reklama

Kosmiczny pył nad Polską. Wieczorem warto spojrzeć w gwiazdy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Poglądowe

Kosmiczny pył nad Polską. Wieczorem warto spojrzeć w gwiazdy - Zdjęcie główne

Facebook/ Z głową w gwiazdach | foto Poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od kilku dni wieczorami i w nocy nad naszymi głowami występuje spektakularne zjawisko. Chmury na niebie mienią się jasnym, srebrnym blaskiem. Okazuje się, że jest to spowodowane przez cząsteczki kosmicznego pyłu. Wyjaśniamy, czym są Obłoki Srebrzyste, jak powstają i kiedy ich wypatrywać.
reklama

W letnie wieczory niebo na Polską wyjątkowo długo pozostaje jasne. Odpowiada za to zjawisko, które przez większość kojarzone jest z rejonami Rosji czy Szwecji. „Białe noce”, czyli okres, kiedy z naukowego punktu widzenia właściwie nie mamy nocy, nie sprzyjają oglądaniu gwiazd czy zorzy. Są jednak czasem, kiedy możemy nacieszyć oczy innym spektakularnie wyglądającym zjawiskiem. Niedawno poinformował o tym Karol Wójcicki, autor facebookowego profilu „Z głową w gwiazdach”.

Czym są Obłoki Srebrzyste (NLC)?

W letnie wieczory obserwatorzy mogą wypatrywać na niebie Obłoków Srebrzystych (ang. noctilucent clouds – NLC), czyli najwyższych spośród widocznych na naszej planecie chmur. Jak wyjaśnia Wójcicki, za powstanie mieniących się na srebrno obłoków odpowiedzialne są cząsteczki pyłu kosmicznego, które opadają do atmosfery. Chmury tworzą się na wysokości ok. 80 km, składają się również z pozostałości po przelotach meteorów.

- Wisząc na takiej wysokości, niczym wielkie zwierciadło, doskonale odbijają światło słoneczne padające na drugą stronę planety. Dlatego w środku nocy Obłoki wyraźnie odcinają się od ciemności nieba, mieniąc się srebrzysto-błękitnym blaskiem – tłumaczy Karol Wójcicki.

Jak dodaje, poza skrajnymi przypadki, „Srebrzaki” nie mają nic wspólnego z czerwienią. Mimo to niedoświadczeni obserwatorzy często mylą je właśnie z różowo-czerwonymi chmurami widocznymi po zachodzie słońca. Jak zatem nie dać się zwieść i czego szukać na niebie?

Kiedy i jak obserwować „Srebrzaki”?

Jak wyjaśnia Wójcicki, Obłoki Srebrzyste zazwyczaj są jedynie cienkim pasem ledwo unoszącym się nad horyzontem. Najlepiej wypatrywać ich w okresie przesilenia letniego, a także na miesiąc przed i po tej dacie. W poszukiwaniu NLC w niebo warto spojrzeć ok. godziny 22:30 i po 1:00 w nocy.

- Warto zadbać, aby widoku nie przesłaniały nam żadne drzewa czy zabudowania. Obserwacje dobrze jest prowadzić poza miastem, aby uniknąć łuny świetlnej. Naturalnie najlepszym miejscem do ich obserwacji jest polskie wybrzeże, ale bez większych przeszkód można je dostrzec z terenu całego kraju – informuje Karol Wójcicki.

Obserwatorzy już wyparzyli NLC

W ostatnich dniach, grupy zrzeszające pasjonatów podniebnych obserwacji zostały zalane zdjęciami Obłoków Srebrzystych widocznych w różnych częściach kraju. Szczególnie sprzyjające temu były wtorkowa i środowa noc.

Okazuje się jednak, że tegoroczne „Srebrzaki” mogą nie być tak spektakularne, jak w kilka lat temu. W 2019 i 2020 roku niebo dosłownie było zalane ich blaskiem, ponieważ chmury sięgały nie tylko zenitu, ale też południowej części nieba.

- Aktualnie omiatający Ziemię co kilka dni wiatr słoneczny destabilizuje górne partie atmosfery, „zdmuchując” subtelne struktury „Srebrzaków”. Dlatego w tym sezonie ich obserwacje mogą być wyjątkowo trudne, a na ich powrót w najlepszej formie będziemy musieli poczekać do minimum aktywności słonecznej za ok. 5 lat – przekazuje Wójcicki.

Nie zmienia to jednak faktu, że obserwatorzy wyczekują tego zjawiska, a gdy tylko się pojawi, ochoczo uwieczniają je na zdjęcia, które można zobaczyć m.in. w poniższym poście. Warto zatem w najbliższym czasie częściej zerkać w niebo.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama