Reklama

Reklama

Przedstawiono nowy ranking. Niestety, Zelów na samym końcu...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przedstawiono nowy ranking. Niestety, Zelów na samym końcu... - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ministerstwo finansów opublikowało dane na temat średnich dochodów gmin w przeliczeniu na mieszkańca. Wynika z nich, że Zelów jest najbiedniejszym samorządem w powiecie bełchatowskim.

Reklama

Serwis Samorządowy PAP opublikował nowy ranking najbogatszych gmin w Polsce. Opracowano go na podstawie danych o dochodach podatkowych z 2020 roku, według stanu na 30 czerwca 2021 roku. 

Niespełna 1278,90 zł wyniósł średni dochód w przeliczeniu na mieszkańca w gminie Zelów. To najniższy wynik w całym powiecie bełchatowskim, który plasuje ją na 1655. pozycji w Polsce. Na kolejnych miejscach od konća odnajdziemy natomiast gminy Drużbice (1608. miejsce i 1300,70 zł/os.) oraz Rusiec (808. miejsce i 1753,62 zł/os.).

Na pierwszym miejscu, podobnie jak w latach ubiegłych, znalazła się gmina Kleszczów, w której średni dochód na mieszkańca wyniósł 29 704,36 zł. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kwota ta z roku na rok spada, a jeszcze w 2018 roku było to ponad 40 tys. zł. Dla porównania, w zajmujących drugą pozycję Kobierzycach było to 8124,74 zł „na głowę”, natomiast w trzeciej Rząśni - 7383,70 zł. 

Tak wysoki dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca sprawia, że mieszkańcy gminy Kleszczów mogą cieszyć się wieloma udogodnieniami. Urząd zapewnia im dotację m.in. na fotowoltaikę, kursy językowe czy wyjazdy dla młodzieży. Dodatkowo płacą oni dużo mniej za wodę i prąd. Samorząd może sobie także pozwolić na prowadzenie własnej szkoły średniej, uznawanej za jedną z najlepszych placówek w Polsce. 

Dane pochodzą jednak z okresu sprzed „rozbioru” gminy Kleszczów, który miał miejsce na początku tego roku. W jego wyniku do gminy Bełchatów został włączony teren, na którym znajduje się elektrownia. Korekta granic miała sprawić, że dochody z podatków płaconych przez zakłady PGE będą bardziej równomiernie rozkładać się wśród samorządów z regionu. 

Nawet pomimo utraty sporej części wpływów (mowa o kilkudziesięciu milionach złotych), Kleszczów nie straci jednak tytułu najbogatszej gminy w Polsce. Po zmianach średni dochód na mieszkańca ma wynosić tam ok. 17,7 tys. zł, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w znajdujących się na drugiej pozycji Kobierzycach. 

Spory awans zaliczy natomiast gmina Bełchatów. Obecnie zajmuje 396. miejsce w rankingu, z wynikiem 2167 zł „na głowę”. Dzięki zmianom średni dochód ma wzrosnąć do 8 tys. zł, co będzie plasować samorząd w pierwszej piątce najbogatszych gmin w Polsce. 

Jak natomiast wypadły pozostałe samorządy z powiatu bełchatowskiego? Gmina Szczerców zajęła 5. miejsce w rankingu, a średni dochód „na głowę” wyniósł tam 6936,48 złMiasto Bełchatów plasuje się natomiast na 534. pozycji (2009,53 zł/os.), a gmina Kluki na 720. (1824,22 zł/os.).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy