reklama

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościNic w tym dziwnego, że niemal każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób osiągnąć taki efekt. Okazuje się, że najbardziej skutecznymi metodami wybielania są te przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym. Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu? Zachęcamy do lektury!

Skąd biorą się przebarwienia? Za kolor naszych zębów odpowiada zabarwienie szkliwa oraz samej zębiny. Z czasem tracą one swoją naturalną barwę, a przyczyny takiego stanu rzeczy to:

  • palenie wyrobów tytoniowych – dym przebarwia zęby
  • przyjmowanie niektórych leków – np. długotrwała suplementacja żelaza czy środków zawierających tetracyklinę i chlorheksydynę
  • uwarunkowania genetyczne – kolor szkliwa i zębiny jest dość często dziedziczny, podobnie jak podatność na gromadzenie się osadów nazębnych
  • spożywanie silnie barwiących produktów – np. kawy, herbaty, czerwonego wina, słodzonych napojów gazowanych, a także słodyczy, borówek, buraków itd.
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej – nieregularne szczotkowanie zębów i zbyt rzadkie wizyty w gabinecie stomatologicznym w celu wykonania zabiegów higienizacyjnych.

Na czym polega bezpieczne wybielanie zębów?

Zęby w bezpieczny sposób wybielimy zarówno w domu, jak i w gabinecie stomatologicznym, choć ta druga opcja jest zdecydowanie skuteczniejsza. Możemy to zrobić na dwa sposoby: poprzez czynności oczyszczające zęby, polegające na usunięciu wszystkich osadów
i przebarwień z powierzchni szkliwa lub z wykorzystaniem środków chemicznych z dodatkiem nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu, który w reakcji z wodą rozkłada się na nadtlenek wodoru i mocznik. Wybrany środek wnika w strukturę zęba, rozbijając wiązania barwnych chromatoforów, co czyni zęby bielszymi. Różne rodzaje środków i opisy ich stosowania znajdziesz na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-past-wybielajacych/ Działanie preparatu chemicznego wzmacniane jest przez energię świetlną lub cieplną za pomocą lampy bądź lasera.

Wybielanie zębów u stomatologa

O ładny odcień naszych zębów zadbamy, uczęszczając regularnie do gabinetu stomatologicznego w celu wykonania następujących zabiegów: skalingu (ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego), polerowania oraz piaskowania (usuwanie osadów dzięki drobinom krzemionki). W ten sposób zapewnimy naszym zębom nie tylko odpowiednią barwę, ale również pełne zdrowie. Powyższe zabiegi wykonuje się również przed przystąpieniem do właściwych czynności wybielających. Oto profesjonalne i bezpieczne metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym:

  • wybielanie nakładkowe – dentysta przygotowuje indywidualne wyciski zębów pacjenta i na ich podstawie tworzy nakładki na łuki zębowe. Nie podrażniają one dziąseł oraz nie wpływają na biomechanikę stawu skroniowo-żuchwowego. Pacjent otrzymuje także strzykawki wypełnione żelem wybielającym o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru lub karbamidu. Ta metoda jest w pełni bezpieczna, a do tego skuteczna.
  • wybielanie laserowe lub lampowe za pomocą preparatu chemicznego – działanie środka wybielającego przyspieszane jest poprzez energię wyemitowaną przez lampę lub laser. Przed zabiegiem należy dokładnie wyczyścić zęby ze wszystkich osadów. Stomatolog zabezpiecza dziąsła i usta pacjenta koferdamem, czyli specjalną gumą, która chroni tkanki miękkie jamy ustnej. Preparat należy zaaplikować na zęby kilka razy, a cały zabieg trwa od 45 minut do 1,5 godziny.

Domowe sposoby na wybielenie zębów

Domowe preparaty wybielające opierają się na działaniu środka chemicznego w postaci nadtlenku wodoru lub karbamidu w niewielkich stężeniach. Przenikają one w głąb zęba i zmieniają jego barwę. Na rynku dostępne są następujące produkty wybielające: pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, paski przyklejane na zęby, termoplastyczne szyny wypełnione żelem, a także pisaki i lakiery, za pomocą których pokrywa się zęby substancją wybielającą. Trzeba jednak używać ich z dużą ostrożnością, stosując się do zaleceń producenta i stomatologa.

Inne domowe sposoby wybielania zębów to szorowanie ich sodą oczyszczoną lub proszkiem z węgla aktywnego, a nawet płukanie jamy ustnej sokiem z cytryny bądź octem jabłkowym. Takie działanie może jednak doprowadzić do uszkodzenia szkliwa lub śluzówki jamy ustnej. Najlepiej jest więc sięgać po profesjonalne płukanki, które znajdziemy w każdym sklepie drogeryjnym.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Przeciwwskazania do wykonania zabiegów wybielających dotyczą:

  • ciąży
  • erozji szkliwa
  • wieku poniżej 18 lat
  • ubytków próchniczych
  • dużej nadwrażliwości zębów
  • posiadania stałego aparatu ortodontycznego.
Nadtlenek wodoru i karbamid wykazują bezpieczne działanie tylko do pewnego etapu wybielania. Po przekroczeniu dopuszczalnej dawki przestają utleniać barwne chromatofory i zaczynają niszczyć szkliwo. Pamiętaj, aby domowego wybielania zębów nie wykonywać częściej niż dwa razy w roku, natomiast na wybielanie w gabinecie stomatologicznym uczęszczaj raz w roku.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy