Reklama

Reklama

Uzbrojone służby działały na terenie Elektrowni Bełchatów. Co tam się działo? [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Na terenie bełchatowskiej elektrowni odbyły się ćwiczenia służb organizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi. Funkcjonariusze musieli obezwładnić napastników, którzy wtargnęli do bloku energetycznego czy też zabezpieczyć plecak z nieznaną zawartością umieszczony na chłodni kominowej.

Reklama

Ćwiczenia na terenie Elektrowni Bełchatów były częścią projektu „Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E na terenie obiektów Infrastruktury Krytycznej”. Jak informuje KWP w Łodzi, ćwiczenia zgrywające miały na celu doskonalenie praktycznych umiejętności w zakresie reagowania w sytuacji wystąpienia zagrożenia oraz  sprawnego współdziałania funkcjonariuszy policji z przedstawicielami innych służb i podmiotów pozapolicyjnych.

- Scenariusz został opracowany tak, żeby w warunkach zbliżonych do realnych sytuacji, umożliwić uczestnikom wykorzystanie zdobytej podczas projektu wiedzy i umiejętności prowadzenia prac na wysokości oraz w zakresie znajomości substancji CBRN – informuje KWP w łodzi.

Ćwiczenie na terenie bełchatowskiego zakładu odbywało się równolegle w trzech lokalizacjach. Scenariusz pierwszego epizodu zakładał wtargnięcie napastników do jednego z bloków energetycznych elektrowni. Sprawcy pojmali kilku zakładników, a ich uwolnienie wymagało zaangażowania zarówno negocjatorów policyjnych, jak i szturmu kontrterrorystów z Łodzi, Katowic, Wrocławia oraz Opola.

- Drugi epizod polegał na zlokalizowaniu podrzuconych przez intruzów urządzeń wybuchowych z czynnikami CBRN oraz ich  rozpoznanie i neutralizację. Dodatkowym utrudnieniem było umieszczenie przez jednego ze sprawców plecaka z nieznaną zawartością na chłodni kominowej. Sprawdzenie czy przedmiot stanowi zagrożenie pirotechniczne wymagało wykorzystania nie tylko wiedzy i umiejętności w zakresie postępowania w sytuacji wystąpienia zagrożenia, ale także umiejętności pracy na wysokości – informuje KWP w Łodzi.

Działania policjantów z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego na wysokości 90 metrów wspierali też strażacy. Z kolei w trzecim epizodzie ćwiczenia, specjalne zespoły policjantów przeprowadziły oględziny w związku ze śledztwem powybuchowym i identyfikacją ofiar zdarzenia masowego.

Jak informuje KWP w Łodzi, w ćwiczeniach uczestniczyło łącznie kilkaset osób, a uważnie śledził je zespół obserwatorów m.in. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, przedstawiciele Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji, Komend Wojewódzkich Policji w Katowicach oraz we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Centrum Obsługi Projektów MSWiA, Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy