reklama

W Zelowie trwa gigantyczna inwestycja. Ciężki sprzęt na placu budowy i konsultacje ze specjalistą

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Zelów

W Zelowie trwa gigantyczna inwestycja. Ciężki sprzęt na placu budowy i konsultacje ze specjalistą - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

foto Gmina Zelów

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaTemat ponownego zagospodarowania hali „Śnieżka” w Zelowie od lat nie schodził z ust mieszkańców. Aktualnie na terenie obiektu trwają prace, które mają sprawić, że ponownie będzie on tętnił życiem. Sprawdziliśmy, co już udało się wykonać. Okazuje się również, że do akcji wkroczył specjalista.
reklama

Trwają prace związane z zagospodarowaniem hali „Śnieżka” w Zelowie. Obiekt, który, jeszcze w latach 70. i 80. XX tętnił życiem, od dawna stał opuszczony i z pewnością nie był wizytówką miasta. Teraz wszystko ma się zmienić, a teren dawnego lodowiska ponownie ma stać się miejscem spotkań, zabawy i relaksu dla mieszkańców.

reklama

Burzliwa historia zelowskiej „Śnieżki”

Temat ponownego zagospodarowania hali przy ulicy Piotrkowskiej od lat budził kontrowersje i dyskusje. Mieszkańcy mieli wiele pomysłów, wśród których najczęściej przewijała się budowa basenu. Jednak przez wiele lat nic nie udało się w tej kwestii zdziałać. Zmiana nadeszła blisko dwa lata temu. Wówczas podczas jednej z sesji Rady Miejskiej w Zelowie, przekazano, że gmina planuje w tym miejscu dużą inwestycję. Teren „Śnieżki” miał stać się kompleksem sportowo-rekreacyjnym a jego wizytówką miał być tor gokartowy. Oprócz tego w planach była również budowa skate parku, plenerowej siłowni oraz tężni solankowej.

reklama

Pomysł podzielił mieszkańców na tych, którzy już nie mogli doczekać się wyścigów samochodzikami i takich, którzy byli przeciwni pomysłowi ówczesnego burmistrza. Osoby zamieszkujące domy w sąsiedztwie hali obawiali się, że pojazdy będą emitować duży hałas, który będzie utrudniał im codziennie funkcjonowanie.

Urząd obstawał jednak przy pomyśle i zapewniał zelowian, że po obiekcie poruszać będą się jedynie samochodziki elektryczne emitujące niższe natężenie hałasu niż spalinowe pojazdy. Liczna grupa mieszkańców uważała również, że tor gokartowy będzie miejscem, które przyciągnie jedynie wąską grupę zainteresowanych taką formą spędzania czasu.

reklama

Gmina na zagospodarowanie „Śnieżki” pozyskała nawet dofinansowanie w wysokości ponad 7 mln złotych z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Koszt całego zadania znacząco przewyższał jednak dostępny budżet, dlatego podzielono je na części, a budowa toru gokartowego miała zostać wykonana na samym końcu. Problemem okazało się również znalezienie wykonawcy.

Potrzebne były aż trzy przetargi. Pierwsze dwa zostały unieważnione m.in. z powodu zbyt wysokich kosztów proponowanych przez zgłaszające się firmy. W międzyczasie odbyły się wybory, a rządy w gminie objął nowy burmistrz – Kamil Świtała. Podczas jego kadencji gmina zmniejszyła plan prac pierwszego etapu remontu i po takiej zmianie udało się wyłonić wykonawcę.

Ruszyła inwestycja na terenie hali „Śnieżka”

Wykonawcą zadania zostało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Sanel”. Roboty na terenie obiektu ruszyły na początku października. Wówczas również gmina poinformowała o zmianach dotyczących budzącego kontrowersje toru gokartowego.

Burmistrz Kamil Świtała odpowiadając na pytania mieszkańców, zadawane na Facebooku poformował, że urząd prowadzi działania związane z rezygnacją budowy toru dla samochodzików.

- Od razu po tym, jak objąłem urząd burmistrza, rozpocząłem procedurę zmiany zakresu promesy w Banku Gospodarstwa Krajowego i udało się! Otrzymaliśmy zgodę Ministra Finansów na zmianę i odejście od pomysłu budowy toru gokartowego! Ruch ten otworzył nam drogę do analizy potrzeb mieszkańców i ewentualną zmianę – poinformował Kamil Świtała.

Dodał również, że gmina ma jeszcze czas na decyzję o zagospodarowaniu wnętrza „Śnieżki”. Aktualnie realizowany jest bowiem pierwszy etap rewitalizacji, który dotyczy terenu dookoła hali, a także remontu jej dachu.

- Samo zagospodarowanie wnętrza hali to II etap inwestycji, na który dziś gmina nie posiada finansowania, więc teraz mamy czas na to, żeby dobrze zaplanować zagospodarowanie hali w oparciu o potrzeby mieszkańców – podsumował Kamil Świtała.

Co dzieje się na terenie hali „Śnieżka”

Prace związane z inwestycją przy ulicy Piotrkowskiej trwają już od kilku tygodni. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, co udało się już zrealizować wykonawcy. Jak informuje Kamil Świtała, wykonano już przyłącze wodociągowe. Rozebrano również elementy hali i przybudówek, które docelowo nie będą wykorzystane.

- Obecnie trwają prace ziemne związane z wykonaniem płyty skateparku. Obramowano cały teren o powierzchni około 1500 m2 obrzeżem i dobiega końca wykonanie podbudowy tłuczniowej pod płytę zasadniczą. Na początku listopada pojawią się przedstawiciele dostawcy urządzeń skateparku i rozpoczną się prace związane z uzbrojeniem i wykonaniem płyty betonowej – mówi Kamil Świtała.

Okazuje się również, że w sprawie skate parku przeprowadzono konsultacje ze specjalistą. Przypomnijmy, że na etapie planowania portal Skatenews poinformował, że zaproponowany układ urządzeń skate parku może być nieużyteczny, a nawet sprawiać ryzyko kontuzji. Okazuje się, że użytkownicy nie powinni mieć powodów do obaw.

- Jak wspomniałem w trakcie spotkania z mieszkańcami „live”, w sprawie przydatności urządzeń i zagospodarowania skateparku konsultowaliśmy się z doświadczonym, profesjonalnym specjalistą, który zawodowo uprawiał dyscypliny jazdy na podobnych obiektach. Potwierdziło się, że obiekt będzie posiadał profesjonalne urządzenia, które umożliwią jazdę wszystkim miłośnikom tego wymagającego sportu – wyjaśnia Kamil Świtała.

Wiadomo już również, jakie prace będą miały miejsce na terenie „Śnieżki” w najbliższych dniach.

- W pierwszych dniach listopada rozpoczną się również prace związane z budową przyłączy i instalacji kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej, a następnie pozostałych sieci. Zgodnie z przyjętym harmonogramem od 12.11. planujemy rozpocząć prace związane z utwardzeniem ciągów komunikacyjnych i placów – przekazuje Kamil Świtała.

Wykonawca na zakończenie prac związanych z pierwszym etapem „Śnieżki” ma 13 miesięcy od momentu podpisania umowy. Tylko w tym roku gmina wyda na to 4 mln zł.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama