Profil „Stare fotografie Zelowa” to swego rodzaju wehikuł czasu. Dzięki niemu mieszkańcy mogą przenieść się w przeszłość i zobaczyć, jak ich miejscowość wyglądała przed laty. To prawdziwa skarbnica wiedzy o niewielkim Zelowie i miejscach, których już dziś nie ma albo też bardzo się zmieniły. Można tam znaleźć setki fotografii prezentujących mieszkańców, ważne wydarzenia, kultowe miejsca czy też organizacje działające niegdyś w tej niewielkiej miejscowości.
Nie brakuje tutaj zdjęć z uroczystości, takich jak np. pochody 1 Maja, czy też pamiątkowych fotografii z lat szkolnych m.in. zdjęć klasowych, na których z pewnością odnajdzie się wielu zelowian. W bogatej kolekcji zdjęć znajdziemy również m.in. restauracje, kawiarnie, zakłady pracy, dawne budynki i ulice. Prawdziwych perełek jest jednak znacznie więcej.
Zelów - na styku wielu kultur
Początki Zelowa związane są z osadą, która założona została w XIII wieku Pierwotnie nosiła ona nazwę Szelyów, a następnie Zeliów. Do końca XVIII w. Zelów był typową wsią szlachecką, której mieszkańcy trudnili się uprawą ziemi i hodowlą. W 1802 roku majątek Zelów, będący wówczas własnością Józefa Świdzińskiego, został zakupiony przez przybyłych do Polski Czechów. Zapoczątkowali oni na tym terenie przemysł włókienniczy, zajmując się głównie rękodzielnictwem tkackim.Przed drugą wojną światową Zelów był prawdziwym tyglem kulturowym. Dużą część mieszkańców stanowili Czesi, a w okresie międzywojennym sprowadzili się tutaj również Polacy, Niemcy oraz Żydzi. Charakterystyczną cechą dla niewielkiego Zelowa był rozwój wielu wyznań religijnych, mieszkańcy różnych narodowości kultywowali własną religię, a najliczniejsza była parafia ewangelicko-reformowana. Po dramacie wojny i brutalnej okupacji hitlerowskiej sytuacja diametralnie się zmieniła. Z Zelowa wyjechało wielu Czechów oraz Niemców. Na lokalnej społeczności piętno wywarł też Holokaust. Zdecydowana większość mieszkańców pochodzenia żydowskiego została zamordowana w obozach zagłady. Do miasteczka sprowadziło się natomiast wielu Polaków.
W czasach PRL-u zmieniła się też sytuacja gospodarcza Zelowa. Na bazie prywatnych zakładów włókienniczych powstały Zelowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Fanar”, stając się tym samym największym przedsiębiorstwem produkcyjnym w mieście, w którym pracę znalazło wielu zelowian. W 1954 roku Zelów otrzymał prawa osiedla, a trzy lata później (1957) prawa miejskie. W 1976 roku miasto i gmina zostały połączone w jedną jednostkę administracyjną, a od 1990 roku tworzą jedną wspólnotę samorządową.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.