reklama

Stawką są tysiące miejsc pracy. Województwo łódzkie popiera pomysł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stawką są tysiące miejsc pracy. Województwo łódzkie popiera pomysł - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaSejmik Województwa Łódzkiego wyraził poparcie dla lokalizacji elektrowni jądrowej w Bełchatowie. Inwestycja może uratować tysiące miejsc pracy. Czy atom zastąpi węgiel w naszym regionie?
reklama

Według zapowiedzi koncernu PGE GiEK, już w 2030 roku ma rozpocząć się wygaszanie bloków bełchatowskiej elektrowni, które potrwa do 2035 roku. Szacuje się, że w połowie lat trzydziestych wyczerpią się właśnie złoża w drugiej odkrywce KWB Bełchatowa w okolicach Szczercowa. PGE chce, aby w przyszłości węgiel w naszym regionie został zastąpiony przez atom. Koncern oficjalnie rekomendował rządowi bełchatowską lokalizację dla budowy drugiej elektrowni jądrowej. Do licznego grona popierających taki pomysł dołącza również województwo łódzkie.

W czwartek, 13 lutego, Sejmik Województwa Łódzkiego, na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej, przyjął stanowisko wyrażające poparcie dla lokalizacji elektrowni jądrowej w Bełchatowie.

reklama

- Województwo łódzkie stoi przed szansą na rozwój społeczno-gospodarczy, a nieunikniona transformacja energetyczna może stać się impulsem do długoterminowego wzrostu regionu. Jednym z ważniejszych warunków zrównoważonego rozwoju Łódzkiego jest ulokowanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Dlatego, jako radni Województwa Łódzkiego, wspieramy uwzględnienie Bełchatowa w planach budowy tej strategicznej dla Polski inwestycji – czytamy w uchwalony stanowisku Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Podkreślono w nim, Bełchatów od 50 lat gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne kraju i „posiada zasoby techniczne, kadrowe i infrastrukturalne – unikatowe w skali kraju – pozwalające na ulokowanie elektrowni jądrowej”.

reklama

- Istniejąca sieć elektroenergetyczna, dostęp do uzbrojonych terenów oraz wykwalifikowana kadra pracownicza stanowią solidną bazę dla projektu. Jednocześnie zaangażowanie obecnej załogi kompleksu zmniejszy bardzo poważne skutki redukcji etatów w kopalni i elektrowni, w których dziś pracuje łącznie ponad 6,7 tys. pracowników – czytamy w stanowisku Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Jak sejmik uzasadnia swoje stanowisko? Podkreślono, że „województwo łódzkie stoi w obliczu konieczności transformacji energetycznej. Bełchatów do dalszego zrównoważonego rozwoju potrzebuje alternatywy dla wydobycia węgla brunatnego i działalności elektrowni, od których jest uzależniony. Budowa elektrowni jądrowej pozwoli na utrzymanie i przekształcenie miejsc pracy dla tysięcy mieszkańców regionu, minimalizując społeczno-ekonomiczne skutki odchodzenia od węgla”.

reklama

Zaznaczono również, że województwo łódzkie, ze względu na swoje centralne położenie, jest „odpowiednim miejscem dla inwestycji o znaczeniu strategicznym. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze transportowej oraz bliskości dużych ośrodków przemysłowych i naukowych, elektrownia jądrowa w Bełchatowie zapewniłaby optymalną dystrybucję energii w całym kraju”.

- Bełchatów posiada gotowe tereny i infrastrukturę techniczną (możliwość wykorzystania istniejącego bloku węglowego), co ograniczy koszty oraz czas realizacji inwestycji – podkreślono.

Zwrócono również uwagę, na odpowiednie zaplecze naukowo-techniczne i potencjał edukacyjny w regionie. Przypomniano, że Politechnika Łódzka, będąca jednym z czołowych ośrodków akademickich w kraju, uruchomiła nowy kierunek studiów ściśle związany z energetyką jądrową.

reklama

- Ten krok to nie tylko odpowiedź na potrzeby rynku pracy w obszarze energetyki, ale także dowód na to, że województwo łódzkie ma ogromny potencjał do rozwijania kompetencji i zaplecza kadrowego dla sektora jądrowego – czytamy w uzasadnieniu.

Jak podkreślono, elektrownia jądrowa w Bełchatowie to przede wszystkim odpowiedź na potrzeby energetyczne regionu i kraju w czasach, gdy „dynamiczny rozwój przemysłu, urbanizacji i nowych technologii w Polsce powoduje rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną”.

- Elektrownia jądrowa, jako źródło stabilnej, czystej i wydajnej energii może przyczynić się do uniezależnienia kraju od paliw kopalnych oraz do osiągnięcia celów klimatycznych Unii Europejskiej – czytamy w uchwale sejmiku. - Sejmik Województwa Łódzkiego, w pełni wspierając inicjatywę podkreśla, że projekt budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie to krok ku ekologicznej, stabilnej i nowoczesnej przyszłości Polski. Wierzymy, że rząd podejmie decyzję o priorytetowym traktowaniu tej inwestycji, a ta stanie się symbolem udanej transformacji energetycznej oraz impulsem rozwojowym dla całego regionu.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Zelów - portal informacyjny Zelowa i regionu Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama