W związku z masowym występowaniem zachorowań zwierząt na terenie kraju w ostatnim czasie i stwierdzonymi kolejnymi ogniskami wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u ptaków dzikich, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie wydał ostrzeżenie dla hodowców drobiu.
Jak przekazano, w tym roku stwierdzono na terenie kraju aż 36 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI u drobiu, a także 30 ognisk u dzikiego ptactwa. Obecnie występuje duże zagrożenie wystąpienia grypy ptaków także w powiecie bełchatowskim. Każdy przypadek podejrzenia wystąpienia HPAI w stadzie należy zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bełchatowie.
Co to jest HPAI?
Wysoce zjadliwa grypa ptaków, to zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba ptaków, zarówno drobiu, jak i ptaków dzikich i ozdobnych. Wrażliwe są ptaki w każdym wieku, śmiertelność może osiągać nawet 100 proc. Zakażenie występuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym, ich odchodami czy korzystanie ze wspólnych zbiorników wodnych.
- Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzenienia choroby – ostrzega Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie.
Jakie są objawy?
Na jakie objawy powinni zwrócić uwagę hodowcy? To przede wszystkim zwiększona śmiertelność wśród drobiu, a także znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe, drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.