reklama

Wydano ostrzeżenie dla hodowców. Jak rozprzestrzenia się wirus?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Poglądowe

Wydano ostrzeżenie dla hodowców. Jak rozprzestrzenia się wirus? - Zdjęcie główne

foto Poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPowiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie ostrzega hodowców drobiu przed wysoce zjadliwą grypą ptaków. Na terenie kraju ww tym roku stwierdzono już wiele przypadków.
reklama

W związku z masowym występowaniem zachorowań zwierząt na terenie kraju w ostatnim czasie i stwierdzonymi kolejnymi ogniskami wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u ptaków dzikich, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie wydał ostrzeżenie dla hodowców drobiu.

Jak przekazano, w tym roku stwierdzono na terenie kraju aż 36 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI u drobiu, a także 30 ognisk u dzikiego ptactwa. Obecnie występuje duże zagrożenie wystąpienia grypy ptaków także w powiecie bełchatowskim. Każdy przypadek podejrzenia wystąpienia HPAI w stadzie należy zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bełchatowie.

Co to jest HPAI?

Wysoce zjadliwa grypa ptaków, to zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba ptaków, zarówno drobiu, jak i ptaków dzikich i ozdobnych. Wrażliwe są ptaki w każdym wieku, śmiertelność może osiągać nawet 100 proc. Zakażenie występuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym, ich odchodami czy korzystanie ze wspólnych zbiorników wodnych.

reklama

- Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzenienia choroby – ostrzega Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie.

Jakie są objawy?

Na jakie objawy powinni zwrócić uwagę hodowcy? To przede wszystkim zwiększona śmiertelność wśród drobiu, a także znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe, drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.

reklama

Jak uchronić drób przed zarażeniem?

Zaleca się przetrzymywać drób na ogrodzonej przestrzeni i uniemożliwienie kontaktu z dzikim ptactwem. Paszę należy przechowywać w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem. Drób należy karmić i poić w pomieszczeniach zamkniętych, gniazda powinny być zlokalizowane wewnątrz budynków. W gospodarstwie zaleca się stosować odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama