Z ogromnym odzewem spotkał się konkurs ogłoszony przez Urząd Miejski w Zelowie. Mieszkańcy mieli za zadanie wymyślić hasło promujące Zelów i okolice, które w jakiś sposób nawiązywałoby również do kultury, historii i obecnej rzeczywistości ich małej ojczyzny. Okazuje się, że zelowianie nie zawiedli, bo wykazali się niezwykłą kreatywnością.
- Nie było łatwo. Nadesłaliście mnóstwo ciekawych propozycji i choć główne hasło i logo jest jedno, to będą się pojawiały również inne, kreatywne warianty dostosowywane do konkretnych okazji – przekazała gmina Zelów.
Ostatecznie komisja konkursowa wyłoniła zwycięzcę. To hasło: „Gmina Zelów – na splocie kultur”, którego autorem jest Jan Olejarz. Hasło nawiązuje do historii miasteczka i całej gminy, która była swoistym tyglem kulturowym.
W Zelowie przed wybuchem II wojny światowej dużą część mieszkańców stanowili Czesi, a w okresie międzywojennym sprowadzili się tutaj również Polacy, Niemcy oraz Żydzi. Charakterystyczną cechą dla niewielkiego Zelowa był rozwój wielu wyznań religijnych, mieszkańcy różnych narodowości kultywowali własną religię, a najliczniejsza była parafia ewangelicko-reformowana. Po dramacie wojny i brutalnej okupacji hitlerowskiej sytuacja diametralnie się zmieniła. Z Zelowa wyjechało wielu Czechów oraz Niemców.
Warto zauważyć, że wśród zgłoszonych w konkursie pomysłów na hasło promujące Zelów nie brakowało innych ciekawych, a także zabawnych propozycji tak jak np. „Zelów – miasto wielu wyznań i rowerów”; „Zelów – serce tradycji, tkanina kultur”; „Zelów – tu życie toczy się na dwóch kołach” czy „Gmina Zelów – miejsce utkane z marzeń”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.